Kostka brukowa – szerokie zastosowanie niezwykłego budulca

W ofercie firm zajmujących się brukarstwem znajdują się pełne informacje techniczne o wyrobach, a także bogata gama poszczególnych rodzajów kostek brukowych. Oferowane są często również kompleksowe prace związane z projektowaniem ogrodów, z uwzględnieniem elementów małej architektury. Tworzone są projekty nowoczesne, pełne uroku i niezwykle gustowne.

Oferowana kostka brukowa to zupełnie nowe rozwiązanie, nadające otoczeniu wspaniały, indywidualny charakter. Kostka ma bardzo szerokie zastosowanie, dzięki niej dom, ogród i otoczenie zyskują niepowtarzalny charakter i zupełnie wyjątkowy styl. Ze względu na swoją trwałość kostka brukowa nadaje się również jako nawierzchnia pod tereny przeznaczone pod duży ruch samochodowy.

Nawierzchnia utworzona z oferowanej kostki sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Harmonijnie komponuje się z otoczeniem, tworzy niezwykle efektywne wzory. Kostka brukowa występuje w różnych zestawieniach kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie wymarzony styl dla siebie. Szczególnie efektywnie prezentuje się dekoracyjna kostka granitowa.

O układaniu oraz zaletach kostki brukowej

Układanie kostki brukowej nie jest zajęciem skomplikowanym, lecz wymaga ogromnej precyzji i staranności, dlatego najlepiej jest w tym przypadku zdać się na profesjonalne, doświadczone firmy. Zalety kostki brukowej są niepodważalne – jej ogromna trwałość i wspaniałe walory estetyczne sprawiają, że kostka brukowa jest wciąż najpopularniejszym i najlepszym sposobem na upiększenie naszych ogrodów i domów.

Najczęściej wybierane przez klientów rodzaje kostki brukowej to:

 • dekoracyjna kostka granitowa – oferowana w różnych kolorach, m.in. kolor szary, kolor różowo-czarny, kolor różowo-bordowo -czarny, kolor czerwono-czarny, kolor żółto-beżowy, kolor szaro-rudy, kolor szary. Granit jest odporny na mróz, promienie UV, wysoką temperaturę, kwasy i zasady, cechuje się małą ścieralnością i nasiąkliwością, nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji.
 • kostka sjenitowa – kolor popielato-czarny
 • kostka wapienna – kolor beżowy
 • kostka bazaltowa – kolor czarny

Ponadto w ofercie znajdują się również:

 • kruszywa (grys granitowy, grys marmurowy, żwir płukany, piasek granitowy itd.)
 • kamień łamany (różne kolory piaskowca, np. żółty, czerwony, granitu, np. szary, beżowy, sjenit, wapń)
 • płyty nieregularne (płyty bazaltowe, z piaskowca, granitu, łupek gnejsowy, łupek szarognejsowy itd.)
 • elementy kamienne (krawężniki, mostki, koła, formaki oraz inne elementy na indywidualne zamówienie)

Oferowane kostki brukowe można łączyć razem i dowolnie układać, tworząc wspaniałe, oryginalne wzory, które odmienią Twój ogród.

Kostka granitowa dekoracyjna

Firmy brukarskie często oferują szeroki wybór dekoracyjnej kostki granitowej. Kostka granitowa nadaje niezwykle szlachetne i eleganckie wykończenie otoczenia wokół domu. Dzięki niej możemy uzyskać niezwykle efektowne mozaiki i inne zapierające dech w piersiach wzory, które wytworzą niemalże magiczną atmosferę wokół domu.

Oferowana kostka granitowa posiada mnóstwo niepodważalnych zalet, takich jak m.in.

 • trwałość (niesamowicie odporna na zmienne warunki atmosferyczne które nie zmieniają jej właściwości)
 • wspaniały wygląd

Dekoracyjna kostka granitowa jest bardzo często wybierana do dekoracji ogrodów i podjazdów – jej popularność nie przemija. Jest doskonałym materiałem wykończeniowym – pięknym i jednocześnie trwałym i niezawodnym. Kostka granitowa idealnie sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych.

Układanie kostki brukowej można wykonać samodzielnie bądź zlecić wykonanie profesjonalnej firmie

Układanie kostki brukowej najlepiej jest powierzyć profesjonalnym firmom. Jeśli jednak mamy zapał, chęci i czas, możemy z powodzeniem zrobić to we własnym zakresie. Kostka brukowa ma szerokie zastosowanie i ogromne zalety. Tylko poprawne położenie nawierzchni zagwarantuje oczekiwaną trwałość i estetyczność kostki brukowej. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz precyzja wykonania prac. Choć w teorii układanie kostki wydaje się proste, w praktyce wcale tak nie jest!

Układając kostkę wskazane jest stosowanie materiałów pochodzących od jednego producenta. Etapy układania kostki brukowej:

1. Usunięcie wierzchniej warstwy ziemi

2. Ułożenie warstw nawierzchni (podbudowa, podsypka żwirowa)

3. Układanie kostki

Sekretem poprawnego ułożenia bruku jest położenie go na idealnie przygotowanej powierzchni. Powinna ona być prawidłowo uszczelniona, np. za pomocą kleju mrozoodpornego.

Kostkę układa się według zaplanowanego wcześniej wzoru, starannie wbijając poszczególne kostki w piasek. Należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej odległości pomiędzy kostkami bruku, spoiny te wypełnia się potem piaskiem. Na zakończenie powierzchnię należy ubijać tzw. zagęszczarką.

Kostka brukowa na starym mieście

Warto sumiennie przyłożyć się do tego zadania i naprawdę precyzyjnie ułożyć kostkę brukową. Wszelki pośpiech nie jest wskazany i może spowodować błędy w trakcie pracy. Nieumiejętne ułożenie kostki brukowej nie zagwarantuje jej trwałości i efektywnego wyglądu. Jeśli więc nie mamy czasu i ochoty naprawdę zaangażować się w układanie kostki, bądź projekt do wykonania jest bardzo skomplikowany  lub trudny, powinniśmy zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie, my polecamy Wam przedsiębiorstwo Dominik-Bruk specjalizujące się z pracach tego rodzaju.

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa znajduje zastosowanie we wszystkich aranżacjach przestrzennych, jest niezawodnym sposobem na piękne i modne otoczenie wokół domu. Najczęściej wykorzystuje się ją w takich elementach jak

 • oczka wodne
 • tarasy
 • podjazdy
 • ścieżki ogrodowe
 • chodniki
 • patio
 • altany
 • ogrody
 • murki ozdobne

Różnorodna kolorystyka kostki brukowej oraz różne jej rozmiary pozwalają na stworzenie niezwykle efektownych, eleganckich i niepowtarzalnych aranżacji, które stworzą niesamowity klimat wokół Twojego domu.

Cechy kostki brukowej

Kostka brukowa wciąż pozostaje najpopularniejszym i najlepszym materiałem wykończeniowym stosowanym przy budowie wjazdów, chodników, ścieżek ogrodowych czy altanek. Niepodważalną i najważniejszą zaletą kostki brukowej jest jej ogromna trwałość. Kostka brukowa granitowa jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, które nie wywierają wpływu na jej wygląd i funkcjonowanie. Doskonale wytrzyma więc długotrwałe opadu deszczu, zalegający śnieg, mocno operujące słońce czy potężny mróz.

Pomimo upływu czasu kostka brukowa wciąż prezentuje się wspaniale – jej estetyka i trwałość pozostają niezmienne przez wiele wiele lat.

Kolejną zaletą kostki brukowej są szerokie możliwości jej zastosowania. Kostka granitowa idealnie nadaje się jako element dekoracyjny wokół naszych domów jak i pod tereny przeznaczone pod duży ruch samochodowy. Bogata kolorystyka, różne rozmiary i różne rodzaje kostki brukowej pozwalają na tworzenie wspaniałych i niezwykle oryginalnych kompozycji, dzięki którym otoczenie zyskuje przepiękny, wręcz magiczny wygląd.