Modlitewniki dla dzieci

W świecie wszechobecnych bajek, historii o superbohaterach i herosach posiadających nadludzkie moce, dzieci mogą czuć się zdezorientowane, często zagubione.

Do najważniejszych obowiązków każdego rodzica należy wyjaśnianie dziecku świata przez pryzmat wiary. Dziecko powinno wiedzieć, że najwyższa moc oraz nieskończona miłość pochodzi od Boga, Stworzyciela. Pomocne w rozumieniu wiary przez najmłodszych mogą okazać się wartościowe książki religijne – na przykład modlitewniki. Dostępny język oraz prosta w przekazie modlitwa pomoże dziecku lepiej zapamiętać, ale przede wszystkim pojąć czym jest wiara.

Literatura religijna dla dzieci wspiera także rozwój duchowy i etyczny najmłodszych. Dlatego jeśli zastanawiasz się, który modlitewnik wybrać oraz czym się kierować podczas zakupu, to warto przeczytać dalszą częściej artykułu.

Książki religijne dla dzieci

Jak pomóc zrozumieć najmłodszym, czym jest wiara?

Wiele kwestii związanych z naszą wiarą jest trudnych do zrozumienia. Szczególnie niepewnie mogą czuć się dzieci, które nie do końca potrafią pojąć, kim właściwie jest Pan Bóg i dlaczego nie możemy go zobaczyć.

Sporym ułatwieniem w wytłumaczeniu dziecku, czym są wartości chrześcijańskie, mogą okazać się różnego rodzaju książki religijne, w tym dostosowane do najmłodszych czytelników modlitewniki zawierające zbiory modlitw, pieśni i psalmów na każdą okazję.

Czy warto kupić modlitewnik dla dzieci?

czytanie modlitewnika

Ogromny wpływ na rozwój moralny oraz duchowny dziecka mają odmawiane przez najmłodszych modlitwy. Bardzo często pierwszymi pacierzami są tradycyjne katolickie modlitwy do Anioła Stróża czy Ojcze nasz. W księgarniach internetowych znajdują się różnorodne modlitewniki dla dzieci w różnym wieku. Pięknie wydanych religijnych książek dedykowanym najmłodszym, przedszkolakom, uczniom pierwszych klas, dla dzieci starszych i młodzieży jest naprawdę sporo.

To lektury, które idealnie pokazują wartości chrześcijańskie w najbardziej dostępny i zrozumiały sposób dla dzieci.

Szczególna rola dzieci

Modlitwa dzieci ma wielką wartość w oczach Boga. Są one szczególnie ważne dla Stwórcy. Pragnie spotkać się z nimi, bo do takich jak one, należy Królestwo Boże. W Nowym Testamencie Ewangelii wg św. Mateusza możemy dostrzec fragment temu poświęcony. „Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.”

Co zawierają modlitewniki dla dzieci?

W chrześcijaństwie modlitwa jest rozmową z Bogiem osobowym. Zwracamy się do Niego w prośbie, dziękczynieniu czy uwielbieniu. Modlitwa jest także rozmową duchową ze świętymi, do których zwracamy się o wstawiennictwo u Boga. Najpopularniejsze wydawania modlitewników dla dzieci zawierają teksty modlitw, pieśni i liturgii. Możemy znaleźć także fragmenty poświęcone Sakramentom czy Drodze Krzyżowej. Świadczy to przede wszystkim o tym, że do Boga możemy zwracać się na wiele różnych sposobów, a każdy z nich jest szczególnie ważny.

Modlitwy na różne okoliczności życia oraz te tradycyjne – znane nam z katechizmu – przybliżają dzieci do Boga, który niewątpliwie jest ich największym Przyjacielem.

Proste wskazówki zawarte w modlitewnikach pomogą dzieciom dobrze przeżyć każdy dzień.

Książki religijne często mają za zadanie przygotować najmłodszych do uczestnictwa w Mszy Świętej, wspierają przygotowania do pierwszej spowiedzi i uczą 10 Przykazań Bożych. Te niezwykle cenne publikacje o charakterze religijnym poszerzają zainteresowanie w zakresie chrześcijańskiej tradycji.

Dzieci uczniami Chrystusa

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Najmłodsi jako „umiłowane dzieci Boga” zawsze będą zajmować szczególne miejsce przy Stwórcy. Dzięki pomocy modlitewnika wspieramy dziecko w poznawaniu wiary oraz przygotowujemy go na rozmowę z Chrystusem.

Przeczytaj również: http://www.konsumentwpolsce.pl/czy-ksiazki-chrzescijanskie-to-dobry-pomysl-na-prezent/