Operacja wydłużania kończyn – czy to jedyna opcja?

Nierówność kończyn dolnych to problem, który ma duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Niepoprawna długość jednej z kończyn oddziałuje na cały układ ruchowy człowieka, a także na jego estetykę. Wyrównywanie kończyn metodą operacyjną poprzez wydłużenie kończyny to zabieg stosunkowo inwazyjny, którego wiele osób się obawia. Czy jest to jedyne rozwiązanie, które można wykorzystać w przypadku nierównych kończyn u pacjenta? Czy istnieją inne sposoby na wyrównanie kończyn dolnych, które są mniej inwazyjne i jeśli tak, to czy zawsze można po nie sięgnąć? Do kogo najlepiej udać się z tym problemem i dlaczego nie warto go bagatelizować?

Problem, który wpływa na cały układ ruchowy oraz psychikę

Nierówność kończyn to stosunkowo powszechny problem, który jednak nie u każdego jest na tyle znaczący, aby w ogóle o nim wiedzieć. Dużą część społeczeństwa ma nieznacznie dłuższą jedną kończynę od drugiej, jednak ta różnica najczęściej jest na tyle niewielka, że nie wpływa ona na jakość życia. Problemy pojawiają się, gdy różnica w długości kończyn dolnych jest na tyle duża, że nie tylko staje się mocno widoczna, ale przede wszystkim jest bardzo uciążliwa. Różnica w długości nóg sprawia, że miednica przyjmuje pozycję skośną, opuszczając się ze strony krótszej kończyny. To z kolei przyczynia się do skrzywienia bocznego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz do zaburzenia poprawnego funkcjonowania stawu biodrowego. Zbyt krótka jedna z kończyn sprawia, że jest ona cały czas utrzymana w pozycji maksymalnego zgięcia w podeszwie stopy, aby wyrównać różnicę lub powoduje, że dłuższa noga jest ciągle ugięta lekko w kolanie, co mocno obciąża stawy.

W przypadku dużej różnicy w długości kończyn, ma to także wpływ na psychikę osoby zmagającej się z tym problemem. Wykorzystywanie wkładek oraz podwyższeń w obuwiu sprawia, że ten problem jest mocniej widoczny przez otoczenie, co niestety bardzo często prowadzi do obniżenia komfortu życia osoby chorej oraz sprawia, że spada znacznie jej pewność siebie. Dyskomfort psychiczny w wielu przypadkach jest naprawdę duży i trudno jest się przyzwyczaić do widoczności tego problemu.

Różne metody leczenia dopasowane do zaawansowania problemu

W przypadku, gdy różnica długości między kończynami nie jest zbyt duża, lekarze zalecają leczenie nieinwazyjne. Polega ono na stosowaniu specjalnych wkładek do butów, które są dyskretne i wyrównują kończyny oraz ustawienie miednicy podczas chodzenia. Specjalne buty ortopedyczne oraz profesjonalne ortezy również pomagają na zmniejszenie tej różnicy, przez co jest ona mniej odczuwalna na co dzień, na przykład podczas chodzenia, jednak nie znika ona wtedy zupełnie. Niestety nie istnieje sposób na wyleczenie tego problemu inny niż przeprowadzenie operacji.

W przypadku naprawdę dużej różnicy można, a nawet trzeba, zastosować zabieg operacyjny. Lekarze specjaliści zalecają skrócenie kończyny dłuższej lub wydłużenie kości w kończynie krótszej. Ten pierwszy zabieg zmniejsza wzrost pacjenta oraz sprawdza się tylko w przypadku różnicy do maksymalnie trzech centymetrów. Wydłużenie kończyny nie wpływa na wzrost pacjenta oraz może być stosowane w wielu różnych przypadkach oraz przy naprawdę znaczących różnicach w długości kończyn. Jest to jednak zabieg skomplikowany, który wymaga naprawdę profesjonalnej wiedzy i powinien być wykonywany przez prawdziwego specjalistę z doświadczeniem. Dlatego z takim problemem należy jak najszybciej zgłosić się do ortopedy, który zna się na tego typu dysfunkcjach oraz wie, w jaki sposób się z nimi obchodzić.

Poradnia ortopedyczna Wrocław Jeśli potrzebujesz konsultacji ze specjalistą, to umów się do ortopedy dziecięcego z Wrocławia, przyjmującego w klinice Praktyka24.

WWW: http://praktyka24.pl/
Tel.: 515 273 166
E-mail: anatom-mucha@wp.pl