Jaskra i zaćma – choroby oczu

Zmagając się z chorobami oczu walczymy nie tylko o poprawę widzenia, ale również komfort życia z nią związany. Jednymi z najczęściej dopadających nas schorzeń, zwłaszcza w podeszłym wieku są zaćma i jaskra. Obydwie groźne, obydwie prowadzące do całkowitej utraty wzroku. Jakie są ich objawy?

Objawy zaćmy

Zaćma (katarakta), to zmętnienie soczewki oka. Najczęściej jest to choroba starcza dotykająca osoby po 60 roku życia. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy chorują nią również ludzie młodzi. Przyczyną może być tu przeżyty uraz oka, szkodliwe warunki pracy czy przewlekłe choroby. W większości przypadków zaćma rozwija się jednak latami, by w końcu dać o sobie znać zaburzeniami widzenia, które charakteryzują się niewyraźnym obrazem. Nieleczona zaćma jest widoczna gołym okiem – kolor soczewki zmienia się z czarnego na szarobiały, wzrok jest bardzo nieostry, a nam grozi całkowita jego utrata.

leczenie zaćmy

Objawy jaskry

Z kolei jaskra, to mówiąc w skrócie grupa chorób powodujących zanik nerwów wzrokowych, a w konsekwencji całkowitą ślepotę. Jako, że jest to choroba niezwykle podstępna i niejednoznaczna, może rozwijać się bezobjawowo, jednak często daje dość charakterystyczne objawy.  Chory zmaga się wtedy ze światłowstrętem, częstym łzawieniem oczu, mroczkami przy spoglądaniu w źródło światła i trudnościami w przystosowaniu się wzroku do ciemności. W ostrych atakach jaskry może pojawić się silny ból oka, zaburzenia widzenia, bóle głowy, a nawet nudności i wymioty.

Jaskra, a zaćma – co je odróżnia?

Choć katarakta i jaskra, to choroby oczu których większość ludzi nie odróżnia, ich podłoże jest zupełnie różne. Dotykają też różnych części oka. Katarakta, jak już zostało wspomniane, powoduje zmętnienie soczewki oka, natomiast jaskra, wywołana jest zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Umiejętne zdiagnozowanie naszej dolegliwości jest więc konieczne w doborze odpowiedniego leczenia. Jednoczesne pojawienie się chorób oznacza, że w pierwszej kolejności wyleczona będzie musiała zostać jaskra, zanim lekarze przystąpią do zabiegu wymiany soczewki wewnątrzgałkowej na nową.

Jaskra i zaćma – leczenie

Jaskrę leczy się na kilka sposób. W leczeniu początkowych skupić się można na stosowaniu leków przeciwjaskrowych. Najczęściej chodzi o leki podawane miejscowo, głównie roztwory proste i złożone w postaci kropli do oczu. Są one dostępne są wyłącznie na receptę, ale wiele z nich podlega refundacji. Gdy te jednak zawodzą, pozostaje nam tylko zabieg laserowy lub operacja. Leczenie jaskry, zarówno metodą farmakologiczną, jak i laserową czy operacyjną nie jest jednak sposobem na całkowite wyeliminowanie choroby. Na szczęście przy odpowiedniej dbałości o stan oczu, jaskra staje się chorobą nad którą można panować.

W przypadku zaćmy, leczenie farmakologiczne jest niestety niemożliwe. Nie ma leku, który pomoże lub profilaktycznie zadziała. Kiedy choroba się rozwinie, a jej objawy nasilą, utrudniając codzienne życie należy pomyśleć o operacji. To jedyny znany sposób pozbycia się zaćmy i przywrócenia ostrości widzenia.

leczenie jaskry

Wybór kliniki

Decydując się na wizytę u specjalisty, wybierając szpital czy klinikę warto zapoznać się z różnymi ofertami konkretnych placówek. Istnieją bowiem takie, które wyróżnia nie tylko bogate doświadczenie lekarzy, ale również wysokiej jakości sprzęt i nowoczesna okulistyka. Trafiając w naprawdę dobre ręce mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony sprawnie i szybko, bez zbędnych powikłań. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnego stresu. Jeśli dodać do tego skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, rozejrzenie się za najkorzystniejszą ofertą wydaje się naprawdę bardzo ważne.

Zaćma i jaskra – zabieg za granicą

Choć operację zaćmy i jaskry przeprowadza mnóstwo szpitali i klinik w Polsce, na szczególną uwagę zasługują również te u naszych sąsiadów. OneDayClinic w Czechach z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, to doskonały przykład takiej placówki. Znana z najnowocześniejszych sprzętów, wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, zapewnia nie tylko krótszy czas oczekiwania na zabieg, ale również szeroką ofertę pakietów do wyboru. Operację zaćmy wykonuje się tam bowiem z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i możliwości klienta, w tym finansowych. Wybierając na przykład pakiet extra, leczenie jest całkowicie darmowe.