Jakie włókniny filtracyjne przydadzą Ci się w firmie?

Czyste powietrze przydaje się wszędzie – nie tylko w parkach czy lasach, ale także w zakładach pracy i halach produkcyjnych. Oczyszczanie atmosfery z zanieczyszczeń jest niezwykle trudnym zadaniem, podczas którego wykorzystywane są różnego rodzaju filtry powietrza i włókniny filtracyjne, które wyłapują wszelkie nieprawidłowe związki występujące w powietrzu. Włókniny filtracyjne są najczęściej stosowane w zakładach pracy o trudnych warunkach.

Włókniny filtracyjne i filtry powietrza – podstawowe informacje

Zakłady takie jak lakiernie czy hale produkcyjne zajmujące się elektroniką muszą mieć zagwarantowane do pracy czyste powietrze, które umożliwi bezpieczną i szybką pracę. Aby zapewnić jak najwyższą jakość powietrza stosowane są różnego rodzaju filtry oraz włókniny filtrujące, które wyłapują nawet 99% zanieczyszczeń.  W lakierniach np. proszkowych stosuje się kilka rodzajów filtrów do lakierni na raz – po to, aby zneutralizować jak najwięcej pyłów, które powstają podczas malowania i mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Włókna filtracyjne przeznaczone są najczęściej do tzw. filtracji zgrubnej w instalacjach wentylacyjnych ogólnego użytku, systemach klimatyzacji oraz sprzęcie oczyszczającym powietrze. Idealnie nadają się do oczyszczania bardzo dużych ilości powietrza, które zostało znacznie zanieczyszczone. Włóknina filtracyjna zapewnia bardzo wysoki poziom chłonności oraz skuteczności w oczyszczaniu. Zbudowana jest z całkowicie nierozerwalnych włókien poliestrowych, których grubość odgrywa największe znacznie podczas filtracji powietrza – ma to bezpośredni wpływ na ich wydajność. Ważną cechą tego typu produktu jest wysoka zdolność do zatrzymywania pyłów nawet w warunkach bardzo niskiego ciśnienia. Dodatkowo zachowując żywotność mogą być użytkowane przez bardzo długi okres czasu. Dodatkowo maty filtrujące są całkowicie wolne od niebezpiecznego silikonu, który jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

filtry powietrza

Jakie filtry do konkretnej branży?

Warto zwrócić tu przede wszystkim uwagę na branżę przemysłową zajmującą się lakiernictwem i wszelkiego rodzaju obróbką metali. W takich miejscach wytwarzane są bardzo duże ilości pyłów, które mogą być szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także człowieka – jego życia oraz zdrowia. Podstawową jednostką, jaką stosuje się do oczyszczania powietrza są filtry do kabiny lakierniczej, które pozwalają wychwycić niemalże 99% pyłów jakie wytwarza się podczas malowania.

Montaż wkładów filtracyjnych w takich zakładach jest wymagany odgórnie przez przepisy prawa pracy i BHP. Warto zwrócić uwagę na poszczególne rodzaje filtrów takie jak: włókniny filtracyjne, maty filtrujące, filtry kartonowe harmonijkowe, skrzyniowe oraz filtry patronowe. Każdy z nich różni się między sobą materiałem wykonania oraz przeznaczeniem. Niektóre z nich służą tylko do filtracji wstępnej tak jak np. włókniny filtracyjne bądź filtry harmonijkowe. Pozostałe znajdują zastosowanie w późniejszych etapach filtracji, gdzie dokonuje się wyłapywania nieco mniejszych związków, które pojawiają się w powietrzu i są wciąż niebezpieczne. Maty filtracyjne sprzedawane są w różnych klasach filtracji. Mogą także być to produkty zawierające w sobie węgiel aktywny bądź związki, dzięki którym neutralizowane są brzydkie zapachy.

Montaż filtrów powietrza i mat filtracyjnych – co zyskujemy?

Największą zaletą montażu filtrów i mat filtracyjnych jest bezpieczeństwo, które gwarantują. Czyste powietrze to mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego oraz większy komfort pracy. Z tego względu warto inwestować w profesjonalne worki czy maty filtracyjne, które pozwolą utrzymać powietrze w zakładach w należytej jakości. Odpowiednio dobrane sposoby filtracji powietrza to nie tylko przepis na sukces i bezpieczeństwo firmy. Tego typu rozwiązania wymagane są przez prawo pracy i BHP. Warto więc zdawać sobie sprawę z konsekwencji jakie niesie zaniedbanie tego obowiązku przez właściciela przedsiębiorstwa.