Oprawki dziecięce z motywami bajkowymi

Decyzja o pójściu do okulisty lub optometrysty z dzieckiem, powinna być szybka. Gdy tylko zauważymy pewne niepokojące sygnały, czym prędzej zarezerwujmy wizytę.

A jeśli okaże się, że nasze wątpliwości i obawy były słuszne, bo maluch potrzebuje korekcji wzroku, dokładnie zastanówmy się, jakie oprawki mu wybrać.

Oprawki dla dziecka muszą być perfekcyjnie dobrane pod względem wielkości, nie mogą zsuwać się z nosa i muszą być po prostu wygodne. Niezwykle ważne jest jednak, byśmy słuchali dziecka i przy wyborze kierowali się też jego gustem. Okulary, które nie będą mu się podobały prędzej czy później trafią bowiem na dno szafy.

Kiedy zdecydować się na badanie wzroku u dziecka?

Niestety, ale większość maluchów nie rozpoznaje tego, że z ich wzorkiem dzieją się niepokojące rzeczy. Poza tym, nie wszystkie wady wzroku dają wyraźne objawy. To w gestii rodziców jest więc wychwytywanie wszelkich niepokojących symptomów i obserwowanie dziecka.

Ich uwagę na pewno powinien zwrócić zwyczaj bardzo bliskiego siadania przy telewizorze. Niepokojące jest też częste przecieranie oczu czy pewna nadwrażliwość na światło. O problemach ze wzrokiem świadczą również gorsze wyniki w nauce, problemy z czytaniem lub po prostu narzekanie na ból w obrębie oczu.

Gdy choćby jedno z powyższych zachowań powtarza się nagminnie, musimy wiedzieć, że najwyższa pora udać się z dzieckiem do specjalisty. Z jego pomocą możliwe będzie szybkie zdiagnozowanie problemu i dobór odpowiednich szkieł. Co jednak z oprawkami?

okulary korekcyjne dla dzieci

Oprawki dziecięce i ich wybór

Wielu rodziców zastanawia się czy powinny one być plastikowe, czy metalowe. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Metalowe oprawki dla dzieci są bowiem lekkie, łatwe w regulacji i ładnie się prezentują. Z kolei ramki z plastiku zapewniają trwałość i dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Wybór zależy więc od indywidualnych potrzeb i gustu małego pacjenta. Co jednak z innymi kwestiami? O czym w trakcie doboru odpowiednich oprawek musimy pamiętać?

Najważniejszą rolą oprawek jest odpowiednie ich ułożenie, a co za tym idzie trzymanie się na nosie. To dzięki nim okulary nie spadają ani nie przesuwają się. I choć w przypadku dorosłych dobór oprawek wydaje się dość prosty, z dziećmi bywa jednak inaczej. Między innymi przez wzgląd na to, że te cały czas się zmieniają, a razem z nimi twarz.

Poza tym, odpowiednio dobrane oprawki to takie, które są po prostu wygodne w użytkowaniu. Nie powinny zatem powodować żadnego dyskomfortu, ani tym bardziej bólu. Na przykład za uszami. Kolejną kwestią są też rzecz jasna względy wizualne. Dziecku muszą podobać się okulary, inaczej istnieje ryzyko, że nie będzie chciało ich nosić. Już sam przymus codziennego ich zakładania bywa dla malucha męczący, pamiętajmy o tym.

Marki takie, jak Hello Kitty, Cars i inne dedykowane dzieciom, to najlepsze propozycje na najmłodszych. Dostępne są na przykład w szczecińskiej Manufakturze Wzroku. Bajkowe postacie, które dzieci tak uwielbiają są najczęściej wybieranymi motywami. Poza tym, na miejscu jest też dostępny optometrysta, który od razu zbada wzrok malucha.

A przecież dopasowując okulary dla naszego dziecka, warto zaprowadzić je do specjalisty, który sprawi, że będzie widziało ono lepiej, ale i będzie czuło się swobodnie. Wyróżniające się oprawki z postaciami z bajek, to strzał w dziesiątkę!