Karpacz jesienią – co warto zwiedzić?

Karpacz nieodmiennie znajduje się wśród najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Oprócz atrakcji, jakie czekają na Ciebie w samym miasteczku, z otwartymi ramionami zapraszają również Karkonosze.

Ciężko takiemu zaproszeniu odmówić, dlatego też, zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jakie miejsca są szczególnie warte odwiedzenia.

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Świątynia Wang

Miejsce to warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze, to właśnie tutaj zaczyna się dużo szlaków górskich. A po drugie, warto przyjść dla samej świątyni. I chociaż nazwa świątyni może kojarzyć się z kulturą chińską, to budynek wywodzi się z norweskiej miejscowości Vang, który jednak miejscowe władze zdecydowały się sprzedać, jako że był za mały.

Odkupił go Fryderyk Wilhelm IV z zamiarem wysłania świątyni do Berlina. Czemu się więc tam nie znalazła? Otóż hrabina Fryderyka von Reden przekonała władcę, że jest on bardziej potrzebny na obecnym Dolnym Śląsku. Dzięki temu dziś to właśnie karpacz może poszczycić się tym wyjątkowym zabytkiem, którego nie możesz przegapić.

Punkt Antygrawitacyjny

Auta jadące samodzielnie pod górę? To niemożliwe! A może jednak… Jest takie miejsce w Karpaczu, gdzie ludzie zdejmują czapki i drapią się po głowie. A następnie zatrzymują auto, by sprawdzić, czy grawitacja rzeczywiście nie ma w tym miejscu racji bytu. Otóż ma. Na miejscu znajduje się tablica informacyjna, według której na podstawie przeprowadzonych badań, siła oddziaływania grawitacji jest o ok. 4% mniejsza. Ciągnie Cię, żeby to sprawdzić?

Młynek Miłości

Znajdująca się na ul. Karkonoskiej atrakcja jest dosyć niepozorna, więc może pojawić się w tekście jako ciekawostka. Mianowicie chodzi o miniaturowy młyn, będący symbolem młyna, spod którego według legend wypływała woda o magicznych właściwościach. Chodzi mianowicie o to, że każdy, kto ją wypił, odwzajemniał uczucie drugiej osoby. Do picia wody dziś nie zachęcamy, lecz nadal jest to miejsce schadzek wielu zakochanych par.

Co czeka na Ciebie w Karkonoszach?

Pielgrzymy i Słonecznik

Są to masywy skalne o niezwykłych kształtach, które natura rzeźbiła przez miliony lat. Ich rozmieszczenie sprawia, że mogą uatrakcyjnić Ci cały spacer, aż do miejsca położenia tych najpopularniejszych. Masyw Słonecznik bierze swą nazwę stąd, że według słów okolicznej ludności, słońce w południe zawisa właśnie nad nim. Inne podania głoszą, że mieszka tam Duch Gór, jako że fragmenty skał bardzo wyraźnie przypominają człowieka.

Schronisko “Samotnia” i “Akademicka Strzecha”

Są to miejsca, które warto odwiedzić bez żadnej wątpliwości! Nawet jeśli nie zamierzasz tam nocować, warto zobaczyć niezwykłą architekturę obu tych miejsc, zwłaszcza że z centrum Karpacza wystarczy krótkie 1,5 godziny niezwykle prostej, niewymagającej i przyjemnej drogi.

Bogata historia miejsca, związana m.in. z postacią Waldemara Siemaszki, jednego z właścicieli schroniska “Samotnia”, odpowiedzialnego m.in. za znaczne modernizacje budynku i otoczenia, może być jednym z powodów, dla którego miejsce jest warte odwiedzenia. Do tego masz szansę poznać wyjątkowy smak nalewki na szyszkach, jakiej możesz zasmakować pod Akademicką Strzechą.

Dziki Wodospad

Jego geneza kryje się w spiętrzeniu wód na Łomnicy, zaś słowo “dziki” całkiem dobrze oddaje jego charakter. Wodospad w przeszłości niejednokrotnie był przyczyną groźnych powodzi, obecnie zaś jest obiektem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Szczególnej magii nabiera on zimą, gdy zamarza. Dziki Wodospad w Karpaczu jest miejscem często wykorzystywanym na ślubne sesje zdjęciowe, można zatem spodziewać się Młodych Par.

karkonosze

Dlaczego warto spędzić weekend w Karpaczu?

Karpacz jest miejscem, w którym praktycznie każdy, niezależnie od celu wizyty, znajdzie coś dla siebie. Wypoczną tu zarówno miłośnicy gór, jak i osoby zainteresowane atrakcjami komercyjnymi, a dzięki bogatej ofercie kwater Karpacz ugości wielu podróżnych.

Znajdzie się tu również niejedna gratka dla miłośnika historii. Liczne muzea, jak np. Muzeum Sportu i Turystyki czy też Muzeum Zabawek to miejsca, które w atrakcyjny sposób przeniosą Cię na kilka chwil w dawne czasy i pokażą Ci, jak bawili się mali i duzi kilkadziesiąt lat wstecz.

Nie sposób nie wspomnieć również o niezwykle sympatycznych pensjonatach, w których możesz skorzystać z komfortowego noclegu w atrakcyjnej cenie. Jednym z takich miejsc jest hotel “Trojan”, w którym bez przeszkód wypoczniesz zarówno z ukochaną osobą, jak i z rodziną lub przyjaciółmi.