Kosmetyki naturalne – jak wybrać idealne składy dla Twojej cery

Rosnąca popularność kosmetyków naturalnych ma wiele powodów, którym warto przyjrzeć się dużo bliżej. Dla współczesnego społeczeństwa pielęgnowanie ciała stało się czymś więcej niż tylko nakładaniem kosmetyku na włosy czy twarz. Obecnie liczy się również szereg innych aspektów, co świadczy o rosnącej świadomości konsumenckiej. Jakie są to aspekty?

Kosmetyki naturalne – pozytywny wkład w pielęgnację skóry

Większa przejrzystość składu

Warto pamiętać o tym, że nie każdy kosmetyk określany mianem „bio” lub „eko” faktycznie taki jest. Prawdziwe kosmetyki naturalne mają krótki, przejrzysty skład, z którego jak na tacy dowiadujemy się, co w nim rzeczywiście jest. To ogromne ułatwienie szczególnie dla osób z większą skłonnością do podrażnień, bo dzięki temu mogą dużo szybciej zidentyfikować składnik, który szkodliwie działa na ich skórę. Stosowanie produktów z chemią zwiększa ryzyko ponownego zakupu kosmetyku ze składnikiem uczulającym, gdyż konsumentom wówczas trudno określić, co tak naprawdę ich uczuliło.

Zwiększona uniwersalność

Na pewno wszyscy z nas mają w pamięci przynajmniej jedną reklamę cudownego, specjalnego kosmetyku przeznaczonego tylko do włosów blond po rozjaśnianiu, likwidującego tylko wybrany rodzaj zmarszczek itd. Zakupu oddzielnych kosmetyków na każdy trapiący nas problem zrujnowałoby nie tylko nasz budżet, lecz tak naprawdę również nasz organizm. Kosmetyki naturalne są na tyle uniwersalne, że mogą rozprawiać się z wieloma problemami. Co więcej, niekoniecznie ma tu zastosowanie podział na produkty dla kobiet, mężczyzn i dzieci. A to może szybko przełożyć się na większą oszczędność.

kosmetyki naturalne domowej roboty

Jak używanie kosmetyków naturalnych pomaga środowisku?

Oczywiście nie będzie to absolutnie pełny obraz, lecz warto znać najbardziej kluczowe punkty przewagi kosmetyków naturalnych nad tymi z drogerii w zakresie ochrony środowiska. Pierwszą zaletą jest to, że możemy je często bez większych kłopotów wykonać samodzielnie. Wykorzystujemy wówczas pozostałe w domu słoiczki i buteleczki, nie kupując nowych, a co za tym idzie – nie generując zwiększonej ilości odpadów. Pozostając jeszcze na chwile przy tematyce odpadów, firmy produkując kosmetyki naturalne, częściej niż inne stawiają na wykonywanie swoich opakowań z materiałów pozyskanych z recyklingu. Jako że jedna zmiana coraz szybciej pociąga za sobą kolejne, możemy już wkrótce spodziewać się sposobów na to, by konsumenci jeszcze bardziej pomagali takim firmom w ratowaniu planety. Być może doczekamy się powszechnego systemu zwrotu zużytych opakowań, z których firma wyprodukuje nowe lub napełni je ponownie.

Kolejnym ważnym aspektem jest zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w procesie produkcji i badań kosmetyków. Kosmetyki naturalne nie wykorzystują w swoim składzie składników pochodzenia zwierzęcego, co ułatwia konsumentom znalezienie produktu najlepszego dla nich bez wspierania przy tym procederów cierpienia zwierząt.

Aspekty społeczne w produkcji kosmetyków naturalnych

Była już mowa o tym, że kosmetyki naturalne można łatwo wykonać samodzielnie. Jest to bardzo duży plus, ze względu na większą niezależność od asortymentu, jaki znajdujemy w drogeriach. Produkując kosmetyki samodzielnie, uczymy się większej samodzielności w zakresie pozyskiwania niezbędnych na co dzień produktów, bez ulegania wszystkim reklamom, nakłaniających do zakupu tego czy innego środka.

Rośnie także nasza świadomość odnośnie do tego, czym karmimy nasz organizm. Liczy się już nie tylko dobra dieta, lecz też odpowiedni skład stosowanego kosmetyku. Może to bezpośrednio przełożyć się na jakość naszego zdrowia i sprawić, że będziemy odwiedzać lekarzy trochę rzadziej, niż dotychczas. Dbanie o bezpieczny skład kosmetyków to nawyk prozdrowotny, który może pociągnąć za sobą kolejne, pozytywne zmiany.