Lotne związki organiczne – jak kontrolować ich emisję?

Tego typu substancje, które w skrócie nazywane są LZO lub VOC są toksyczne i obecnie w każdym domu  i większości innych budynków użytkowych. Lotne związki organiczne w najlepszych przypadkach powodują tylko i wyłącznie podrażnienia skóry, oczu, nosa oraz różnego rodzaju bóle głowy lub nudności. Są one niezwykle popularne i przenoszone przez produkty, których człowiek używa regularnie.

Czym są lotne związki organiczne?

LZO to szeroka grupa substancji i związków chemicznych, które w bardzo prosty sposób przechodzą do postaci pary lub gazu przez co są niezauważalne dla ludzkiego oka. Zmieniają stale swój stan skupienia przez co są stale przenoszone z miejsca na miejsce i do otoczenia. Warto wiedzieć, że lotne związki przedostają się do powietrza już w warunkach temperatury pokojowej, a człowiek, który przebywa w otoczeniu wciąż je wdycha. Ciekawostką jest fakt, że substancje te należą do grupy zwiększonego ryzyka, a niemalże 73% z nich uważa się za wysoko rakotwórcze.

LZO i VOC można odnaleźć w wielu produktach, które użytkowane są w domach. Do głównych z nich należą farby rozpuszczalnikowe, gipsy, tusze do drukarek, produkty do czyszczenia mieszkań oraz wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Istnieje kilka związków lotnych, które należą do grupy niebezpiecznych i mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie lub nawet życie człowieka. Należą do nich:

  • Aceton – występujący w farbach, zmywaczach do paznokci oraz materiałach budowlanych.
  • Węglowodory – pojawiają się w klejach, farbach oraz benzynach.
  • Związki chlorowane – można je znaleźć w tapicerkach, środkach do czyszczenia dywanów i tym podobnych.

Istnieje także wiele innych związków, które występują w produktach codziennego użytku, a każdy z nich wpływa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy człowieka. W przypadku długotrwałego ich wdychania może dojść do stałego uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz bardzo złego samopoczucia.

Skutki występowania lotnych związków organicznych.

Głównym skutkiem występowania LZO jest bardzo zły wpływ na poziom zdrowia człowieka. Jak każda substancja chemiczna, która jest wdychana może ona uszkodzić układ oddechowy i odpornościowy, który jest bardzo wrażliwy na tego typu toksyny. Przyczyniają się one także do powstawania ozonu oraz mogą być uciążliwe ze względu na sam zapach.

Bardzo ciężko jest opisać wpływ lotnych związków organicznych na zdrowie człowieka w sposób krótki i prosty do wytłumaczenia. Jest to niezwykle duża grupa substancji chemicznych, które posiadają różne właściwości. Generalizując można stwierdzić, że powodują one głównie bóle i zawroty głowy, zmęczenie i stres. Do poważniejszych skutków trzeba zaliczyć uszkodzenia narządów wewnętrznych, układu oddechowego oraz immunologicznego. Są to skrajne przypadki, jednakże podczas długotrwałego działania toksyn mogą one wystąpić. Jeżeli w danym miejscu występuje duże stężenie LZO należy spodziewać się nagłych bólów głowy.

Odnosząc się do długotrwałych skutków, które niesie ze sobą wdychanie lotnych związków organicznych trzeba wspomnieć o możliwych obrzękach krtani, uszkodzeniach płuc, utracie przytomności, a nawet możliwości pojawienia się złośliwych nowotworów.

Jak chronić się przed LZO?

Aby ochronić się przed negatywnym działaniem lotnych związków organicznych należy przede wszystkim unikać produktów użytku codziennego, które są na bazie aerozoli. Dodatkowo warto wybierać produkty ekologiczne, które są wolne od tego typu toksycznych środków. Dobrym posunięciem jest także unikanie miejsc gdzie występuje duże zapylenie powietrza. Unikając wszelkiego rodzaju produktów, które powodują rozprzestrzenianie się pyłu można w znacznym stopniu ograniczyć poziom stężenia lotnych związków organicznych.

LZO, a prawo?

Obecnie obowiązujące prawo nie określa ściśle zdefiniowanych norm dotyczących stężenia LZO w danym budynku. Warto jednak dbać aby jego stężenie utrzymywało się na możliwie najniższym poziomie. Dzięki temu można mieć pewność, że nie będą występować żadne z niepożądanych skutków dla zdrowia i życia domowników. Dobrze jest badań co jakiś czas poziom stężenia lotnych związków organicznych, aby mieć pewność, że przebywanie w danym pomieszczeniu jest bezpieczne i nie ma nadmiernego wpływu na osoby tam przebywające. Jest to niezwykle ważne, ponieważ może dojść nawet do stałych uszkodzeń organów wewnętrznych i wystąpienia groźnych chorób.