Które narzędzia i maszyny są niezbędne w ogrodzie?

Bez względu na wielkość, każdy ogród oraz podwórko wymagają systematycznej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich narzędzi. Początkowo najlepiej zakupić narzędzia i maszyny renomowanych firm, które stawiają na jakość wykonania i oferują gwarancję. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż produkty dobrej jakości posłużą dłużej i będą działać zdecydowanie lepiej od tanich odpowiedników.

Narzędzia i maszyny używane w ogrodzie 

To, czego będziemy potrzebować przy pielęgnacji ogrodu i otoczenia domu, zależy od roślinności, jaką posiadamy oraz powierzchni naszej działki. Jednak w każdym przypadku podstawą jest dobrej jakości kosiarka do trawy. Występują one w różnych rodzajach i każda przeznaczona jest do czegoś innego. Najpopularniejsze są kosiarki rotacyjne, wyposażone w nóż, który obraca się z dużą prędkością, przycinając trawę i jednocześnie gromadząc ja w koszu, przytwierdzonym do kosiarki. Ten typ kosiarek można podzielić na elektryczne oraz spalinowe. Te pierwsze są zazwyczaj lżejsze i mniejsze, przez co będą lepszym rozwiązaniem dla osób posiadających nieduże ogrody i podwórka. Kosiarki spalinowe to zdecydowanie większe i cięższe urządzenia o dużej mocy, które sprawdzą się na działkach o większej powierzchni i poradzą sobie nawet z największą trawą. Dla osób posiadających pokaźnych rozmiarów ogrody lub sporej wielkości podwórka dobrym rozwiązaniem będzie zakup traktora ogrodowego. Przyspiesza on znacząco koszenie trawy, a jednocześnie jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które można wykorzystać np. w zimie do odśnieżania podjazdu.

Co jednak w sytuacji, gdy nasz ogród nie jest położony na równym terenie i koszenie zwykłą kosiarką jest niemożliwe? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są kosy spalinowe i podkaszarki, które pozwalają na przycinanie trawnika bez względu na kształt terenu. Tego typu urządzenia występują także w wersji elektrycznej i spalinowej.

Łopata, sekator i grabie – ogrodowy niezbędnik

narzędzia do ogroduJeśli na swojej działce posiadamy drzewka i krzewy, które również wymagają przycinanie, należy zaopatrzyć się w piłę i sekator. Jest to wystarczające, aby w odpowiedni sposób zadbać o roślinność w naszym ogrodzie. Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego właściciela ogrodu jest także szpadel, łopata, motyka i ewentualnie widły amerykańskie. Jest to zestaw, który posłuży do przekopywania i spulchniania podłoża, a także sadzenia oraz przesadzania roślin. Grabie to również ważny element wyposażenia, który warto mieć. Na jesień przydają się do grabienia liści, które spadły na trawnik a w sezonie mogą pomóc przy przekopywaniu podłoża a także grabieniu trawy. Dmuchawy do liści również będą dobrym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy duży ogród otoczony kilkoma większymi drzewami, z których na jesień spada ogromna ilość liści.

Konewka lub wąż ogrodowy przymocowany do zewnętrznego źródła wody to rzecz niezbędna. Konewka będzie pomocna w odpowiednim nawadnianiu roślin a wąż ogrodowy dodatkowo może spełniać wiele innych funkcji np. służyć do czyszczenia kostki brukowej na podjeździe. Taczki są kolejnym ważnym elementem, potrzebnym przy pracach w ogrodzie. Do lekkich prac wystarczą delikatne plastikowe taczki, jednak do cięższych prac należy zaopatrzyć się w mocne metalowe taczki. Mała drabina ogrodowa będzie potrzebnym elementem w przypadku, gdy posiadamy na działce wyższe drzewa lub krzewy. Warto również posiadać miejsce, w którym narzędzia będą przetrzymywane. Świetnie sprawdzą się do tego domki na narzędzia ogrodowe, które ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi i pomogą zaoszczędzić trochę miejsca w garażu. 

Każde narzędzie oraz maszyna są bardzo przydatne w ogrodzie. Jednak minimalnym wyposażeniem, jakie należy posiadać, jest kosiarka, taczki, szpadel, grabie i piłka lub sekator do drzew i krzewów. Zestaw takich narzędzi pozwoli utrzymać ogród w dobrej kondycji przez cały rok.