Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera – co wybrać?

Dla każdego z nas zakup mieszkania to potężna inwestycja, która skutecznie spędza sen z powiek. Konieczne jest tutaj podjęcie szeregu ważnych decyzji dotyczących rodzaju mieszkania, jego metrażu, a także – stanu. Co jest zatem bardziej opłacalne dla potencjalnego nabywcy – mieszkanie z rynku wtórnego czy może z pierwotnego?

Mieszkanie w stanie deweloperskim czy może kawalerka wymagająca gruntownego remontu? To właśnie te pytania zadają sobie osoby, które po raz pierwszy decydują się na zakup własnego mieszkania. O czym warto wiedzieć o tych dwóch typach mieszkań?

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Bez wątpienia zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i mieszkanie z rynku wtórnego, ma swoje zalety i wady. To, na jakie ostatecznie mieszkanie postanowimy się zdecydować wpływ będzie miało wiele czynników, nierzadko natury indywidualnej. W każdym z tych przypadków można wynieść pewne korzyści, a niekiedy decyzja będzie wiązała się z zagrożeniami.

Wiele osób obawia się inwestycji w mieszkanie pochodzące od dewelopera ze względu na ogólnie panującą opinie, że zazwyczaj coś jest nie tak z lokum. Okazuje się jednak, że obecne prawo zobowiązuje deweloperów do zupełnie innego podejścia niż jeszcze jakiś czas temu. Wynika z tego, że może się okazać, że wybór mieszkania od dewelopera to znacznie bezpieczniejsza opcja niż decyzja o zakupie z rynku wtórnego.

Co ma zatem do zaoferowania rynek pierwotny? Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy warto?

Każdy z nas inaczej podchodzi do kwestii mieszkaniowych, dlatego nic dziwnego, że pojawia się tyle wątpliwości dotyczących tego, czy warto inwestować w lokum z rynku wtórnego.

Bezsprzeczną zaletą takiego rozwiązania jest znacznie niższa cena mieszkania. W ofertach biur nieruchomości można znaleźć mieszkania, które nie wymagają żadnego remontu, a jednocześnie ich cena jest niższa niż nowych lokum od dewelopera. Atutem takiego rozwiązana jest również duża dostępność tego typu mieszkań – zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Dlatego jeśli żyjemy w dużym mieście, a jednocześnie pragniemy mieszkań blisko centrum – o wiele łatwiej będzie znaleźć atrakcyjne mieszkanie w dobrej cenie właśnie z rynku wtórnego.

Większość mieszkań z rynku wtórnego jest już w jakimś stopniu gotowa do zamieszkania. Niektóre z nich wymagają delikatnych poprawek remontowych i można się niemal od razu do nich wprowadzić. Nawet w przypadku mieszkań przeznaczonych do remontu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkać w nich, a jednocześnie wprowadzać dogodne dla nas zmiany. Należy się jednak liczyć z kosztami okołomieszkaniowymi – w tym koniecznością zapłaty podatku.

Lokum mieszkaniowe od dewelopera – zalety i zagrożenia

Istnieje jednak grupa nabywców, która o wiele chętniej decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego typu lokum jest nowe i na etapie projektowania można dostosować je do własnych potrzeb.

Dodatkowo atutem takiego rozwiązania jest atrakcyjna lokalizacja z daleka od miejskiego zgiełku. Wielu deweloperów decydując się na rozpoczęcie inwestycji wyszukuje tereny doskonale skomunikowane, dlatego też ewentualna odległość od miasta zazwyczaj nie sprawia większego problemu.
W tym przypadku dobrze też wygląda kwestia dobrze rozwiniętej infrastruktury osiedla – brak problemu z miejscem parkingowym, windy i nowe klatki schodowe.

Osoby decydujące się na mieszkanie od dewelopera mogą również liczyć na niższy czynsz.

biuro nieruchomości

Biuro nieruchomości we Wrocławiu – fachowa pomoc specjalistów

Zanim jednak podejmiemy decyzję związaną z kupnem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, warto zasięgnąć rady specjalistów. Sprawdzone biuro nieruchomości w danym mieście posiada niezbędną wiedzą, która nie tylko ułatwi nam decyzję, ale również ochroni przed niepotrzebnym ryzykiem i stresem.

Biuro nieruchomości we Wrocławiu orientuje się w lokalnym rynku, a zatem jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współpracy z deweloperem czy innych istotnych kwestii mieszkaniowych. Jednocześnie biuro posiada wiedzę na temat danej nieruchomości i z pewnością będzie w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie, które spełni wszystkie oczekiwania.