Najlepsze miejscowości na pobyt regeneracyjny

Wyjazdy regeneracyjne, niezależnie od tego czy jednodniowe czy rozłożone na przestrzeni długiego weekendu, to zdecydowanie jeden z lepszych pomysłów na wypoczynek i propozycja, którą każdy powinien przynajmniej raz do roku rozważyć. W przeciwieństwie do urlopów, które często przypadają na mocno turystyczny sezon i opierają się o intensywne zwiedzanie bądź wypoczywanie przez cały dzień na plaży, wyjazdy regeneracyjne skupiają się na budowaniu pozytywnej energii i odbudowie chęci do życia dzięki bliskiemu kontaktowi z naturą. Gdzie w Polsce warto wybrać się na taki wyjazd?

Kudowa-Zdrój – serce Sudetów dla aktywnych

Sudety to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich uzdrowisk. Nie brak tu miejscowości przyciągających do siebie kuracjuszy z całej Europy, zainteresowanych korzystaniem z lokalnych wód leczniczych ale i spokoju otaczającej natury. Jak uzdrowiska, to i obiekty uzdrowiskowe, a więc wiele sanatoriów, SPA i ośrodków regeneracyjnych nastawionych na pełen relaks i naturalny powrót do zdrowia. Wśród nich wyróżnia się Kudowa-Zdrój – miejsce, w którym nie tylko odpoczniesz od miejskiego zgiełku, ale i z którego nie będziesz chcieć wyjeżdżać.

Właściwości lecznicze wód w Kudowie-Zdrój znane są już od XVII wieku, choć nie na samych wodach opiera się uzdrowiskowa natura okolicy. W Kudowie skorzystasz przede wszystkim z doskonałego dla zdrowia, dobroczynnego podgórskiego klimatu, czystego powietrza i mnóstwa przestrzeni do łagodnego, aktywnego wypoczynku. To miejsce, które warto odwiedzić zarówno zimą, jak i latem, korzystając z tego co oferuje natura, ale i z wielu ciekawych propozycji pobytów regeneracyjnych dostępnych w tamtejszych ośrodkach.

wędrówka

Szczawnica – mikroklimat dla zdrowia płuc

Przenosząc się na wschód wzdłuż polskiego pogórza trafiamy do Szczawnicy – uzdrowiska położonego pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim, znanego przede wszystkim z bogatej infrastruktury uzdrowiskowej, licznych hoteli i SPA oraz doskonałego klimatu do górskich spacerów niezależnie od pory roku. Specyficzny mikroklimat Szczawnicy sprzyja przede wszystkim tym, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby i problemy górnych dróg oddechowych – spacerując po górach można poprawić nie tylko fizyczną kondycję, ale i popracować nad głębokością i jakością oddechu.

Wybierając Szczawnicę warto postawić na wyjazd minimum dwudniowy, choć oczywiście im dłużej, tym lepiej. Organizowane tu pobyty regeneracyjne oraz uzdrowiska stawiają przede wszystkim na wypoczynek blisko natury – nawet w SPA można liczyć tu na bliższy kontakt z przyrodą i naturalnymi właściwościami leczniczymi klimatu w okolicy. Samo miasto jest znane przede wszystkim z kurortu uzdrowiskowego i sanatorium, które istnieją tutaj od XIX wieku i podobnie jak Kudowa-Zdrój oferują dostęp do naturalnych wód leczniczych. Ze względu na bliskość granicy ze Słowacją, Szczawnica jest wyjątkowo dobrym punktem na wyjazdy zimowe, szczególnie dla amatorów narciarstwa.

wędrówka

Krynica-Zdrój – wody mineralne w zasięgu ręki

Podróżując dalej na wschód trafiamy na ostatnią już propozycję na naszej liście, Krynicę-Zdrój. Miejscowość ta funkcjonuje jako uzdrowisko już od ponad 200 lat, zdobywając uznanie wielu amatorów naturalnych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. To właśnie w te okolice wybierają się turyści z okolic Krakowa i Małopolski poszukujący odrobiny wytchnienia w górach. Z dala od zgiełku miasta, w samym sercu lasów, zieleni i gór, Krynica Zdrój to zdecydowanie dobre miejsce na relaksacyjny pobyt regeneracyjny. Nie tylko wody uzdrowiskowe są tu jednak źródłem zdrowia.

W Krynicy-Zdrój zdecydowanie urzeka mikroklimat miejsca, doskonały dla tych którzy chcą poprawić zdrowie swoich dróg oddechowych i poprawić jakość powietrza, jakim oddychają na co dzień. W miejskiej rzeczywistości o problemy oddechowe nie trudno, dlatego zimowa ucieczka od smogu właśnie w okolice Krynicy-Zdroju może być doskonałym pomysłem. W okolicy istnieje obecnie aż 14 sanatoriów, które zapraszają na turnusy wszystkie osoby poszukujące wytchnienia i relaksacji. Obok sanatoriów działają też oczywiście liczne obiekty SPA, które wyjątkowo dobrze uzupełniają walory lecznicze Krynicy-Zdrój.