Na jakie okazje warto założyć podwiązkę?

Podwiązka ma swoją genezę już w średniowieczu, kiedy to nosiły ją kobiety i… mężczyźni. Były one wykonywane z różnych materiałów, nawet ze skóry. Początkowo jednak nie spełniały swojej funkcji zbyt dobrze, a nawet powodowały problemy z krążeniem.

Dziś jednak podwiązki noszone są tylko przez kobiety, a poza tym w zakresie czysto funkcjonalnym zostały już dawno wyparte przez pasy do pończoch. Dziś ich rola ogranicza się głównie do stylizacyjnego kontekstu, nadal jednak w polskiej tradycji funkcjonują pewne obyczaje określające, na jakie okazje powinno się zakładać podwiązkę.

Kiedy najczęściej zakładamy podwiązkę?

Są dwie główne okazje, na które zakładamy podwiązki:

  • Ślub – tutaj wybór pada na podwiązkę białą lub niebieską. Biała miała symbolizować czystość panny młodej, z kolei niebieska ma swoją genezę w zabobonie głoszącym, że w tym dniu należy mieć na sobie „coś starego, coś nowego, cos pożyczonego i coś niebieskiego”. Ma to zagwarantować udane, długie i namiętne małżeństwo. To, czy tak będzie, zależy od samych zainteresowanych, lecz założenie podwiązki, jeśli tylko panna młoda ma taką chęć, również nie zaszkodzi. Według tradycji pan młody zdejmuje podwiązkę podczas nocy poślubnej.
  • Studniówka – tutaj podwiązka pełni już funkcję talizmanu. Zaleca się założenie podwiązki czerwonej, by zapewniła ona szczęście podczas pisania egzaminu maturalnego.

Są to dwie główne okazje, kiedy to założenie podwiązki jest elementem folkloru, do którego możemy, lecz też nie musimy się stosować. Kiedy warto założyć podwiązkę bez otoczki obyczajowej?

podwiązka ślubna
Przykładowy model ślubnej podwiązki ze sklepu internetowego Rafjolka.pl
  • Romantyczna randka – podwiązka to wyjątkowo seksowny element bielizny, o którym warto pomyśleć, gdy chcesz zaskoczyć swojego partnera czymś niebanalnym. Piękne podwiązki znajdziesz w sklepie internetowym.
  • Wieczór panieński. Podwiązka funkcjonuje tutaj raczej jako popularny podarunek dla panny młodej, lecz co stoi na przeszkodzie, by założyć ją właśnie podczas niezapomnianego wieczoru? Współczesne podwiązki ze szczególnym przeznaczeniem na wieczór panieński coraz częściej są o wiele śmielsze. Przykładem może być podwiązka z migoczącym napisem „bride to be”, jaką można znaleźć w Internecie. Jeśli tylko panna młoda ma duże poczucie humoru i lubi takie gadżety, podwiązka w tym stylu może być całkiem zabawnym pomysłem. Jeśli jednak nie jest ona fanką świecących napisów, lepiej będzie poprzestać na modelu o bardziej klasycznym wyglądzie.
  • Rocznica – przy czym raczej dotyczy to okazji typu kolejna rocznica Waszego intymnego związku lub małżeństwa niż złote gody Twoich rodziców. Warto zdecydować się na podwiązkę, jeśli macie z tej okazji wobec siebie szczególne plany na wieczór… Tak samo, jak w przypadku randki, podwiązka pomoże Ci zaskoczyć Twojego partnera i obudzić jego ciekawość – na pewno będzie zainteresowany tym, jakie jeszcze masz pomysły na urozmaicenie wieczoru.

Podwiązka na szczególną okazję i bez okazji

Kto powiedział, że z założeniem pięknej, stylowej podwiązki musimy koniecznie czekać na jakąś określoną okazję? Podwiązka może dziś być całkiem odważnym dodatkiem do codziennej stylizacji, a odpowiednie połączenie jej z wybraną kreacją wcale nie musi dawać szczególnie prowokacyjnego efektu.

Poszukujesz wyjątkowej podwiązki do swoich wyjątkowych stylizacji? Nie czekaj na szczególną okazję, a jeśli taka właśnie Cię czeka, wiedz, że w sklepach online znajdziesz bogaty wybór podwiązek i innych elementów bielizny, dzięki którym poczujesz się niezwykle, bez względu na okoliczności.