Lekarz ginekolog – zobacz dlaczego powinien cię badać

Podstawy badania ginekologicznego

Badanie ginekologiczne jest jednym z tych, które wywołuję największe skrępowanie wśród pacjentek. W przypadku mężczyzn problematyczną może być wizyta u urologa lub proktologa, natomiast dla kobiet problemem jest wizyta u ginekologa. Dlaczego? Gdyż wiąże się ona często z badaniem dróg rodnych pacjentki – niezależnie od wieku. W przypadku pacjentek młodych badane jest przede wszystkim to, czy drogi rodne dobrze się rozwijają, prowadzony jest także wywiad z pacjentką dotyczący miesiączki – mowa o nastroju, obfitości wydzielin i tak dalej. W przypadku pacjentek, które przychodzą do ginekologa już po tym, kiedy zaczęły współżyć, lekarz może pytać o częstotliwość zbliżeń seksualnych, zmianę partnerów, rodzaj bólu lub jego brak podczas stosunku oraz wszelkie inne odczucia związane ze zbliżeniem. Lekarz może zbadać także śluz pacjentki oraz zbadać pochwę, aby zobaczyć, czy pacjentka nie jest narażona na schorzenia czy choroby weneryczne. Istotne jest aby pacjentka przed badaniem nie maskowała zapachu pochwy oraz nie wycierała w stu procentach śluzu z pochwy, gdyż mogą one być dla lekarza informacją na przykład o chorobie.

Zdrowie a ginekolog

Wizyta u ginekologa jest krępująca, ale niczym nie grozi, jest natomiast doskonałym sposobem na wykrycie problemów zdrowotnych. Jest również pomocna w przypadku kobiet, które mogą cierpieć na bezpłodność – którą obecnie można eksperymentalnie leczyć. Najwięcej pacjentek zgłasza się do ginekolog w czasie ciąży. Wtedy specjalista zbada brzuch pacjentki dzięki ultrasonografii ukazując na ekranie oraz wydruku obraz rosnącego płodu – najlepiej badanie przeprowadzić w 2-3 miesiącu ciąży, kiedy naocznie można już zauważyć płód. Obecnie ginekolog może wykonywać badanie 3D oraz 4D co pozwala na dokładne zobaczenie obrazu dziecka we wszystkim wymiarach.

Ciąża a badanie ginekologiczne

W jakim wieku należy chodzić do ginekologa?

Ginekolog podczas ciąży zajrzy także do dróg rodnych pacjentki aby ocenić ich prawidłową rozciągliwość – niezbędną podczas porodu oraz aby sprawdzić czy wszystko przebiega prawidłowo. Badanie u ginekologa jest właściwie obowiązkowe, gdyż pozwala na zbadanie zdrowia nie tylko przyszłej matki ale także dziecka, która rozwija się dzięki zdrowiu matki . Istotną informacją jest to, iż kobieta w ciąży musi zadbać o swoje zdrowie aby nie narażać dziecka na powikłania. Im później kobieta zachodzi w ciąże, tym większe także szanse na to, że dziecko urodzi się nie w pełni zdrowe, np. z zespołem downa. Dobrze jest badać się regularnie aby móc przygotować się na taką ewentualność. Badanie u ginekologa to również obowiązek każdej kobiety w wieku powyżej 30 lat – jest to sposób na wykrycie takich chorób jak rak szyjki macicy, który niestety bywa bardzo zabójczy – mówi nam ginekolog z Zawiercia. Świadomość pacjentek dotycząca konieczności regularnych – najlepiej co 6-miesięcznych odwiedzin u specjalisty rośnie, ale wciąż jest zbyt mała jak na europejskie standardy, co wiąże się z dużą ilością członków naszego społeczeństwa, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy odnośnie dróg rodnych.