Mieszkasz nad morzem Wybierz urlop w górach

Planując urlop wypoczynkowy trudno jest się zdecydować, czy spędzić go nad morzem czy w górach. I chociaż obie opcje są niezwykle kuszące, to jednak piękne widoki oraz górskie szlaki coraz bardziej przemawiają za wyjazdem na południe Polski.

Dlaczego warto spędzić urlop w górach? Polskie morze z pewnością wygląda pięknie latem oraz jesienią, przez co bardzo chętnie planujemy wyjazdy właśnie w te pory roku. Co jednak z pozostałymi? W górach natomiast każda pora roku jest urokliwa i wyjątkowa. Cisza, spokój oraz piękne widoki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na odpoczynek w górach.

Urlop w górach – dzika natura i niezbadane szlaki

Góry stanowią zagadkę nawet dla największych miłośników górskich wędrówek. Piękno i dzikość krajobrazów, w tym pasm górskich, zapiera dech w piersiach jeszcze w drodze na szczyt albo podczas krótkiego spaceru u podnóża. Bo góry to nie tylko wysokość do zdobycia, ale również idylliczne wioski oraz przejrzyste jeziora o każdej porze roku.

Urlop spędzony górach pozwoli na naładowanie akumulatorów po ciężkiej pracy, a także okazanie zachwytu nad pięknem natury i dzikiej roślinności. Polskie góry to świetny sposób na wypad zarówno latem, jak i zimą czy jesienią, kiedy podczas chłodnych wieczorów można rozgrzać się przy kominku z lampką wina.

Bez względu na rejon, w którym postanowimy spędzić nasz urlop, możemy być pewni, że te kilka dni z pewnością będą należały do udanych. Wystarczy do tego jeden rzut na widok z hotelowego okna albo krótki spacer na świeżym powietrzu.

Aktywny wypoczynek tylko w górach

Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni zweryfikować swoje plany urlopowe i wybrać się w góry – obojętnie czy będzie to letnią albo zimową porą.

aktywny wypoczynek w górachTrekking po górskich szlakach jest niezwykle wymagający i znacznie lepszy oraz zdrowszy niż ciężkie treningi na siłowni. Wędrówka zarówno po niskich, jak i wysokich pagórkach wzmocni nie tylko nasze mięśnie, ale również wyciszy, uspokoi i pozwoli osiągnąć stan najwyższego relaksu.

Dodatkowo skupienie, które jest wręcz wymagane na niebezpiecznych odcinkach szlaków z pewnością sprawi, że zapomnimy o wszystkich zmartwieniach i problemach. Góry to również możliwość uprawiania sportów zimowych – już od późnej jesieni, nierzadko do wczesnej wiosny, można bez przeszkód jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele hoteli oraz pensjonatów jest otwarta dla gości również zimą. Mówiąc o aktywnym wypoczynku, warto także wspomnieć o turystycznej części gór. W wielu większych górskich miastach na odwiedzających czekają muzea, skanseny czy też spaceru po deptaku.

Zdrowy urlop z widokiem na góry

Pobyt w górach znakomicie wpływa na cały organizm – zwłaszcza na płuca oraz zwykle samopoczucie. Z racji tego, że góry są położone znacznie wyżej niż poziom morza, powietrze na miejscu jest zdecydowanie lepsze. Niskie ciśnienie atmosferyczne zmusza nasz organizm do pracy, pobudzając cały system obronny. Na takich wysokościach poprawia się odporność, a także kondycja – zwłaszcza w wysokich górach.

Zmiana klimatu z morskiego na górski ma znakomity wpływ na jakość odpoczynku, dlatego jest polecana zwłaszcza osobom, które na stałe mieszkają nad morzem.

Urlop w górach – szeroka baza noclegowa

Górskie tereny nie są tak oblegane przez turystów, którzy pragną odpocząć na rozgrzanym piasku. Ucieczka na drugi koniec Polski wiąże się również z lepszymi, bardziej komfortowymi noclegami, a także łatwością w znalezieniu najbardziej odpowiedniego miejsca. Planując spędzenie urlopu w spokojniejszym miejscu, na przykład Wiśle, warto zatrzymać się w Willa Nova – pensjonat wychodzi wszystkim gościom naprzeciw i zapewnia najlepsze warunki do relaksu.

Mieszkanie nad morzem, ale urlop w górach

Osoby, które na co dzień mieszkają nad morzem powinny chociaż raz do roku zmienić swoje otoczenie. Dlatego planując urlop warto wyjechać w góry, gdzie krajobraz jest niezwykle zróżnicowany, a jednocześnie powietrze ma znacznie lepszą jakość. Dodatkowo aktywny wypoczynek pozytywnie wpływa na naszą kondycję oraz sposób odpoczynku – podczas pieszych wędrówek szybciej się relaksujemy, zapominamy o problemach dniach codziennego, a także czujemy spokój.