Pogotowie stomatologiczne – jak działa?

W nagłych wypadkach potrzebna nam jest szybka pomoc stomatologa. Zdarza się, że boleśnie złamiemy ząb lub w zębie pojawiła się doskwierająca dziura. Jak wiadomo zęby stanowią podstawę naszego funkcjonowania, a od ich stanu zależy nasze samopoczucie. Dlatego też jeśli zdarzy się nagły wypadek lub zacznie doskwierać nam ból — należy udać się do pogotowia stomatologicznego.

Jak działa pogotowie stomatologiczne?

Pogotowie stomatologiczne stanowi odpowiednik tradycyjnego pogotowia. Jego specjalizacją jest leczenie zębów. Dlatego też jeśli zaatakuje nas silny ból zęba — możemy liczyć na pomoc lekarzy dyżurujących na pogotowiu stomatologicznym. Szczególnie wtedy, gdy ból jest wyjątkowo wyraźny i wpływa w bezpośredni sposób na nasze funkcjonowanie. Tak więc dzięki pogotowiu stomatologicznemu nie musimy czekać kilka dni na wizytę, tylko zostaniemy przyjęci z marszu. Tak więc jeśli odczuwamy silny ból zęba — możemy zgłosić się do pogotowia dentystycznego, które pomoże nam w nagłym przypadku.

gabinet stomatologiczny

Jakie są koszta takiej usługi?

Naczelną przesłanką, by pogotowie dentystyczne powstało — i to na wzór tradycyjnego pogotowia — stanowiła potrzeba pomocy w nagłych przypadkach bólu zębów. Bardzo często takie bóle wynikają z zaniechania, jednak to bardzo istotne, by móc pomóc choremu. Koszta w przypadku pogotowia stomatologicznego rozkładają się różnie. Bardzo często zdarza się, że takie pogotowie posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli NFZ. Taka umowa zapewnia większości osób, bo wszystkim tym, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne, bezpłatne leczenie. Tak więc udając się do pogotowia stomatologicznego, które posiada umowę podpisaną z NFZ — nie ponosimy żadnych kosztów, które związane będą z leczeniem zęba w nagłym przypadku. Osoby nieobjęte ubezpieczeniem mogą skorzystać z usług pogotowia stomatologicznego odpłatnie lub udać się do swojego dentysty.

Jakiej pomocy możemy oczekiwać od pogotowia dentystycznego?

W przypadku pogotowia dentystycznego możemy oczekiwać pomocy doraźnej. Czyli dyżurujący tam stomatolodzy pomogą nam w przypadku nagłego bólu zęba, a także krwotoku po ekstrakcji. Jeśli oprócz bólu zęba pojawi się opuchlizna — również możemy oczekiwać w tym miejscu pomocy. Podobnie, jeśli chorym będzie dziecko i wystąpią komplikacje związane z zębem mlecznym. Bardzo często zdarza się, że ból zęba wynika z problemów odbywających się pod jego wypełnieniem — wówczas również możemy liczyć na pomoc pogotowia stomatologicznego. Miejmy jednak na uwadze, że dyżurujący na pogotowiu dentystycznym lekarze nie prowadzą leczenia schorzeń przewlekłych. Ich działanie jest doraźne — nastawione na naprawę zęba tu i teraz, by uśmierzyć ból i zapobiec ewentualnemu dalszemu rozwojowi choroby.

pogotowie stomatologiczne

Dlatego też na pogotowie dentystyczne udajmy się, jeśli mamy do czynienia z bólem związanym z podrażnieniem nerwu — ból ten charakteryzuje się wysoką intensywnością i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Leki przeciwbólowe dostępne w aptekach najczęściej nie uśmierzą bólu wynikającego z podrażnienia nerwu i niezbędna okaże się interwencja pogotowia. W przypadku bólu, którego podłożem jest stan zapalny odczujemy mniej intensywny ból, niż w przypadku nerwowego podłoża.

Jeśli chcemy skorzystać z pogotowia dentystycznego — powinniśmy wiedzieć, że działa ono podobnie do tradycyjnego gabinetu stomatologicznego. Znaczy to tyle, że pracujący w pogotowiu stomatologicznym dentyści zajmują się tylko i wyłącznie nagłymi przypadkami. Najczęściej takie pogotowie czynnie jest całą dobę zarówno w tygodniu, jak i w weekendy i święta. Kiedy udajemy się na pogotowie dentystyczne — nie musimy być wcześniej zarejestrowani. Nie potrzebujemy też żadnego skierowania — czyli tak jak w przypadku tradycyjnego pogotowia.