Nowoczesne wnętrza małego mieszkania

Nowoczesne wnętrza małego mieszkania są obecnie najczęściej urządzane w stylu minimalistycznym. Minimalizm to kierunek w architekturze, który powstał w latach sześćdziesiątych minionego stulecia. Założeniem tego stylu jest ograniczenie barw, środków i form. W minimalistycznym wykonaniu meble posiadają lakierowane fronty w kolorach białym, czarnym lub szarym. Styl minimalistyczny jest to obecnie najczęściej stosowny styl  wystroju nowoczesnych wnętrz.

Modny przedpokój i stylowa łazienka

Nowoczesne wnętrza pozostają bardzo przestronne, brak tutaj takich rzeczy, które nie są dożycia bezpośrednio potrzebne.  Trzy zasadnicze cechy które je charakteryzują to perfekcyjność, wyciszenie i prosty styl. Sprzęt przybiera formę geometryczną. Występuje dominacja kątów prostych. Wnętrza te są bardzo przestronne. Panuje tutaj zasada im mniej tym lepiej. Wykorzystywane tutaj, praktyczne meble są niskie o budowie prostej.

Aranżacja małego salonu

Jeżeli chodzi o fotele i kanapy to powinny one być efektowne, aby mogły w takim wnętrzu pięknie się prezentować. Nie ustawiamy żadnych sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, ponieważ mogłyby wprowadzać do pomieszczenia chaos. Należy sprzęt ten tak schować, aby nie był widoczny. W nowoczesnych, małych pomieszczeniach ściany powinny również być odpowiedniego koloru. Jakie kolory optycznie powiększą pomieszczenie? Przede wszystkim barwy stonowane, jasne. Możemy się pokusić również o kolor czerwony.

Wnętrza takie cechuje czystość, porządek. Świetnie odnajdą się tu osoby, które lubią otwartą przestrzeń i nie lubią dużej ilości elementów, które zakłócają spokój – komentuje Rafał z firmy Tafla Remonty i Wykończenia z Wrocławia Jak dodaje – Nowoczesność lubi surowe materiały takie jak, szkło, metal, cegła,  a nawet beton. Przestrzeń ma istnieć i nie być zagłuszana. Dobrze jest więc poznać triki wizualnego powiększania pomieszczeń. Bardzo ważną rolę pełni także światło, które ma tą przestrzeń wyrażać.

Kuchenne szafki  nie posiadają uchwytów. Wszystkie meble posiadają bardzo prostą formę. Stosuje się krzesła metalowe,  a także  z tworzywa sztucznego. Pomieszczenia nie są oddzielane, lecz jedno pomieszczenie przechodzi bezpośrednio w drugie np. kuchnia w jadalnię,  jadalnia  w salon. Ściany pomieszczeń mogą być nawet z cegły i nietynkowane. Lampy powinny być metalowe o prostej konstrukcji. Bardzo pożądane są lampy halogenowe, jarzeniowe i punktowe.

Bardzo ważne jest, aby już przy budowie domu odpowiednio rozplanować jego wnętrze, aby uniknąć później niepotrzebnych kłopotów przy urządzaniu.

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Niewielkie powierzchnie w naszych mieszkaniach to plaga naszych czasów. Dlatego wielu projektantów i dekoratorów wnętrz stara się chociaż optycznie je powiększyć. Niektóre zabiegi potrafią zdziałać cuda i mieszkanie czy pokój od razu wydaje się obszerniejszy. Od dawna wiadomo, że mieszkanie, które wita swoich gości dużym przedpokojem zostawia w ich pamięci wrażenie przestronniejszego, nawet jeśli pokoje nie są zbyt duże. Co jednak zrobić, by nie tylko pierwsze wrażenie było pozytywne, ale także każde kolejne? Zastosować kilka sztuczek.

Przede wszystkim jeśli możemy to powinniśmy powiesić w pomieszczeniu maksymalnie dużo luster,pamiętając jednak, że lustra na przeciwległych ścianach mogą wprowadzać nastrój jak w labiryncie. Ma ich być dużo, ale nie naprzeciwko siebie. Jeśli w pokoju stoją meble to lepsze wrażenie jest jeśli będą one miały połyskujące fronty. Nie muszą być one z lustra jednak błyszczący front dodaje pokojowi kilku centymetrów.

Jeśli mamy wpływ na oświetlenie to nie stosujmy tego oświetlenia najbardziej popularnego czyli z góry sufitu. Sprawia ono, że niektóre kąty w pokoju są nieoświetlone i optycznie pomniejszają pokój. Najlepsze oświetlenie to takie na ścianach typu kinkiet. Jeśli jednak nie mamy na to wpływu to w kątach postarajmy się o dodatkowe źródło światła.

Jeśli chcemy zyskać trochę przestrzeni to nie naklejajmy na ściany ciężkich,wzorzystych tapet. Najlepiej będzie jeśli zdecydujemy się na gładkie ściany i pomalujemy je jasnymi kolorami – idealna będzie biel i wszystkie kolory rozmytych pasteli.  Na suficie nie naklejajmy kasetonów ani inne boazerii, które sprawi, że uczucie w pokoju będzie takie, jakby nam się sufit na głowę walił.

pedzel-do-malowania-wnetrz

Ograniczmy meble! Jeśli pokój jest naprawdę mały to zrezygnujmy z ciężkiego kompletu wypoczynkowego na rzecz składanego narożnika i dwóch puf, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż fotele. Ława najlepiej niż będzie lekka i na kółkach – to sprawi, że w dowolnym momencie będziemy mogli ją przesunąć i powiększyć przestrzeń. Jeżeli jest to potrzebne, należy przeprowadzić remonty mieszkań  – każdy remont sprawia, że nasze mieszkania będzie wyglądać nowocześniej i wyda się większe optycznie – dodaje Rafał z Tafli.

Projekt małej kuchni

Marzeniem każdej rodziny jest posiadanie własnych czterech kątów – domu czy mieszkania, w którym panowałaby ciepła, rodzinna atmosfera. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup dużego lokum, w którym będzie mnóstwo przestrzeni go swobodnego zagospodarowania. Najczęściej wielkość mieszkania ograniczona jest naszymi funduszami, a po jego zakupie trzeba przeznaczyć jeszcze sporo czasu na to, aby je z głową urządzić.

Chyba najtrudniejszym do ogarnięcia pomieszczeniem jest kuchnia, gdyż trzeba w niej umieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Dla wielu osób mała kuchnia stanowi prawdziwą udrękę, gdyż ciężko dobrać meble i wyposażenie, aby całość była naprawdę funkcjonalna i wyglądała estetycznie. Projektanci światowej sławy pokazują, że kuchnia wcale nie musi być duża i wszystko co w niej potrzebne, zmieści się na niecałych 2 metrach kwadratowych.

Modułowe meble i urządzenia, które spełniają jednocześnie kilka funkcji sprawiają, że można zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Nowoczesne rozwiązania wymagają niestety sporych nakładów finansowych, przez co są niedostępne dla większości rodzin.

Projektując i urządzając małą przestrzeń należy pamiętać o tym, że niewielkie pomieszczenia powinny być malowane na jasne kolory – ciemne nie są wskazane, bo jeszcze bardziej zmniejszają pomieszczenie.  Pastelową kolorystykę można zastosować do ścian, kafelków czy frontów mebli kuchennych. Szafki ze szklanymi drzwiczkami optycznie powiększą kuchnię.

Na szczęście wiele sklepów oferuje już sprzęt AGD, który dostosowany jest do małych pomieszczeń. Dzięki temu możemy zaopatrzyć się w jednokomorowy zlew, małą lodówkę czy piekarnik, który posiada funkcję kuchenki mikrofalowej. Blat roboczy może być wysuwany i służyć również jako stół.

Przy małej kuchni, która nie jest połączona z innym pomieszczeniem (np. z salonem) warto zrezygnować z drzwi, które mogą przytłaczać. Wbrew pozorom, nie powinno się zabudowywać całości pomieszczenia, gdyż straci swoją lekkość. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie (dodatkowe lampy przy blacie kuchennym). Dobrym rozwiązaniem jest również zakup krzeseł, które można na siebie nałożyć, jeśli nie są używane. Mała kuchnia może być kłopotliwa, ale przy odrobinie pomysłowości można stworzyć przytulne i uporządkowane miejsce do realizowanie kulinarnych pasji.

Podziękowania i inspiracje: