Leśne szkło – czym jest?

Szkło leśne jest jednym z najbardziej charakterystycznym typem szkła, o nietypowym wyglądzie o zielonkawym zabarwieniu, posiadającym znaczenie historyczne.

Leśne huty szkła, były obok klasztornych najbardziej znanymi ‚zakładami’, w których produkowane było szkło w okresie średniowiecza. Surowce, jakie wykorzystywano do produkcji szkła, to piasek oraz popiół. Cechą charakterystyczną dla szkła leśnego były grube powierzchnie naczyń oraz liczne pęcherzyki powietrza. Dodatkowo, pierwsze średniowieczne wyroby szklane posiadały zielonkawy kolor, który nadawał im tlenek żelaza.

Leśne szkło produkowano na masową skalę, a z powodu trudnej dostępności do dóbr luksusowych, szklane elementy wytwarzane były w leśnych hutach jeszcze bardzo długo, aż zaczęły się cieszyć popularnością. 

Warunki przypadające na lata średniowiecza, sprzyjały pożarom (w hutach konieczne były piece opalane drewnem), a same wyroby były bardzo podatne na zniszczenia.

Szkło leśne współcześnie

Obecnie, szkło leśne również cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dzięki temu, iż do jego wyrabiania konieczne są rozległe umiejętności szklarskie. Produkcja szkła rozwinęła się na tyle, iż dzisiaj dostępne są zestawy ze szkła leśnego, które jest ulepszone, zdecydowanie bardziej wytrzymałe i eleganckie. Wszelkie walory wizualne są zachowane, jednak powierzchnie naczyń i ozdób są równe, a sama jakość szkła znacznie przewyższa jakość naczyń wytapianych w ubiegłych latach.

Producenci szkła oraz huty szkła, coraz częściej mogą zaoferować nam obszerną ofertę elementów zastawy stołowej ze szkła oraz ozdób i elementów użytkowych do różnych wnętrz. Szklane dodatki są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i pełnią funkcje użytkowe, w zależności od ich rodzaju.

szkło leśne

Elementy szklane na zamówienie

Oprócz dużej dostępności akcesoriów ze szkła, dzisiaj mamy możliwosć zamówić zestawy i dodatki ze szkła leśnego bezpośrendio u producenta. W hutach szkła, produkcja rozpoczyna się od wykonania projektu i trwa aż do wykończenia, czyli do wytopienia wzorów, połączenia podstawy z elementami ozdobnymi czy do nadania zdobień po zakończeniu głównego etapu produkcji.

Złożenie zamówienia w hucie szkła lub u producenta szkła artystycznego, gwarantuje nam uzyskanie zestawu, który idealnie wpasuje się we wnętrze naszego domu, restauracji czy hotelu. Szkło leśne jest nadal doceniane i dedykowane nie tylko koneserom, ale i osobom, które cenią sobie oryginalny wystrój wnętrz. Dziś, producenci szkła leśnego mogą nam zapewnić najwyższą jakość i niezawodność szklanych wyrobów.

Jakie rodzaje szklanych elementów warto zakupić do swojego mieszkania? – Biorąc pod uwagę zróżnicowaną ofertę, jaką przedstawiają huty szkła, obecnie, możemy złożyć zamówienie na dowolną ilość:

  • szklanek,
  • kieliszków,
  • talerzy,
  • tac,
  • mis,
  • półmisków,
  • etażerek

oraz pozostałych elementów, które wchodzą w skład zastawy stołowej. Oprócz tego, bardzo popularnym rozwiązaniem, w przypadku ozdób, jest zakup różnej wielkości wazonów.

Oryginalne wazony ze szkła leśnego będą nie tylko pasować do wnętrza – zaprojektowane i wykonane specjalnie dla nas, według naszej wizji, będą stanowiły idealne dopełnienie każdego pomieszczenia.