Nie daj się złapać na te sposoby wyłudzenia

Oszuści potrafią znajdować coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy lub danych, korzystając zarówno z metod kontaktu bezpośredniego, jak i możliwości współczesnych technologii. Wiele przypadków wyłudzeń opiera się na ludzkiej niewiedzy, nieświadomości lub nadmiernym poczuciu bezpieczeństwa i zaufania do pewnych instytucji, bez weryfikowania czy w danej sytuacji mamy z nią faktycznie do czynienia. Na jakie zagrania oszustów warto uważać, żeby nie złapać się na ich sposoby wyłudzenia?

„Wynajem mieszkania” – oszustwo na metodę płatnego dostępu

Procedura wynajmu mieszkania jest dla wielu osób dość stresującym wydarzeniem, bo choć na rynku dostępnych jest wiele nieruchomości, często niewiele z nich spełnia oczekiwania wynajmującego. Trafienie pozornie idealnej oferty po długim czasie oczekiwania może w takich sytuacjach wydawać się niepowtarzalną okazją, co niestety często skutkuje przymykaniem oczu na pewne kwestie czy gotowością do wpłacenia zaliczki na poczet oglądania mieszkania jeszcze przed umówionym spotkaniem.

To właśnie taką strategię wykorzystują oszuści, którzy pod pozorem posiadania mieszkania na wynajem umieszczają w sieci atrakcyjne ogłoszenia przyciągające uwagę zainteresowanych. Korzystając z zasady „kto pierwszy, ten lepszy”, oszuści proszą o wpłatę zaliczki i obiecują jej zwrot w przypadku rezygnacji z wynajmu. Po otrzymaniu przelewu kontakt z oszustami się urywa, a ich zlokalizowanie i odzyskanie pieniędzy, nawet z pomocą policji, bywa wyjątkowo trudne. Z tego typu metodą wyłudzeń można spotkać się także przy rezerwacji miejsc noclegowych w miejscowościach turystycznych.

Jak ochronić się przed tego typu wyłudzeniami? Poza bacznym obserwowaniem rynku nieruchomości i weryfikowaniem, czy w sieci nie pojawiały się przypadki zbyt wielu podobnych ogłoszeń, zdecydowanie najlepszą linią obrony jest niegodzenie się na sytuacje, w których wymagana jest wpłata kaucji przed obejrzeniem nieruchomości. Jeśli wynajem odbywa się przez agencję, warto sprawdzić jej reputację na rynku, natomiast w przypadku wynajmu prywatnego, dobrym pomysłem może być weryfikacja własności nieruchomości w księdze wieczystej z pomocą prawnika.

Wyłudzenie danych przez Netflix i usługi subskrypcji

Zarówno telewizja internetowa, jak i inne usługi oparte na metodach odnawialnej subskrypcji są coraz częściej wykorzystywane w celach wyłudzenia danych. Podszywający się m.in. pod Netflix oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms lub e-mail informując o konieczności aktualizacji danych do płatności lub zmiany hasła.

Samo kliknięcie w załączony (i pozornie prawdziwy) link stwarza zagrożenie, ponieważ przekierowuje do niezabezpieczonej strony łudząco przypominającej oryginalną platformę i wymusza zalogowanie do systemu, uzyskując w ten sposób pierwsze kluczowe dane użytkownika. Informacje takie mogą być wykorzystane później do kradzieży danych i informacji bankowych z różnych portali, a nawet urządzeń, na których jesteśmy zalogowani do platformy, dlatego zawsze należy jak najszybciej zmienić swoje dane logowania we wszystkich kluczowych portalach oraz zastrzec kartę płatniczą w banku.

Pamiętaj: nigdy nie otwieraj podejrzanych linków, załączników w wiadomościach e-mail ani podejrzanych sms. Jeśli wykonujesz płatność online, weryfikuj autentyczność stron i danych do przelewu, a w ramach logowania się do różnych portali zawsze używaj różnych, skomplikowanych haseł.

Kradzież metodą „na paczkę”

Poza obsługującą przesyłki Pocztą Polską, na rynku działa obecnie wiele firm kurierskich, z których większość stosuje kontakt ze swoimi klientami poprzez wiadomości sms lub e-mail. Oszuści wykorzystują ich działanie, podszywając się pod różne firmy kurierskie (w ostatnim czasie dużo zgłoszeń pojawia się m.in. od klientów InPost), przesyłając do klientów informacje o nieopłaconej paczce oczekującej na odbiór lub dodatkowych opłatach celnych wymaganych do dalszego przekazania paczki kurierowi i odbiorcy. W wiadomościach może znajdować się informacja o tym, że po opłaceniu pewnej kwoty zostanie przekazany kod odbioru paczki lub prośba o kliknięcie w link w celu weryfikacji wybranej w sklepie metody płatności. Niestety, podobnie jak w przypadku usług subskrypcyjnych, najczęściej są to zwyczajnie metody wyłudzenia wrażliwych danych lub pieniędzy. Jak im zapobiec?

Jako nabywca wiesz zwykle jakie produkty zamawiasz, skąd pochodzi zamówienie i kto zajmuje się jego wysyłką oraz doręczeniem. Informacje o niespodziewanych przesyłkach warto więc zwyczajnie ignorować. Jeśli natomiast zdążymy kliknąć w link przed zorientowaniem się, że jest fałszywy, zawsze warto w pierwszej kolejności zmienić wszelkie hasła dostępu, przeprowadzić skan komputera programami antywirusowymi oraz, jeśli to konieczne, monitorować podejrzane transakcje na rachunku bankowym i blokować kartę, by uniemożliwić oszustom dostęp do zgromadzonych środków.

Oszuści działają wszędzie

Trudno być świadomym wszystkich działań oszustów, bo ci każdego dnia wpadają na zupełnie nowe sposoby wyłudzania pieniędzy i danych od osób nieświadomych potencjalnego zagrożenia. Nasza rada: zawsze zachowuj ostrożność w działaniach online i pamiętaj, że ograniczenie ilości podawanych w sieci informacji może ochronić Cię przed kontaktem z oszustami. W razie problemów zawsze warto zgłosić się po pomoc prawną Wrocław – adwokat z Kancelarii Wojciech Krzysztoporski będzie stanowił dla Ciebie wsparcie podczas wszystkich etapów postępowania.

Wrocław adwokat