Płytki podłogowe – najlepsze metody układania

Płytki do mieszkania – wybór wielkości i jakości

Przed rozpoczęciem projektu płytkowania mieszkania, upewnij się że wiesz jak to zrobić, a najlepiej po prostu przeczytaj ten krótki przewodnik. Przygotowanie podłoża dla ceramicznej lub porcelanowej posadzki – tutaj dowiesz się co należy zrobić. Aby projekt płytkowania odniósł sukces, jest ważne, aby upewnić się, że twój podłoże jest odpowiednie do montażu płytek. Macie pytania odnośnie tego tekstu? Piszcie do firmy Prace Wykończeniowe24 oferującej układanie płytek Kraków.
Aby zacząć planowanie układu płytek, należy najpierw odnaleźć centralny punkt pomieszczenia. Aby to zrobić, należy zmierzyć cztery ściany w pokoju i znaleźć swoje punkty pośrednie. Następnie przystawić dwie linie kredowe. Jedną ze środka dwóch przeciwległych ścian, a drugą z punktami środkowymi dwóch pozostałych ścian. Tam, gdzie przecinają się, będzie punkt środkowy pokoju.

Wymierzenie linii dla przecięcia się płytek

Sprawdź, czy linie kredowe są kwadratowe, zaznaczając punkty co kilkadziesiąt centymetrów na jednej linii kredy i nieco więcej na linii prostopadłej począwszy od ich skrzyżowania. Zmierz przekątną przestrzeń między każdym z tych dwóch punktów. Jeśli odległość między nimi wynosi dokładnie 150 centymetrów, linie są kwadratowe. Jeśli linie nie są kwadratowe, płytki nie będą skupione i pokój może wyglądać niesymetrycznie. Jeśli pokój nie jest kwadratowy – co jest bardzo powszechne – trzeba będzie dokonać korekt do pozycji jednej linii, a następnie do kwadratu innej linii, stosując procedurę 90-120-150cm. Następnie będziemy chcieli położyć jedną połowę rzędu płytek w obu kierunkach bez zaprawy, zaczynając od punktu środkowego i wychodząc na zewnątrz. Należy to zrobić, aby zapewnić sobie, iż gotowy projekt zostanie wyśrodkowany prawidłowo.

Układamy płytki - zobacz jak to zrobić

Wstaw przekładki drewniane pomiędzy płytkami. Zatrzymaj się, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca dla pełnej płytki. Jeśli przestrzeń na końcu każdego rzędu jest mniejsza od jednej trzeciej płytki, będziemy chcieli, aby dostosować swoje linie kredowe tak by pół płytki pojawiło się po obu stronach pomieszczenia, w którym kładziemy płytki. Ponieważ rozpocząłeś w samym środku pomieszczenia, jedna trzecia płytki na jednym końcu oznacza, że ​​masz dwie trzecie płytki na drugim końcu i twój pokój będzie wystawał poza środek.

Odpowiednie kąty

Układając płytki możesz naturalnie obrać inną metodę, aczkolwiek pamiętaj o tym aby zacząć od środka gdyż jest to po prostu estetyczne. Płytki możesz układać równolegle do ścian bądź pod skosem 45 stopni. Druga metoda jest raczej trudna, gdyż wymaga przede wszystkim sporo cięcia, a po drugie umiejętności zachowania prostych, przecinających się pod kątem 90 stopni linii. Płytki pod skosem bardzo dobrze wyglądają w całej kuchni, przedpokoju czy na korytarzu. W salonie, łazience czy w pralni lepiej jest postawić na kładzenie płytek równolegle do ścian. Wybierzmy też odpowiedni rozmiar. Im płytki są większe tym bardziej kojarzą się z urzędem bądź biurem. Do domu wybierzmy zatem nieco mniejszy rozmiar (25-30cm). Kafle ścienne mogą występować w wielu rozmiarach, ale chyba najbardziej atrakcyjnym jest od 10 do 15 centymetrów.