Komu warto polecić wizytę w Zaborowie?

W Polsce znajduje się kilka miejscowości o nazwie Zaborów, zatem szukanie informacji o najważniejszych zabytkach może być niekiedy mylące.

Zaborów, o którym mówimy tutaj, położony jest w gminie Ścinawa, mieszczącej się w powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku. Kogo może w szczególności zainteresować wizyta w Zaborowie?

Co zwiedzającym oferuje Zaborów?

Osoby pragnące typowo komercyjnych rozrywek, takich jak hotel z basenem, kino 7D i tym podobne mogą się nieco rozczarować, dlatego że Zaborów to niewielka wieś o walorach przede wszystkim historycznych. Nie oznacza to jednak, że nie warto tam pojechać.

Wprost przeciwnie, w miejscach takich jak Zaborów idealnie odnajdą się osoby pragnące wyciszenia i spokoju w świecie narzucającym wielu z nas coraz szybsze tempo. Ponadto, Zaborów może dostarczyć dosyć dużo informacji osobom zainteresowanym historią lub architekturą regionalną, jako że w miejscowości przetrwało całkiem dużo obiektów z dawniejszych czasów.

Główne obiekty, jakie możesz zobaczyć w Zaborowie, obejmują:

  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w latach 1869-70.
  • Zespół pałacowy z XVIII wieku, obejmujący pałac będący niegdyś własnością  rodu von Nostitz oraz park z pomnikami przyrody.
  • Cmentarze: parafialny i przykościelny.

Czy zwiedzający naprawdę interesują się ruinami?

Obserwujemy w obecnych czasach rosnąca popularność tzw. mikropodróży, których celem jest odkrywanie nieznanych dotąd szerszej społeczności miejscowości i wyjątkowych miejsc, jakie w sobie kryją. Coraz częściej możemy w takich miejscowościach znaleźć atrakcje, jakie będą idealne dla całej rodziny, takie jak baseny, parki linowe, tory z gokartami i tym podobne.

Są jednak miejsca, które tak naprawdę nie mają do zaoferowania nic ponad ruiny i kilka zdewastowanych nagrobków. Możemy zatem postawić sobie pytanie: czy taka wyprawa rzeczywiście może być ciekawa?

Wbrew pozorom, okazuje się, że tak. Całkiem duża grupa podróżujących może być zaciekawiona tego typu podróżami. Dotyczy to zwłaszcza tych wychodzących z założenia, że “podróże kształcą”. I aby rzeczywiście takie były, po prostu musimy zobaczyć coś więcej niż park rozrywki lub hotelowy basen.

Ruiny, cmentarze i inne opuszczone miejsca to miejsca z duszą. Biorąc pod uwagę lokalne podania i legendy, można dojść niekiedy do wniosku, że niektórzy biorą owe dusze całkiem dosłownie. Właśnie to są miejsca, w których toczyła się historia. I nie chodzi tu tylko o walki i cierpienia, lecz też o zwykłe życie mniej i bardziej wybitnych postaci.

Wycieczki po ruinach z przewodnikiem

Na ogół na hasło “wycieczka z przewodnikiem” widzimy grupkę kilkunastu mniej lub bardziej zainteresowanych wycieczką osób oraz przewodnika przekazującego informacje na temat architektury, historii, legend i ciekawostek. Tutaj mówimy jednak o mało popularnej, niewielkiej miejscowości, zatem wycieczka z przewodnikiem musi siła rzeczy nabrać nieco innego charakteru.

W miejscach takich jak Zaborów sami jesteśmy sobie przewodnikami. Sami mamy za zadanie zadbać o to, by wypoczynek był jak najbardziej interesujący i by wynieść z niego jak najwięcej. Dlatego też jako że wbrew wszelkim pozorom istnieją osoby zainteresowane wypoczynkiem w miejscach, o których “świat zapomniał”, można wykorzystać ten fakt i zorganizować wypoczynek tak, by był jak najciekawszy.

urlop w zaborowie

Jak urozmaicać swoje wyprawy?

Największą wiedzę zdobędziesz, rozmawiając z okoliczną ludnością. Do tego postaraj się wybierać w odwiedzane miejsca z przewodnikiem i spróbuj na miejscu zapoznać się z treścią dotyczących go historii i legend. Spójrz na nie i miejsce, w którym się znajdujesz, zupełnie innymi oczami. Pomoże Ci to lepiej poznać epokę, w której odwiedzane przez Ciebie miejsce przeżywało czasy swojej świetności i odczuć niezapomniane emocje.

Gdzie znaleźć najlepszy nocleg?

W samym Zaborowie może być trudno o znalezienie noclegu, niemniej jednak nadal możliwe jest znalezienie dogodnej kwatery położonej w pobliżu. Pomoc w znalezieniu noclegu oferuje m.in. wyszukiwarka fajnewczasy.pl, której główną zaletą jest to, że z jej pomocą możesz szukać noclegów nie tylko w najbardziej popularnych miejscowościach, lecz też w tych mniej znanych.