Organizacja pogrzebu – jakie są koszty?

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudna sytuacja, w której trudno o racjonalne myślenie, szczególnie na początku. Dodatkowym problemem jest to, że w początkowych dniach nie możemy całkowicie skupić się na przeżyciu żałoby, lecz musimy uporać się z organizacją ceremonii pożegnalnej, jaką jest pogrzeb. Formalności, jakie trzeba załatwić, potrafią mocno przerosnąć i tak już nadszarpnięte nerwy. Jakie są koszty pogrzebu i na czym trzeba się skupić podczas jego organizacji?

O co należy zadbać?

Pierwszą formalnością będzie wystawienie aktu zgonu przez lekarza prowadzącego osobę zmarłą. Kolejną sprawą jest skontaktowanie się z wybranym zakładem pogrzebowym, który zajmie się przewiezieniem zmarłego do chłodni. Dobrym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy upoważnimy pracowników zakładu pogrzebowego do tego, by mogli oni w naszym imieniu załatwić wszelkie niezbędne w danej sytuacji formalności w odpowiednich instytucjach. Generuje to z pewnością dodatkowe koszty, lecz w zamian za to spada z nas niemały ciężar i oszczędzamy sobie stresu związanego z biurokracją, który w połączeniu z żalem po stracie bliskiej osoby może być zbyt przytłaczający. Warto przemyśleć taką możliwość.

Istotny jest też wybór trumny. W zależności od naszej kondycji finansowej, do wyboru są zarówno modele tańsze, prostsze w wykonaniu oraz droższe, bardziej ozdobne. Wszystko jest tu jedynie kwestią wyboru oraz zasobności kieszeni. 

Mało popularny jest w Polsce termin taki, jak tanatokosmetologia. W praktyce oznacza to nic innego, jak przygotowanie osoby zmarłej do pochówku. Chodzi tu o umycie ciała, ubranie, przycięcie paznokci, golenie lub przycięcie włosów, jeśli to konieczne. 

Ważne jest zadbanie o zamówienie wieńców pogrzebowych, celem godnego uczczenia osoby zmarłej. Życie jednak pokazuje, ze większość gości wieńce przywozi ze sobą, zatem czasem nie trzeba się już o to martwić.

Jeśli ktoś ma takie życzenie, można zadbać o oprawę muzyczną oraz wynajem fotografa. Nie są to jednak konieczne wydatki. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od fotografowania osoby zmarłej, gdyż coraz częściej uznaje się wykonywanie fotografii w czasie pogrzebu za nietakt oraz zakłócanie spokoju żałobników. Nadal jednak istnieją osoby odczuwające potrzebę uwiecznienia zmarłego.

nagrobek i róża
Zakład kamieniarski Groban zapewnia atrakcyjne ceny nagrobków i grobowców w Krakowie.

Następna sprawa to wybór nagrobka. Działające w Polsce zakłady kamieniarskie dają bardzo szeroki wybór nagrobków pojedynczych, podwójnych lub nawet budowy piwnicy grobowcowej. Jednym z takich zakładów jest mieszczący się w Krakowie zakład kamieniarski Groban. Oferta zakładu jest stale optymalizowana, celem podniesienia jakości świadczonych usług. Cena obejmuje demontaż starego nagrobka (jeśli trzeba, czyli jeśli stawiany nagrobek nie jest pierwszym), wykonanie fundamentu betonowego zbrojnego oraz wykonanie do 50 liter piaskowanych. Przedział cenowy wynosi od 3 do 10 tys. zł. Wszystko zależne jest od wybranego modelu oraz od wielkości nagrobka (dziecinny, pojedynczy, podwójny).

Koszty pogrzebu

Koszty są tak naprawdę w dużej mierze zależne od naszych wyborów. Jeśli mamy skromne zasoby finansowe, tańszą trumnę można dostać już za 800 zł. Nagrobek również nie musi być zawsze najdroższy. Usługi kosmetyczne, związane z przygotowaniem zmarłej osoby do pogrzebu, to wydatek rzędu 200-300 zł. Ubranie do trumny może być albo zakupione, lecz można też wybrać coś godnego z rzeczy już posiadanych przez zmarłego. Największym wydatkiem tak naprawdę jest nagrobek. Dobrze jest pamiętać o możliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, którego wysokość może sięgać 4 tys. zł. To bardzo duże ułatwienie finansowe, trzeba jednak pamiętać o załatwieniu formalności jak najszybciej.