Nietypowe akcesoria na lekcje wychowania fizycznego

Kto powiedział, że każda lekcja wf-u musi wyglądać tak samo? Na szczęście dziś coraz chętniej stawiamy na urozmaicenia dla podopiecznych i niekoniecznie musi to oznaczać szczytu pomysłowości pod postacią rzucania woreczkami do narysowanego na ziemi kółka. Nauczmy dzieci, że wychowanie fizyczne może być świetną zabawą!

Lekcja wf-u nie musi odbywać się w szkole

Dzieci jeżdżą w niektórych szkołach regularnie na basen, lecz często na takich zajęciach brakuje atrakcyjnych zabaw, wiec z czasem liczba chętnych topnieje… Warto temu zaradzić i wypróbować zajęcia z aqua fitnessu dla dzieci. Są to wyjątkowo atrakcyjne, a przy tym bezpieczne ćwiczenia z muzyką w tle. Doskonale kształtują sylwetkę, a ćwiczenia wykonywane w wodzie mogą być łatwiejsze i lżejsze niż na lądzie, co zachęci dzieci do dalszego wysiłku. Jeśli w szkole już znajduje się pływalnia, warto postarać się i sprowadzić do szkoły profesjonalnych instruktorów, którzy poprowadzą takie zajęcia.

A może taniec? Tak jak powyżej, można zorganizować we współpracy z pobliskim klubem tanecznym regularne zajęcia z wybranego tańca dla dzieci. Przy czym dzieci mogą mieć atrakcyjną wycieczkę do klubu lub zajęcia z instruktorem w szkolnej sali. Jest to dużym plusem, dlatego że takie zajęcia nie wymagają ani specjalnego miejsca, ani wymyślnego sprzętu, zatem koszt nie musi być duży.

Atrakcyjne formy zajęć sportowych

Weźmy jednak pod uwagę fakt, że lekcje wychowania fizycznego odbywają się kilka razy w tygodniu, trzeba zatem obmyślić również inne formy aktywności poza wycieczkami na tańce i basen. Jak poprowadzić ciekawe zajęcia na sali lub boisku? Dobrym pomysłem mogą być choćby zawody w przeciąganiu liny z ustaleniem drobnej, lecz atrakcyjnej nagrody dla zwycięskiej drużyny. Wykorzystajmy naturalną chęć dzieci do skakania i kręcenia się, po czym zainwestujmy w dobrej jakości sportowe skakanki dla dzieci lub hula hop sportowe. Te i inne akcesoria, przydatne na zajęciach można znaleźć m.in. w sklepie sportowym Powerman. Dajmy dzieciom możliwość wyładowania nadmiaru energii, zanim znów zasiądą na długie godziny w szkolnych ławkach!

Mali harcerze w akcji, czyli zabawa w podchody

Kto nie pamięta ekscytującej gry w podchody? Warto przemyśleć zorganizowanie takiej zabawy podczas zajęć. Zapewnij dzieciom niezbędne środki bezpieczeństwa i dobierz formę zabawy adekwatnie do ich wieku. Mniejsze dzieci lepiej jest pozostawić na terenie zamkniętym, zaś ze starszakami można już wyjść nieco w teren. Warto jednak, by wówczas w zabawie brało udział dwóch opiekunów, jeśli to możliwe – wówczas obie grupy dzieci pozostają pod czujnym okiem. Możesz też przygotować zawczasu inną formę zabawy i poukrywać na wyznaczonym terenie atrakcyjne zabawki, po czym wyznaczyć dzieciom za zadanie odnalezienie ich. Jeśli należysz do osób kreatywnych, możesz obmyślić również interesującą historię „zaginięcia” ukrytych przedmiotów, by dodatkowo podnieść zainteresowanie dzieci. A gdy zabawki już się odnajdą, zorganizuj zajęcia z ich wykorzystaniem. Gotowe pomysły zabaw możesz znaleźć także w Internecie. 

Jak widać, lekcja wychowania fizycznego wcale nie musi być żmudna, ani wymagać oblewania się siódmymi potami, by utrzymać dzieci w dobrej kondycji fizycznej. Czasem wystarczy odrobina inwencji oraz kilka przydatnych drobiazgów, dzięki którym maluchy będą z niecierpliwością czekać na następne zajęcia. Poszukując nieustannych inspiracji ani się obejrzysz, a staniesz się lokalnym ekspertem w dziedzinie najlepszych zajęć sportowych.