Na czym polega dzierżawa serwera?

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa często decydują się na korzystanie z usług firm outsourcingowych w zakresie obsługi informatycznej całej infrastruktury firmy. Pozwala to na znaczne przyśpieszenie pracy oraz zoptymalizowanie procesów potrzebnych do naprawy usterek występujących ze sprzętem elektronicznym. Tego typu rozwiązania ograniczają także koszty związane z zatrudnieniem nowych pracowników.

Dzierżawa serwera – na czym polega?

Wynajem zewnętrznego serwera jest podobny do wynajmu powierzchni magazynowych w przypadku dużych firm transportowych. To sprawia, że przedsiębiorstwa działające prężnie w branży IT mają możliwość korzystania z najnowszych technologicznie serwerów bez potrzeby inwestycji rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Abonament, który umożliwia korzystanie z dedykowanego serwera pozwala na stworzenie profesjonalnej infrastruktury firmy, która będzie w pełni serwisowana przez usługodawcę.

W ramach dzierżawy możliwa jest instalacja wszelkiego rodzaju programów do zarządzania treścią bądź czasem pracy typu Symfonia lub Comarch. Usługodawca ze swojej strony zawsze powinien zapewnić zdalną instalację między innymi:

  • systemu Windows Serwer,
  • konfigurację domeny,
  • instalację terminali,
  • konfigurację użytkowników.

Płacąc tylko abonament można mieć dostęp do pełnoprawnego serwera, który niczym nie różni się od tradycyjnego rozwiązania – poza ceną, która jest znacznie niższa.

Co można zyskać decydując się na dzierżawę serwera?

Do zysków należy zaliczyć przede wszystkim znaczną oszczędność pieniędzy ze względu na cykliczne płatności abonamentu, który umożliwia korzystanie z dysku zewnętrznego. W przypadku tradycyjnego rozwiązania, którym jest kupno i budowa własnej serwerowni, pojawiają się ogromne koszty z tym związane. Dodatkowo utrzymanie sprawnie działającej infrastruktury serwera jest również dosyć kosztowne dla właściciela. Okazuje się więc, że dzierżawa serwera jest jednym z najlepszych rozwiązań, jakie obecnie dostępne są na rynku IT. Decydując się na skorzystanie ze zdalnego dysku eliminuje się także koszty związane z zakupem i aktualizacją oprogramowania Microsoft – jest ono w cenie. Dzięki temu pracę na serwerze można rozpocząć niemalże od zaraz.

Warto wiedzieć, że firma udzielająca dostępu do serwera daje także gwarancję bezpieczeństwa oraz ciągłości pracy i bezpieczeństwa danych np. osobowych.

Ogromną korzyścią, jaką daje pomoc informatyczna, jest także stała opieka administratora sieci, który czuwa nad jej dostępnością i poprawnością działania. Ciekawostką jest fakt, że według ogólnego prawa dotyczącego działania serwerowni przyjmuje się, że nie może ona mieć przestoju dłużej niż 26 godzin ROCZNIE. Daje to wysoki wskaźnik dostępności w skali całego roku kalendarzowego.

Dzierżawa serwera

Ile kosztuje dzierżawa serwera?

Koszty z jakimi należy się liczyć w związku z wykorzystaniem zewnętrznych serwerów zaczynają się już na poziomie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to zależne od zakresu oferowanych usług oraz wybranej wielkości serwera. Jak wiadomo, im większa powierzchnia „magazynowa” tym koszty coraz większe. Warto jednak decydować się na dzierżawę serwera wraz z całodobową obsługą administratora oraz dodatkowymi aktualizacjami zainstalowanych programów. Pozwoli to na sprawne działanie całej infrastruktury, ale jednak nieco zwiększy wydatki potrzebne na tę usługę. Dobrą praktyką jest podpisywanie umów długoterminowych na wynajem serwera, ponieważ dostępnych jest wtedy wiele zniżek.

Czy warto inwestować w abonament serwerowy?

Zdecydowanie warto rozważyć opcję dzierżawy serwera zamiast inwestować w budowę własnej, skomplikowanej serwerowni, która generuje ogromne koszty utrzymania. Decydując się na wynajem zewnętrznych serwerów dla przedsiębiorstwa można mieć pewność, że będą one w 100% sprawne i dostępne dla użytkownika przez większość czasu pracy. Taka inwestycja niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, ponieważ nie trzeba wtedy martwić się aktualizacją oprogramowania czy dbałością o zaplecze urządzeń działających w serwerowni. Dodatkowo usługodawca zostaje obciążony obowiązkiem prawidłowego funkcjonowania infrastruktury sieciowej wraz z jej obsługą i konserwacją. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w abonamencie zazwyczaj zawarte są darmowe aktualizacje oprogramowania, jego instalacja oraz wstępna konfiguracja np. użytkowników. Pozwala to na szybkie wdrożenie oprogramowania w przedsiębiorstwie oraz rozpoczęcie pracy na nowym, wynajmowanym serwerze wraz z profesjonalnym oprogramowaniem. Reasumując można stwierdzić, że dzierżawa dysków jest rozwiązaniem innowacyjnym na rynku IT, które przynosi wiele zysków dla przedsiębiorców. Aby zapewnić jak najlepszy poziom funkcjonowania firmie należy inwestować w nowoczesne technologie oraz rozwiązania tego typu.