Kocioł z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym?

Istnieje wiele typów kotłów grzewczych, które można wyróżnić w zależności od przyjętego kryterium.

Możemy mówić o kotłach jednofunkcyjnych lub dwufunkcyjnych, kotłach ze spalaniem górnym i dolnym oraz różnych rodzajach związanym z wykorzystywanym opałem. W obrębie kotłów spalających paliwa stałe można wskazać podtyp w zależności od tego, czy dany kocioł wykorzystuje podajnik.

Podajniki w kotłach grzewczych 

Kotły z podajnikami paliwa są bardzo praktyczne i stanowią wielkie ułatwienie dla ich użytkowników. W instalacji grzewczej wykorzystującej paliwa stałe, która nie posiada podajnika, jednorazowy załadunek wystarcza tylko na kilka godzin ogrzewania. System ten wymaga więc ciągłej uwagi i dokładania opału. Dzięki podajnikowi paliwa możliwe jest zapewnienie sobie stałej pracy instalacji grzewczej od kilkunastu godzin przy występowaniu mrozów, aż do kilku dni przy średnich temperaturach. Wśród podajników można wyróżnić dwa typy – podajnik tłokowy i podajnik ślimakowy.

Jak funkcjonuje podajnik tłokowy?

Celem instalowania podajników tłokowych w kotłach grzewczych jest maksymalne ograniczenie roli człowieka w ich obsłudze. Działanie tego typu podajnika opiera się na elektrycznym sterowniku nadzorującym pracę tłoka, który ruchem posuwistym transportuje odpowiedniej wielkości partie opału do komory spalania pieca. Tłok ten cofa się po podaniu każdej porcji, by pobrać kolejną. Proces ten powtarzany jest aż do momentu wyczerpania paliwa lub wyłączenia całego urządzenia.

Zalety podajnika tłokowego

Podajnik tłokowy posiada liczne zalety i wynikające z nich ułatwienia dla użytkowników.

  • Automatyzacja i personalizacja – zautomatyzowane ładowanie opału do kotła grzewczego znacznie ułatwia jego obsługę. Elektryczny sterownik umożliwia dostosowanie ogrzewania do osobistych potrzeb użytkownika.
  • Niższa emisja toksyn i pyłów – dzięki automatyzacji podawania paliwa możliwe jest osiągnięcie znacznie niższej emisji toksyn i pyłów, ponieważ proces załadunku i spalania odbywa się przy zamkniętym kotle grzewczym.
  • Łatwe i wygodne czyszczenie – czyszczenie pieca z podajnikiem tłokowym jest możliwe bez wygaszania paleniska, co jest szczególnie istotne przy utrzymujących się długo niskich temperaturach.
  • Dowolność w wyborze typu paliwa stałego – dużą zaletą kotłów z podajnikami tłokowymi jest możliwość stosowania różnych typów paliwa stałego. Użytkownik może zdecydować się na opalanie pelletem lub ekogroszkiem, lecz w sytuacji, gdy nie dysponuje żadnym z nich, możliwe jest użycie węgla brunatnego bądź miału bez szkody dla mechanizmu pieca.
  • Trwałość i bezawaryjność
  • Brak możliwości cofania się żaru do zasobnika z opałem

Wady podajnika tłokowego

Obok licznych zalet kotła z podajnikiem tłokowym pojawia się jedna zasadnicza wada, którą jest konieczność stosowania wyłącznie suchego paliwa. W wypadku, gdy opał będzie wilgotny, może on zablokować tłok, wymagając od użytkownika gruntownego czyszczenia w celu jego odblokowania. Kocioł z podajnikiem tłokowym wymaga więc stosowania tylko wysokiej jakości opału.

Jak funkcjonuje podajnik ślimakowy? 

Najczęstszym typem podajników instalowanych w kotłach zasilanych paliwem stałym są podajniki ślimakowe. Ich działanie opiera się na wykonanym z żeliwa lub stali ślimaku znajdującym się w rurze podajnika. Ślimak ten ma za zadanie przepychać paliwo z zasobnika do komory spalania. Cały proces jest programowany z wykorzystaniem elektrycznego sterownika, tak jak ma to miejsce w kotłach z podajnikami tłokowymi.

Zalety podajnika ślimakowego

  • Automatyzacja i personalizacja – elektryczny sterownik umożliwia dostosowanie funkcji ogrzewania do osobistych potrzeb użytkownika. Automatyzacja instalacji grzewczej jest na tyle wydajna, że pozwala na nawet kilkudniowe przerwy między kolejnymi ładowaniami opału.
  • Odgórne spalanie – podajnik ślimakowy podaje opał do komory spalania od dołu, dzięki czemu kocioł pracuje w trybie spalania odgórnego umożliwiającego niższą emisję zanieczyszczeń.
  • Łatwość w usunięciu ewentualnej blokady podajnika

Wady podajnika ślimakowego 

Można wyróżnić trzy zasadnicze wady kotłów z podajnikami ślimakowymi. Pierwszą z nich jest dość niewielki pojemnik na popiół, który wymaga stosunkowo częstego opróżniania. Drugą wadą jest fakt, że w wypadku podajnika ślimakowego użytkownik nie ma dowolności wyboru typu opału, jak to miało miejsce w wypadku podajnika tłokowego. Ostatni problem wynika z konieczności używania wyłącznie suchego opału, gdyż wilgoć prowadzi do powstawania zatorów.

Oba typy podajników firmy MCE – producenta kotłów c.o. mają swoje wady i zalety. Przed instalacją każdy użytkownik powinien sam zdecydować, który rodzaj najlepiej odpowiada jego potrzebom.