Na czym polega badanie EMG w przypadku cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to częsta choroba dotykająca wiele osób na całym świecie niezależnie od płci, wieku i wykonywanej profesji. Schorzenie to wiąże się z bólem i silnym dyskomfortem, a jego najskuteczniejszą formą leczenia pozostaje operacja. 

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Przez zespół cieśni nadgarstka rozumie się zespół objawów związany z uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający z kanale nadgarstka. Schorzenie zaliczane jest do grupy neuropatii uciskowych, oznacza to, że za zmiany w nerwie odpowiedzialny jest ucisk mechaniczny

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Istnieje wiele przyczyn zespołu cieśni nadgarstka. Jako jedną z podstawowych wskazuje się wykonywanie ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstka na przykład podczas pracy przy komputerze, pracy przy taśmie w fabryce, a nawet przy jeździe na rowerze. Wśród innych przyczyn można wskazać różnorodne urazy, źle wygojone złamania oraz zwichnięcia. Wpływ na rozwój zespołu cieśni nadgarstka mają również zaburzenia hormonalne oraz niedobory witamin B12 oraz B6. 

Objawy zespołu cieśni nadgarstka 

Wśród najbardziej typowych objawów schorzenia można wymienić uczucie mrowienia, drętwienia, sztywność palców oraz ból nadgarstka. Dolegliwości te pojawiają się przede wszystkim w nocy, wyrywając chorego ze snu. W miarę rozwoju choroby ból nasila się, pojawiają się ponadto zaburzenia czucia w obrębie opuszek palców, dochodzi również do zaniku mięśni kłębu kciuka.

Uczucie drętwienia oraz ból z czasem mogą promieniować na ramię, bark, a często nawet kark i potylicę. Chora osoba ma w efekcie problem z chwytaniem oraz precyzją ruchów ręki, pojawić może się również trudność w rozróżniania dotykiem ciepła i zimna. 

EMG Jelenia Góra

Dlaczego w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka przydatne jest badanie EMG?

Do zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka można wykorzystać zestaw różnych niewymagających specjalistycznej aparatury testów, żadne z nich nie dają jednak stuprocentowej pewności wykrycia schorzenia. Jedynym badaniem, które pozwala jednoznacznie rozpoznać zespół cieśni nadgarstka, jest EMG, czyli elektromiografia, która pozwala zbadać szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego i jednoznacznie odróżnić zespół cieśni od innych schorzeń objawiających się w podobny sposób. Elektromiografia umożliwia ponadto sprawdzenie, czy odczuwane dolegliwości spowodowane są wyłącznie zwyrodnieniami występującymi w obrębie nadgarstka, czy może mają podłoże w zwyrodnieniach kręgosłupa. 

Przebieg badania EMG 

Badanie EMG stanowi badanie elektrofizjologiczne pozwalające na ocenę funkcjonowania nerwów obwodowych, mięśni oraz połączeń nerwowo-mięśniowych. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrywanie i właściwe diagnozowanie licznych schorzeń, między innymi zespołu cieśni nadgarstka. 

Na czym polega badanie EMG?

Badanie EMG wykonuje się przy pomocy elektrod wysyłających do nerwów lub mięśni krótkotrwałe impulsy elektryczne o niewielkim nasileniu. Na podstawie uzyskanych odczytów można ocenić przewodnictwo nerwowe oraz stan tkanki mięśniowej zarówno w trakcie fazy spoczynkowej, jak i w trakcie napięcia. 

W wypadku mięśni elektromiografia polega na wprowadzenie do tkanki mięśniowej cienkiej igły z mikroskopową elektrodą, z kolei w wypadku diagnostyki nerwów wystarczy przyklejenie elektrody płytkowej na powierzchni skóry w obszarze poddawanym badaniu. W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka wykorzystywane są elektrody płytkowe

Jak długo trwa badanie EMG?

Badanie EMG trwa zazwyczaj około 40 minut, warto jednak mieć na uwadze, że powinno być ono poprzedzone badaniem neurologicznym. 

Czy badanie EMG jest bolesne?

Badanie EMG z wprowadzaniem elektrody pod powierzchnię skóry może wiązać się z pewnym dyskomfortem i niewielkim bólem, który jest związany zarówno z wbijaniem igły w ciało, jak i samą stymulacją badanego obszaru. Przy wykonywaniu elektromiografii z użyciem elektrod powierzchniowych nieprzyjemne uczucia dotyczą wyłącznie działania impulsów elektrycznych. Badanie EMG nie jest obojętne i bywa bolesne, natężenie bólu jest jednak kwestią indywidualną i mija natychmiast po zakończeniu diagnostyki. 

EMG Jelenia Góra

Badanie EMG – Jelenia Góra

Działająca w Centrum Medycznym Zabobrze Pracownia EMG w Jeleniej Górze przeprowadza kompleksowe badania z tego zakresu. Testy wykonywane są między innymi w kierunku diagnostyki:

  • nerwów, 
  • polineuropatii, 
  • SLA, 
  • uszkodzeń splotu ramiennego,
  • zespołu cieśni nadgarstka. 

W pracowni EMG w Jeleniej Górze diagnostyce mogą być poddani zarówno dorośli, jak i dzieci. Bezpłatne badania wykonywane są po okazaniu stosownego skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z Centrum Medycznego Zabobrze lub z innej współpracującej z poradnią przychodni. Na badanie płatne skierowanie nie jest wymagane.