Korekcja prezbioprii – czy soczewki multifokalne to dobry wybór?

Z wiekiem naturalna soczewka oka traci na swojej elastyczności. Efektem tego jest pogorszenie się widzenia z bliska podczas czytania, jak i z daleka. Na prezbiopię cierpią najczęściej osoby po 40. roku życia, kiedy to w organizmie zachodzą nieodwracalne już zmiany fizjologiczne. Współcześnie można jednak korygować prezbiopię, poprawiając tym komfort życia.

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju soczewki kontaktowe, które umożliwiają poprawę naturalnych zmian zachodzących w oku. Odpowiednio dobrane soczewki multifokalne korygują widzenie w trakcie ich noszenia, znacznie wpływając na codzienne funkcjonowanie. Czy jednak noszenie soczewek multifokalnych jest lepszym rozwiązaniem od noszenia okularów korekcyjnych?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia określana potocznie jako starczowzroczność to wada wzroku, która pojawia się u osób po 40. roku życia jako efekt nieodwracalnych zmian zachodzących w organizmie. Objawem prezbiopii jest to, że soczewka wewnątrzgałkowa traci na swojej sprężystości, przez co osoba zmagająca się z prezbiopią traci zdolność do akomodacji podczas widzenia. Oznacza to, że coraz trudniej rozróżnia kształty położone w różnych odległościach.

Brak możliwości złapania ostrości widzenia skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Noszenie dwóch par okularów – do czytania i widzenia – staje się wtedy codziennością. Prezbiopię można jednak korygować za pomocą specjalnych soczewek progresywnych. Odpowiednio dobrane soczewki poprawią komfort życia i sprawią, że jakość widzenia będzie porównywalna do tej, jaką mają osoby po 20. roku życia.

wada wzroku

W jakiej grupie wiekowej najczęściej występuje prezbiopia?

Pierwsze objawy prezbiopii można zaobserwować u osób w średnim wieku, najczęściej po 40. roku życia. Niekiedy problem zaczyna się kilka lat później, a w wyjątkowych przypadkach już osoby młodsze zaczynają odczuwać bóle głowy i zmęczenie oczu.

Warto jednak po zaobserwowaniu pierwszych objawów udać się do specjalisty, okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku i zaproponuje najlepszą metodą korekcji wzroku. Pacjenci bardzo często decydują się jednak na noszenie soczewek kontaktowych multifokalnych, które umożliwiają widzenie zarówno w oddali, jak i z bliska.

Soczewki multifokalne jako sposób na korekcję prezbiopii

Soczewki multifokalne, czyli soczewki wieloogniskowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę widzenia po 40. roku życia. Odpowiednio dobrane są bezpieczne dla wzroku, a także komfortowe w noszeniu. Osoba, która decyduje się na korekcję prezbiopii za pomocą soczewek multifokalnych zupełnie nie odczuwa, że ma je założone. Jednocześnie podczas ich noszenia odczuwa ogromny komfort i znaczną poprawę widzenia. Konieczność noszenia dwóch par okularów odchodzi w zapomnienie.

W jaki sposób działają soczewki multifokalne?

Działanie soczewek multifokalnych jest bardzo proste, a uzyskany efekt zbliżony do tego podczas noszenia okularów korekcyjnych ze szkłami progresywnymi. Pacjenci jednak odczuwają większy komfort podczas noszenia szkieł kontaktowych, wybierając je zamiast okularów.

Sposób działania soczewki multifokalnej wynika z jej specjalnej budowy. Na powierzchni jednej soczewki pojawiają się różne moce działania, które są równomiernie rozłożone w postaci pierścieni. W ten sposób osoba, która zdecydowała się na ich noszenie ma świadomość tego, iż będzie dobrze widziała z każdej odległości, bez znacznie jak wielki będzie przedmiot.

korekcja wzroku

Dlaczego warto zdecydować się na soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne ze względu na swoją funkcjonalność i wygodę są najczęściej wybieraną metodą korekcji prezbiopii. Z racji tego, że ich działanie skutecznie eliminuje problem braku akomodacji, a do tego są łatwe w noszeniu i stosunkowo tanie.

Aktualnie na rynku można wybierać z soczewek multifokalnych miesięcznych lub jednorazowych. To, na jakie się zdecydujemy zależy od indywidualnych upodobań lub zaleceń specjalisty. Warto jednak pamiętać, że soczewki multifokalne powinny zostać dobrane przez okulistę lub optometrystę. Podczas kompleksowego badania specjalista weźmie pod uwagę średnicę oka, a także inną wadę wzroku. Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe nie tylko będą komfortowe w noszeniu i prawie niewyczuwalne, ale również dobrze wpłyną na właściwą korekcję wzroku.

Wybierając między soczewkami multifokalnymi a okularami do korekcji prezbiopii, lepiej wybrać soczewki kontaktowe. W ten sposób konieczność noszenia dwóch par okularów będzie jedynie wspomnieniem, a codzienne funkcjonowanie w soczewkach niezwykle komfortowe.