Oświetlenie uliczne LED – oszczędność i ekologia

Unia Europejska, która zwraca uwagę na zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka, coraz częściej wprowadza także stosowne regulacje dotyczące oświetlenia które są zarówno energooszczędne, jak i ekologiczne. Wszystko po to, by chronić naszą planetę. Jednym z tego typu rozwiązań są lampy uliczne LED, które gwarantują finansowe oszczędności i działania współgrające z ekologią i ochroną klimatu.

Diody LED – co to takiego?

Za wynalazcę tzw. diody LED uważa się amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Jr., a zastosowano ją po raz pierwszy w latach 60. XX wieku, chociaż co do momentu jej powstania pojawiają się wątpliwości. Radziecki naukowiec już w dwudziestoleciu międzywojennym odkrył, że tak zwane diody ostrzowe stosowane w odbiornikach radiowych wytwarzają światło; napisał na ten temat kilkanaście artykułów, niemniej jednak sławę odebrał mu i tak Holonyaka Jr.

oświetlenie uliczne

Zalety diod LED

Diody LED są coraz powszechniej stosowane i to nie tylko w obiektach przemysłowych, ale i w oświetleniu ulicznym ze względu na dużą liczbę zalet. Pobierają niewielkie ilości prądu, a do działania nie potrzebują dużego napięcia. Są niewielkie, ale dużo efektywniejsze i trwalsze od tradycyjnych żarówek, dając mocne i wydajne światło.

Oświetlenie uliczne LED  – dlaczego to rozwiązanie współgrające z ekologią?

Tradycyjne żarówki, które niegdyś stale gościły w polskich domach i nie tylko, nagrzewają się bardzo szybko do wysokich temperatur; ich powszechne stosowanie przyczyniało się zatem do zmian klimatu, ogrzewając atmosferę. By ograniczyć te negatywne skutki, warto inwestować w lampy LED także przy oświetleniu ulicznym, które pracując przez całą noc, wytwarza dużo ciepła. Takiego problemu diody LED nie generują – nagrzewają się bardzo słabo, dzięki czemu ograniczają negatywny wpływ na środowisko. Ponadto ich zastosowanie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dodatkowo nie emitują promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, a przy ich produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych metali, jak na przykład rtęć.

Oświetlenie uliczne LED to gwarancja oszczędności w granicach 50-70%

Energia elektryczna drożeje z każdym rokiem, a zapewnianie światła w mieście to duży wydatek dla miejskiego budżetu. Dlatego Globus Lighting już od kilku lat z powodzeniem wprowadza oświetlenie uliczne i parkowe LED, co pozwala widocznie obniżyć koszty opłat za energię. W swojej ofercie dysponujemy oświetleniem ulicznym, parkowym, a także naświetlaczami LED, którymi zastępujemy jeszcze dość popularne w Polsce lampy rtęciowe, sodowe i metahalogenowe. Wszystkie te rodzaje oświetlenia pobierają dużo prądu, ulegają częstym awariom, a ponadto migotają, osłabiając wzrok, i zniekształcają barwę oświetlenia.

System inteligentnego oświetlenia – kolejne źródło oszczędności na miejskim oświetleniu

Wskutek zastosowania wraz z oświetleniem LED systemów inteligentnego sterowania, także można zniwelować wydatki na energię elektryczną. Lampy uliczne i parkowe włączają się bowiem wówczas, gdy zapada zmrok, a ilość światła dziennego spada poniżej określonego poziomu. Minimalizujemy tym samym ryzyko ludzkiego błędu w postaci zapomnienia o wyłączeniu świateł. Pracownicy latem nie muszą do późnego wieczora oczekiwać na godzinę, w której konieczne jest załączenie ulicznego oświetlenia, a zimą nie muszą pojawiać się w pracy skoro świt. Wszystkie czynności wykona bowiem komputer, a ze względu na niewielką awaryjność systemów, ryzyko problemów maleje.

oprawy uliczne LED

Oprawy LED w parkach

Nie tylko na ulicach potrzebne jest wyraźne światło zapewniające bezpieczeństwo. Także w parkach montujemy nowoczesne oprawy LED, by oświetlić drogę wieczornym biegaczom i spacerowiczom. Dostosowujemy rodzaje i kształty oprawy do infrastruktury parkowej, w tym tej historycznej, oświetlamy nie tylko alejki parkowe, ale i pomniki czy fontanny. Takie światło nie tylko dodaje uroku i elegancji parkowym uliczkom, ale dodatkowo jest energooszczędną inwestycją na lata.

Zanim miasto zdecyduje się na oświetlenie LED

Globus Lighting, oferując miejskie oświetlenie w postaci lamp LED, zapewnia także profesjonalne podejście i doświadczenie. Zanim zaplanujemy nowoczesną infrastrukturę świetlną, możemy wykonać audyt obecnego oświetlenia, by ocenić jego jakość, wydajność i trwałość, a także zaproponować tańsze, bardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązania.

Jak widać, oświetlenie LED powinno powoli wypierać starsze, nieekologiczne i drogie rozwiązania. Zawsze można wziąć przykład ze stolicy Dolnego Śląska i zainwestować we współpracę z zespołem doświadczonych specjalistów z Globus Lighting.