Park Narodowy Etoszy – jak zwiedzać?

Park narodowy Etosha swoją wielkością dorównuje Holandii, a zwiedzanie go może być nie lada przeżyciem. Zanim jednak się tam wybierzemy, warto zebrać choćby ogólne informacje na temat tego wyjątkowego miejsca. Co wiemy o występujących tam roślinach i zwierzętach? Jakie są najciekawsze miejsca? Kiedy jest najlepszy czas na przyjazd? Jakich cen należy się spodziewać?

Park narodowy Etosha – informacje ogólne

Park Etosha zajmuje powierzchnię sięgającą 22 270 km2. Etosha cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów, dlatego też, aby nie mieć problemów np. z miejscem na kempingu, konieczne jest dokonanie rezerwacji dużo wcześniej. Do parku można wjechać przez 4 główne bramy, opisane poniżej:

  • Galton Gate – mało uczęszczana brama, mieszcząca się w zachodniej części parku, jeszcze do niedawna całkowicie zamkniętej dla turystów. Niedaleko znajduje się kemping Olifantsrus.
  • Von Lindquist Gate – dobrze jest kierować się w jej stronę, gdy wjeżdżamy do parku od strony wschodniej.
  • King Nehale Gate – brama położona w północnej części parku, w pobliżu przepięknych wodospadów Epupa, jadąc od Opuwo możemy tutaj liczyć na naprawdę dobry kawałek asfaltu.
  • Andersson Gate – umieszczona na południu, ciesząca się największą popularnością brama wjazdowa do parku. Znajduje się ona niedaleko kempingu Okaukuejo, na którym mieści się centrum administracyjne parku.

Obok informacji o tym, jak dostajemy się do parku, warto wiedzieć również, jakie mogą obowiązywać ceny, oraz jaki czas jest najlepszy na zwiedzanie. Jeśli chodzi o porę dnia, na safari warto wybrać się przed wschodem słońca, kiedy jeszcze nie jest na tyle gorąco, by zwierzęta pochowały się do kryjówek.

Inna, warta uwagi pora to noc, czas aktywności wielu gatunków zwierząt. Wycieczki nocne można wykupić za niewielką opłatą dodatkową. Gdy mowa o najlepszych do zwiedzania miesiącach, rozważajmy czas od sierpnia do października, jest to świetna pora na obserwowanie zwierząt, zwłaszcza przy wodopojach. Gdy zależy Ci na przystępnych temperaturach, wybierz kwiecień lub maj, a jeśli pragniesz zobaczyć bogactwo zieleni w Namibii, zdecyduj się na czas afrykańskiego lata, kiedy dosyć częstym zjawiskiem są burze, które naprawdę warto zobaczyć.

Jeśli zaś chodzi o ceny, informacje podane w internecie mogą się różnić, więc warto się jeszcze dobrze upewnić, lecz przykładowe stawki wynoszą 80N$ od osoby za pobyt w parku i dodatkowe 10N$ za auto. Z kolei opłata za pobyt na kempingu wynosi 350 N$.

Najciekawsze miejsca w parku Etosha

Największą popularnością ze wszystkich miejsc cieszy się Jezioro Etosha (Etosha Pan). Jest to jezioro okresowe, które zajmuje 25% powierzchni całego parku, a wodą napełnia się niestety, tylko w porze deszczowej. Obok tego, na terenie parku znajdują się tzw. baseny solankowe, które nawet gdy są wyschnięte, urzekają turystów swoim widokiem.

Warto odwiedzić również Dolomitowe Wzgórza, które odznaczają się tym, że jest to jedyne miejsce, w którym zobaczymy zebrę górską. Wzgórza pokryte są roślinnością półpustynną, znajdują się tam niewielkie ilości dolomitów.

Flora i fauna parku Etosha

W parku możemy zobaczyć aż 140 gatunków ssaków, 110 gatunków gadów, 16 gatunków płazów i aż 340 gatunków ptaków. Z kolei, jeśli chodzi o faunę, występują tu liczne gatunki akacji, oraz egzotyczne drzewo Mopane, które stanowi tutaj aż 80% całej populacji drzew.

Do parku Etosha można bez problemu wybrać się samodzielnie, ze względu na całkiem dobrą infrastrukturę, lecz warto też skusić się na organizowane lokalnie wycieczki po parku, dzięki temu, że możemy się całkiem dużo dowiedzieć.

Szukasz miejsca, dzięki któremu przeżyjesz profesjonalnie zorganizowaną wycieczkę? Odwiedź stronę namibia.com.pl i zobacz, co mogą Ci zaproponować!