Nowy laptop czy używany – co doradza profesjonalny serwis?

Laptop w każdym dom

Komputery w ciągu ostatniej dekady stały się nieodłączony urządzeniem niemal każdego młodego człowieka. Mnogość możliwości, które nam dają sprawiła, że zarówno praca jak i rozrywka z ich użyciem jest przyjemniejsza i wygodniejsza. Wykształciło się także wiele zawodów, które bez komputerów nie mogą wykonywać swoich obowiązków choćby w najmniejszym stopniu, właściwie nie można już znaleźć branży, która w żadnym stopniu ich nie wykorzystuje. Użytkowanie inteligentnych maszyn jest zatem wszechobecne i nie stanowi niczego dziwnego, niestety część osób korzysta z nich zdecydowanie za dużo, dlatego można także mówić o uzależnieniu od komputerów.

Zwróć uwagę na parametry komputera

Na tego rodzaju problemu wpływ może mieć wzrost produkcji oraz sprzedaży komputerów przenośnych. Dla rozsądnych, dojrzałych osób laptopy stanowią jedynie wartościowe narzędziowe, są jednak tacy, którzy z laptopami praktycznie się nie rozstają. Największą bolączką komputerów przenośnych jest ich bateria, która przy dobrych wiatrach pozwala na około 3 godziny nieustannego korzystania z maszyny bez użycia podłączonego do niej kabla, jednakże już po kilka miesiącach od wymiany baterii na nową można odczuwać spadki w wydajności i tak po kilkunastu miesiącach korzystania z laptopa możemy nie móc spędzić „bez kabla” więcej niż 60-80 minut. Na szczęście inżyniera komputerowa rozwija się, dlatego myśleć można o tym, że w przyszłości problem szybko rozładowujących się baterii zostanie zażegnany. Kupując laptopa naturalnie warto jest zwrócić uwagę na pojemność jego baterii, prawdopodobnie będzie to także miało wpływ na cenę. Im pojemniejsza, tym droższy będzie laptop i tym droższa będzie zamiennik, którego kupić trzeba będzie za kilka lat.

serwis laptopów wrocław

Techniczne uwarunkowania laptopa

Laptopy to urządzenia, które pod względem technicznym nie mogą być mocno spersonalizowane (w odróżnieniu od PeCeta), gdyż ogranicza to ich budowa, zaprojektowana przez producenta. Warto jednak wspomnieć o tym, że część popularnych marek laptopów dostarcza do dużych sklepów swoje maszyny w różnych konfiguracjach, dzięki czemu nabywcy często mogą znaleźć maszynę doskonale pasującą do ich personalnych preferencji, np. posiadająca dwukrotnie większą ilość pamięci RAM, lub będących wyposażonych w kartę graficzną z większą liczbą rdzeni i szybszym taktowaniem. Laptopy mogą także różnić się ze względu na wbudowany dysk – mowa tutaj nie tylko o pojemności ale także o rodzaju dysku. Starsza technologia HDD bardzo małymi krokami odchodzi do lamusa, a jej miejsca wskakuje SSD – technologia kilkukrotnie szybsza, pozwalająca na szybszy start systemu, szybsze posługiwanie się programami oraz cichszą pracę urządzenia. Niestety dyski SSD wciąż są stosunkowo drogie i niepojemne. Przeciętny obsługuje zaledwie 128-256 GB, podczas gdy typowy dysk w laptopie mieści 1 terabajt twardych danych.

Czym charakteryzuje się komputer z drugiej ręki?

Kupując laptopa warto zatem zastanowić się nad tym, czy aby na pewno potrzeby jest nam komputer nowy. Możemy bowiem znaleźć świetną ofertą bardzo wydajnego komputera, który ma dopiero 10-12 miesięcy, lecz wydajnością bije na głowę nowe komputery w tej samej cenie. Niestety używane laptopy to często sprzęt już po gwarancji, dlatego wszelkie ewentualne naprawy trzeba będzie wykonać na własną rękę. Nowy laptop z kolei pozwala na stosunkowo szybką pracę, nawet przy niezbyt mocnych podzespołach, jest także cichy i ładny, bez żadnych oznak użytkowania, wytartych oraz wyrobionych klawiszy. Wbudowana (wymienna) bateria jest również słabsza.

W przygotowaniu tekstu pomógł nam serwis laptopów Wrocław Joker