Obroża czy szelki dla buldoga francuskiego?

Zapewne każda osoba dobrze wie, jak wygląda buldożek francuski. Rasa ta stała się ostatnimi czasy niezwykle popularna i coraz częściej można spotkać właścicieli z filigranowym buldożkiem na smyczy. Pieski te są małe, o dużej głowie ze spłaszczonym pyszczkiem i pokaźnych, nietoperzowatych, stojących uszach.

Buldog francuski – jedna z najpopularniejszych ras 

 Buldożki są niezwykle silne i potrafią być też bardzo masywne. Ponadto psy tej rasy posiadają szeroką klatkę piersiową, a cały ich korpus jest pokaźny i przysadzisty. Buldog francuski jest typową rasą rodzinną. Ich charakter jest niezwykle przyjazny, a same psy są inteligentne i towarzyskie. Psiaki te kochają dzieci i zazwyczaj akceptują też inne zwierzęta. Buldożki są łatwe w ułożeniu, więc świetnie nadają się dla osób, które decydują się na swojego pierwszego czworonoga. Rasa ta nie jest wymagająca w codziennej aktywności – buldożki nie muszą długo spacerować i nie jest wskazane zbytnie obciążanie psa intensywnym ruchem. 

Buldogi francuskie nie są jednak bez wad – rasa ta ma tendencję do alergii, a ponadto ich budowa nie jest dla psów do końca zdrowa. Rasa ta charakteryzuje się krótkim pyskiem i wyłupiastymi oczami – co bez wątpienia jest urocze, ale bywa też problematyczne. Ponadto ich silny, szeroki korpus z masywną szyją sprawia, że wiele właścicieli ma problem z dopasowaniem akcesoriów – obroży, szelek, jak również kurteczek. Czy są zatem produkty odpowiednie dla buldożków francuskich i czym kierować się podczas wyboru? 

szelki dla psa - buldoga francuskiego

Obroża czy szelki dla buldoga francuskiego?

Obroża lub szelki to nieodłączny element wyposażenia spacerowego każdego czworonoga. Od lat jednak wśród miłośników psów panuje spór, który produkt jest lepszy – obroża czy szelki? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Podczas zakupów fundamentalnym kryterium, które powinno być brane pod uwagę, jest budowa danego czworonoga. Buldożki francuskie to psy o specyficznej sylwetce – szerokiej w klatce piersiowej i grubej szyi. Jednakże buldożek buldożkowi nie równy – rasa ta jest bardzo zróżnicowana i zazwyczaj samce są dużo potężniejsze, od suczek. Podczas wyboru szelek lub obroży właściciele powinni uwzględnić wymiary swojego pupila – jego wysokość, szerokość w klatce, obwód szyi, jak i jego wagę. 

Na spacerach najczęściej można spotkać buldożki z szelkach, a dużo rzadziej w obroży. Dlaczego tak się dzieje? Krępa budowa tej rasy sprawia, że bardzo ciężko jest znaleźć obrożę odpowiednio dopasowaną do szyi czworonoga – która jest z reguły masywna i gruba. Wówczas obroża często się zsuwa, co może być dla psiaka bardzo niebezpieczne – zwłaszcza szczeniaka. Ponadto rozwiązanie to może ograniczać swobodny oddech psa. Buldożki posiadają krótki i płaski pyszczek, dlatego tak istotnym aspektem jest wybór akcesoriów, które nie będą ich krępować. 

Szelki – najlepsze rozwiązanie dla buldożków 

Szelki dla małych psów rasy buldog francuski są o wiele bezpieczniejszym i zarazem też bardziej komfortowym, dla samego czworonoga, rozwiązaniem. Przede wszystkim ich zaletą jest odpowiednia budowa i krój, który doskonale sprawdza się dla piesków tej rasy. Szelki pozwalają na swobodne oddychanie – nie uciskają szyi, co często zdarza się w przypadku obroży. Przed wyborem produktu należy dokładnie zmierzyć pupila, aby dopasować szelki idealnie do jego wymiarów. Wybór odpowiednich akcesoriów spacerowych, w przypadku buldożków francuskich, jest bardzo istotny. Dzięki temu psu będzie wygodnie i nie będzie sprawiał problemów na spacerach. Szelki dla buldożków są najlepszym rozwiązaniem – dla samego psiaka, jak i dla właścicieli.