Leczenie otyłości balonem żołądkowym

W obecnych czasach otyłości jest coraz częstszym problemem wielu osób. Siedzący tryb życia oraz niezdrowe potrawy sprzyjają nabieraniu tkanki tłuszczowej, która bardzo często w nadmiarze gromadzi się, a jej występowanie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia danej osoby. Specjaliści i doktorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zrzucenie nadprogramowych kilogramów wcale nie należy do najłatwiejszych czynności i wiele osób boryka się z tym problemem. Z roku na rok opracowywane są coraz to bardziej skuteczne sposoby zwalczania otyłości, a jedną z nich jest leczenie balonem żołądkowym. Na czym polega ten sposób walki z otyłością?

Krótki rys historyczny balona żołądkowego

Leczenie otyłości metodą balona żołądkowego została po raz pierwszy zastosowana w Ameryce już pod koniec lat 90. Do żołądka otyłego pacjenta, który poddaje się zabiegowi, wprowadzany jest silikonowy balon, który następnie wypełniony jest solą fizjologiczną. Balon napełniany jest tak aby zajął on większą część żołądka. Napiera ona na ścianę organu wysyłając jednocześnie do mózgu sygnały informujące o sytości i hamujących uczucie głodu. Utrata wagi spowodowana jest zmniejszeniem przyjmowanego pokarmu ponieważ jego większa ilość nie jest możliwa do zmieszczenia się do już wypełnionego balonem żołądka. Pacjent poddający się zabiegowi z dnia na dzień zaczyna spożywać znacznie mniejszą ilość pokarmu, a z tym nie przyswaja tyle kalorii ile zazwyczaj miał on w zwyczaju. Następuje szybkie zrzucenie wagi. Balon może pozostać w organizmie maksymalnie przez pół roku. Po tym czasie, jest on wyjmowany, a pacjent przez ten czas wyrabia zdrowe nawyki żywieniowe. Sam zabieg nie jest trudny i trwa zaledwie 10-20 minut.

leczenie nadwagi

Balon do żołądka jest wprowadzany endoskopowo i w ten sam sposób jest usuwany. Po dokonanym zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu przez kilka dni tak aby mógł się on maksymalnie zregenerować i powrócić do całkowitej sprawności. Przy pierwszych dniach może czuć się osłabiony jednak są to normalne odmiany związane z obecnością ciała obcego w organizmie. Pacjent znajduje się wówczas w znieczuleniu ogólnym. Przed podjęciem decyzji o zabiegu pacjent jest dokładnie badany.  Przez pierwsze dni po zabiegu odczuwa sytość i spożywanie posiłków ogranicza się do płynnych produktów. Taka faza adaptacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Utrata wagi jest szybka, a dodatkowe wprowadzenia aktywności fizycznej potęguje pojawiające się pozytywne efekty. Pacjent uczy się jak powinien żyć, odżywiać się i jaką ilość sportu musi zażywać aby dostosować ją do swojej tuszy. Po usunięciu balona żołądkowego pacjent nie może powrócić do swoich poprzednich nawyków, gdyż doprowadzi to do ponownego przytycia. Takie działanie z pewnością zmotywuje daną osobę do walki o zdrowie, dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowych przyzwyczajeń. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy pod adres http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Skuteczność balona żołądkowego

Walka z otyłością z wykorzystaniem balona żołądkowego jest niezwykle skuteczna i gwarantuje uzyskanie szybkich efektów. Aby móc przystąpić do zabiegu należy być zdrowym i jednocześnie przygotowanym psychicznie do drastycznych zmian w swoim życiu. Zastosowanie balona żołądkowego jest początkiem walki o zdrowie. Osoba która podejmuje się zabiegowi musi być maksymalnie zmotywowana, tak aby po wyjęciu balona z żołądka mogła ona kontynuować zdrowe nawyki i pozbyć się na zawsze zbędnych kilogramów. Otyłość jest chorobą, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, walka z nią jest niezbędna aby móc cieszyć się długim życiem.