Niedziałający touchpad w laptopie – poznaj najczęstsze przyczyny awarii

Laptop to urządzenie, które obecnie przez wiele ludzi użytkowanie jest znacznie częściej niż komputery stacjonarne. Spowodowane jest to głównie mobilnością laptopa oraz tym, że może on działać przez pewien określony czas na samej baterii, bez konieczności podłączania dodatkowego źródła zasilania.

Jest to więc znakomite urządzenie do pracy, nauki czy też rozrywki. Wszystko to możliwe jest również dzięki wbudowanej klawiaturze oraz touchpadowi, który zastępuje tradycyjną mysz komputerową i to właśnie dzięki niemu możemy korzystać z laptopa w dowolnym miejscu, nawet w samochodzie trzymając go na kolanach. Niestety tak jak każdy inny element laptopa również touchpad może ulec różnego rodzaju awariom. Warto więc wiedzieć, jaki ma to wpływ na użytkowanie laptopa, jakie są najczęstsze przyczyny takich awarii i gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia takiego problemu?

Touchpad czym jest i dlaczego jest potrzeby w laptopie?

Laptopy to urządzenia, które oprócz swojej mobilności zawierają w sobie wszystko to, co jest niezbędne do ich obsługi. O ile połączenie wszelkich podzespołów, monitora i klawiatury nie było zbyt problematyczne, o tyle mysz komputerowa, która niezbędna jest do obsługi laptopa, nie mogła znaleźć się w tym zestawie, ponieważ laptop utraciłby wtedy swoje zalety. Z tego powodu stworzono touchpad, czyli dotykowy panel, który jest alternatywą dla tradycyjnej myszy komputerowej i sprawdza się w tej roli znakomicie. Dzięki niemu możliwe jest komfortowe sterowanie kursorem, bez potrzeby wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na stole czy biurku, tak jak miało to miejsce w przypadku myszy. Laptop staje się więc w pełni mobilny, a jego użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe i szybsze.  

Niedziałający touchpad a komfort użytkowania laptopa

Różnego rodzaju awarie sprzętu komputerowego niestety zdarzają się dość często i mogą skutecznie uprzykrzyć życie użytkownikowi. Touchpad to jeden z najważniejszych elementów laptopa, bez którego jego obsługa nie jest możliwa lub wymaga stosowania dodatkowego urządzenia, jakim jest mysz komputerowa. Z tego względu w przypadku awarii touchpada, laptop nie jest już tak mobilny, a jego użytkowani nie jest w pełni komfortowe, co oznacza, że traci on jedne z największych zalet, jakie posiada. Touchpad to element, który jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie nie ma opcji podłączenia myszki komputerowej i użytkowania jej. Z tego też względu jego uszkodzenie może dla niektórych osób oznaczać nawet całkowity brak możliwości komfortowego użytkowania laptopa, szczególnie wtedy, gdy mówimy o osobach korzystających z tego urządzenia, np. podczas podroży, na uczelni itd.  

Najczęstsze przyczyny awarii touchpada w laptopie

Touchpady z reguły są bardzo wytrzymałymi i mało awaryjnymi elementami laptopa, jednak nawet w ich przypadku mogą zdarzyć się czasami jakieś awarie. Przyczyn tego typu problemów może być całkiem sporo, ale jedną z najczęstszych jest mocne zabrudzenie tego elementu. Touchpad w laptopie może przestać działać w sytuacji, gdy miał kontakt z dużą ilością brudu, tłuszczu czy też różnego rodzaju cieczy. Tego typu zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo przenikać do wnętrza urządzenia, powodując np. zwarcia. Innym powodem może być uszkodzenie mechaniczne, które bardzo często powstaje na skutek zbyt mocnego naciskania na touchpad, upadku urządzenia, umieszczania na tym elemencie ciężkich przedmiotów czy też z powodu wieloletniej i intensywnej eksploatacji laptopa.

laptop

Często przyczyną niedziałającego touchpada może być brak sterowników, nieodpowiednie ich skonfigurowanie, zbyt stare sterowniki lub uszkodzone sterowniki. W takiej sytuacji warto pozbyć się zainstalowanych obecnie na laptopie sterowników do touchpada i zainstalować od nowa ich najnowszą wersję. 

Dlaczego warto skorzystać z usług serwisu w sytuacji, gdy touchpad ulegnie awarii?

Awaria touchpada może mieć bardzo wiele przyczyn, dlatego, jeśli nie posiadamy odporniej wiedzy i umiejętności w zakresie serwisowania tego typu urządzeń, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu notebooków. Serwisanci z pewnością szybko wykryją przyczynę problemu i naprawią touchpad, dzięki czemu laptop będzie mógł być w pełni użytkowany już po niedługim czasie. Jest to więc najlepsze rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy nie znamy się na komputerach lub gdy zależy nam na czasie.