Plansze dydaktyczne – jak je wykorzystać jako pomoc w przedszkolu

Podczas zajęć w przedszkolu nauczyciele potrzebują odpowiednich materiałów, które pomagają im utrwalać wiedzę dzieci i przekazywać ją w ciekawy sposób. Maluchy są ciekawe rzeczy kolorowych, dlatego z wykorzystaniem barwnych rysunków i napisów można w łatwy sposób zachęcić je do nauki oraz zabawy. Świetnie sprawdzają się tutaj plansze dydaktyczne różnego rodzaju i to im poświęcamy ten artykuł. Jeśli potrzebujesz inspiracji do prowadzenia zajęć – zapraszamy do lektury.

Czym są plansze dydaktyczne?

Wchodząc do sali przedszkolnej, można zauważyć nie tylko kolorowe dekoracje i zabawki, ale również różnego rodzaju plansze i tablice. Ich zadaniem jest otaczać dzieci obrazkami popularnych przedmiotów i symboli istniejącymi w świecie, aby utrwalały one swoje informacje na ich temat. Co więcej, tablice te są przede wszystkim wykorzystywane przez nauczycieli podczas nauki, ponieważ charakteryzują się one odrębnymi tematami i rysunkami oraz słownictwem.

Tablice dydaktyczne są bardzo różne. Pierwszym ciekawym typem jest tablica, w której rozpisane są kolejne czynności wykonywane przez dzieci podczas dnia w przedszkolu. Obok napisów znajdują się kolorowe symbole kojarzące się z danymi czynnościami, dzięki czemu tablica jest bardzo przyjazna dla dziecka. Głównym jej zadaniem jest wzbudzenie w dziecku poczucia, że dzień przebiega według pewnego stabilnego schematu, co wpływa na spokój malucha. Oprócz tego dzięki tablicy dzieci zapamiętują to, w jakiej kolejności powinno się wykonywać pewne czynności, np. że przed jedzeniem trzeba umyć ręce, a po nauce jest pora na zabawę.

Klasyczne tablice edukacyjne

Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się podstawowych pojęć, poznają literki, cyferki i kolory oraz uczą się współpracy w grupie. Dlatego wszelkie materiały wykorzystywane do ich nauki powinny być dostosowane do rozwoju na ich poziomie. Świetnie sprawdzają się do tego standardowe tablice wykonane z klasycznych materiałów takich jak papier czy plastik, które przedstawiają, na przykład, pory roku, zwierzęta charakterystyczne dla danych części świata, symbole poszczególnych zawodów czy popularne owoce i warzywa. Na podstawie ilustracji czy historii przedstawionych w formie grafik, dzieci uczą się słownictwa, dowiadują, jakie kolory są charakterystyczne dla danych stworzeń czy przedmiotów i uczą się kojarzyć poszczególne elementy z otaczającego ich świata.

plansza edukacyjna

Kreatywne myślenie

Bardzo wartościowe są również takie plansze, które pozwalają na ćwiczenie kreatywności oraz logicznego myślenia. Warto zainstalować w sali przedszkolnej planszę, po której można rysować flamastrami lub która zawiera elementy, które trzeba łączyć czy przekładać w zależności od zadania. W przypadku pierwszego przykładu dzieci mają okazję poćwiczyć zdolności manualne, ale również nauczyciel może wykorzystać taką tablicę to rysowania przykładowych ilustracji, które mają inspirować grupę dzieci do narysowania własnych prac.

Przykładem drugiej propozycji jest, na przykład, gra w kółko i krzyżyk, w której używa się kolorowych klocków zawieszanych za pomocą magnesów na tablicy magnesowej. Jest to bardzo prosta gra, a pozwala dzieciom na ćwiczenie kojarzenia właściwych elementów i na myślenie logiczne w celu poprawnego rozwiązania gry.

Tablice interaktywne

Oprócz klasycznych tablic warto zwrócić uwagę na te bardziej interaktywne, które wymagają podłączenia do prądu lub baterii. Przykładem są tablice sensoryczne, które zawierają szereg elementów takich jak przyciski, włączniki, przesuwane zamki czy sznurki, które można pociągnąć, nacisnąć lub przesunąć. W wyniku poszczególnych ruchów dziecko doświadcza różnorodnych bodźców – czasami zapala się jakieś światło, a innym razem można usłyszeć melodyjkę. Z kolei niektóre przedmioty zmieniają swój kształt lub odsłaniają coś ciekawego. Tego typu tablica jest świetna dla dzieci, ponieważ zapewnia różnego rodzaju doświadczenia i stymuluje zmysły oraz pozwala się odprężyć, jeśli dziecko czuje się spięte z powodu tęsknoty lub przykrego doświadczenia.

Tablice interaktywne są naprawdę bardzo różnorodne, dlatego przydają się do prowadzenia zajęć z liczenia, poznawania liter, elementów przyrody czy zawodów. Oprócz tego znajdują się na rynku tablice interaktywne idealne do zajęć z plastyki oraz rytmiki i do rozwoju zdolności sensorycznych. Wpływają one na ciekawość dziecka i pozwalają nauczycielom przedszkolnym na urozmaicenie kolejnych lekcji, a tym samym na pomoc w prawidłowym rozwoju maluchów.


Plansze, tablice edukacyjne oraz interaktywne znajdziesz w sklepie Liger.