Parawan szpitalny jednoskrzydłowy – mobilny i lekki

Mimo, iż parawany wydają się być jedynie doposażeniem gabinetu lekarskiego, warto znać wszystkie jego funkcje oraz zalety płynące z wykorzystywania go. Podobnie jak taboret medyczny, parawany lekarskie stanowią niezbędny sprzęt medyczny, który znacznie poprawia współpracę z pacjentami i skutecznie ułatwia pracę personelowi medycznemu.

Na rynku obecnych jest wiele modeli parawanów medycznych, a każdy z nich może zostać dopasowany do konkretnego gabinetu. Podstawowy podział parawanów dzieli je na:

  • jednoskrzydłowe,
  • dwuskrzydłowe,
  • trzyskrzydłowe.

Trzy najczęściej spotykane typy parawanów cieszą się największą popularnością ze względu na swoje zalety. Poniżej opisane są konkretne zalety, podstawowe i dodatkowe funkcje, a także placówki w których najczęściej znajdują one swoje zastosowanie.

parawany między łóżkami

Budowa parawanu

Jednoskrzydłowy parawan jest mniejszy od tych posiadających 2 lub 3 ekrany, jednak warto pamiętać, że parawan z jednym skrzydłem wciąż ma duże rozmiary. Może on zostać wykorzystany w placówce prywatnej lub w gabinecie o niewielkich wymiarach. Warto pamiętać również, że parawan jest umieszczony tuż obok łóżka pacjenta lub obok fotela ginekologicznego. Wiele jest pomieszczeń, które nie wymagają zastosowania większego, rozkładanego parawanu.

Ważną cechą parawanu z jednym skrzydłem jest ergonomia. Brak dodatkowych skrzydeł wpływa na łatwość w jego przechowywaniu. Parawany zajmują niewielką przestrzeń, a ich kształt pozwala przemieszczać parawan pod ścianę, za fotel lub w inne miejsca w gabinecie.

Parawany posiadają koła jezdne, co czyni je cichymi i mobilnymi. Nie trzeba przenosić konstrukcji w dwie osoby, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. Parawany są lekkie lecz jednocześnie zapewniają stabilność i wytrzymałość. Warto dodać, że lepsze modele można całkowicie zdemontować, co ułatwi ich transport do innej placówki.

Ten sprzęt medyczny wykonany jest z metalu o bardzo lekkiej konstrukcji. Dla większego bezpieczeństwa i estetyki, pokryto ją lakierem proszkowym.

Cechy i zalety parawanów medycznych

Nowoczesne parawany szpitalne posiadają szereg atestów, są produkowane ze specjalnych tworzyw i spełniają bardzo rygorystyczne zasady narzucone z góry przez Główny Inspektorat Sanitarny. Producenci mebli medycznych i wyposażenia placówek lekarskich mają obowiązek spełnić surowe wymogi nim ich wyroby zostaną dopuszczone do sprzedaży. Dlatego można zauważyć, że zarówno meble medyczne, jak i akcesoria wyposażenia gabinetów zapewniają najwyższy poziom higieny, bezpieczeństwo, są łatwe w dezynfekcji i wykazują wysoką odporność i trwałość.

Na co odporne są parawany medyczne?

Ze względu na konieczność spełniania surowych wymagań sanitarnych, parawany jednoskrzydłowe są meblami całkowicie bezpiecznymi. Materiał ekranu nie prześwituje i nie jest podatny na rozdarcia. Materiał można łatwo i szybko wyczyścić; mimo regularnej dezynfekcji nie traci on koloru i pozostaje wytrzymały przez wiele lat.

łóżko w szpitalu i parawan

Warto podać zalety parawanów polskiego producenta – U.B.M. KOTASIŃSKA. Firma produkująca od lat najwyższej jakości meble i wyposażenie medyczne, oferuje parawany odporne na:

  • działanie wilgoci i wody,
  • powstawanie rdzy,
  • promieniowanie słoneczne oraz światło ultrafioletowe lamp w gabinecie,
  • uszkodzenia mechaniczne i zarysowania,
  • szkodliwe warunki atmosferyczne,
  • płyny ustrojowe,
  • częstą dezynfekcję i środki czyszczące.

Podobnie jak w przypadku mebli medycznych, parawan jest sprzętem wysokiej klasy – takim, który może przetrwać wiele lat w wymagających warunkach szpitalnych. Polskie szpitale, gabinety lekarzy różnych specjalizacji (w tym gabinety prywatne) są coraz częściej zaopatrywane w lepsze jakościowo, trwałe i solidne meble medyczne. Warto wiedzieć, że polscy producenci takich mebli oferują różnorodne meble spełniające szereg wymogów GISu.

Zastosowanie parawanu

Miejsca, w których parawan medyczny znajdzie swoje zastosowanie, to przede wszystkim szpitale. Pacjenci w wyniku braku miejsc, są przyjmowani na sali, na której łóżka muszą być oddzielane – do odseparowania ich służą właśnie jednoskrzydłowe parawany. Poza tym, parawan jest niezbędnym elementem wyposażenia gabinetów zabiegowych, sal operacyjnych, sal porodowych i gabinetów ginekologicznych.

Istotną funkcją parawanu jest zapewnienie prywatności i komfortu psychicznego pacjentowi, który musi się przebrać w gabinecie. Wiele badań i zabiegów wymagają od pacjenta częściowego rozebrania się. W przypadku braku oddzielnego pomieszczenia, które pełniłoby rolę przebieralni, taki parawan jest niezastąpiony. Dodatkowo, nie można pozwolić by pacjent odczuł dyskomfort gdy podczas badania do gabinetu wejdzie pielęgniarka lub inna osoba z personelu medycznego.