Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna. Co lepsze?

Docieplenie poddasza wymaga odpowiedniego materiału i profesjonalnego wykonania. Jeśli chcesz zadbać o tę część domu, warto wiedzieć, jakie materiały są dostępne, aby wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. W tym artykule piszemy o dwóch najpopularniejszych materiałach, czyli o piance poliuretanowej oraz wełnie mineralnej. Czym się charakteryzują? Jakie mają zalety? Poznając ich zastosowanie, wiadomo, który materiał będzie lepiej pasował do Twojego budynku.

Dlaczego warto ocieplać?

Ocieplanie domu jest jedną z podstawowych operacji, jakie trzeba wykonać podczas budowy lub urządzania nowego budynku. Jednak często zdarza się, że kiedy poddasze nie ma być użytkowane, ocieplenie go nie jest wykonywane. Nie wszyscy są świadomi natomiast, że to właśnie przez poddasze wydalana jest znaczna część ciepła znajdująca się w całym domu.

Co więcej, osoby, które ociepliły tę część budynku, bardzo szybko zauważają różnicę w rachunkach za ocieplanie – są one znacznie niższe. Dzieje się tak dlatego, że ciepło nie ulatnia się przez dach, a więc nie ma potrzeby intensywniejszego ogrzewania. Jednocześnie z zewnątrz nie dostaje się do środka zimne powietrze, co jest bardzo ważne dla zdrowia domowników lub pracowników danego budynku.

Wełna mineralna

Na rynku znajduje się wiele materiałów, które można wykorzystać do ocieplenia danego miejsca. Jednym z najbardziej znanych jest wełna mineralna. Jeśli chodzi o ocieplanie poddasza, jest ona do tego odpowiednia, ale równie dobrze sprawdza się do ocieplenia innych części domów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jej dużą zaletą jest to, że nie ma ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz nie przewodzi ciepła, a więc jest solidnym materiałem. Dodatkową zaletą, która wyróżnia ten materiał spośród innych, jest jego zastosowanie nie tylko w celu ocieplenia, ale dodatkowo wygłuszenia pomieszczeń. Wełna świetnie izoluje dźwięk, dlatego jest bardzo przydatna w takich miejscach jak studio do grania muzyki czy warsztat.

Pianka poliuretanowa do ocieplania

Ocieplanie pianką PUR

Jeśli chodzi o ocieplanie dachu pianką, na pewno jest to sprawdzona metoda. Niezależnie czy chodzi o ocieplanie dachu płaskiego, czy nie, pianka charakteryzuje się dużą elastycznością, dlatego można jej używać do bardzo precyzyjnego ocieplania – dopasowuje się do każdej powierzchni i zakamarków, w wyniku czego jest niezwykle skuteczna, ponieważ zimno nie dostaje się do budynku przez nawet najmniejsze szczeliny.

Izolacja poddasza pianką pomaga uchronić się nie tylko przed zimnem, ale także przed wilgocią, co z kolei oznacza, że w danym budynku nie pojawia się pleśń ani grzyb. Wszystko to jest niezwykle ważne dla samopoczucia i zdrowia osób tam przebywających.

Izolacja pianką poliuretanową wymaga odpowiedniego do tego sprzętu. Nie można robić tego samemu – zajmują się tym specjaliści zaopatrzeni w agregaty, za pomocą których pianka jest nanoszona na poszczególne powierzchnie. Im większa ilość miejsca, które trzeba ocieplić, tym dłużej trwa nanoszenie pianki, lecz jest to praca bardzo sprawna. Samo wysychanie pianki trwa bardzo krótko.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia domu czy jedynie poddasza, weź pod uwagę swoje potrzeby i typ budynku. Znając charakterystykę wełny mineralnej i pianki poliuretanowej, wiesz, w jaki sposób mogą one poprawić komfort przebywania w danym domu czy biurze. O przeciwwskazania do użycia któregoś z tych materiałów warto zapytać specjalistę znającego się na budownictwie, a następnie wybrać ten materiał, który będzie stanowił ochronę przed zimnem na lata.