Jakie są zalety balneologii?

Obecnie, mianem balneologii określa się wodolecznictwo. Ta osobna dziedzina medycyny jest wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i poza nią. Od wieków, leczenie wodą było uznawane za jedną z bardziej skutecznych metod radzenia sobie z różnymi schorzeniami, chorobami czy bólem.

Balneologia aktualnie zalecana jest chorym osobom w różnym wieku w celach profilaktycznych i rehabilitacyjnych. Wraz z postępem technologii i zwiększeniem się wiedzy w tym zakresie, wodolecznictwo może w skuteczny sposób zwalczać schorzenia lub opóźniać/ wstrzymywać rozwój ciężkich chorób. Balneologia jest dzisiaj wiedzą na tyle rozwiniętą, iż w ostatnich latach zakres chorób leczonych w ten sposób znacznie się rozszerzył.

Podstawowe zalety balneologii

Do leczenia pacjentów stosowane są specjalne wanny balneologiczne, które są maksymalnie dostosowane do potrzeb pacjentów w zależności od ich schorzeń. Wanny przeznaczone są na przykład do kąpieli solankowych, borowinowych i kwasowęglowych. Producenci zaawansowanego sprzętu medycznego oferują wanny o różnej pojemności do kilku rodzajów kąpieli leczniczych. Dodatkowo, kąpiel lecznicza może odbyć się zarówno w wodzie ciepłej, jak i zimnej. 

Poprzez szerokie zastosowanie w medycynie balneologii, producenci oferują wyposażenie standardowe i dodatkowe. Niestandardowe elementy mogą być wykorzystane między innymi przy chromoteraii (dzięki specjalnym dyszom z pojedynczymi strumieniami wody).Wanny takie przeznaczone są dla pacjentów w różnym wieku, jednak sprzęty dedykowane dorosłym posiadają często dodatkową poduszkę pod głowę w przypadku leczenia dzieci.

Dla lekarzy i właścicieli placówek leczniczych istotny będzie fakt, iż producenci oferują wanny balneologiczne, które pozwalają oszczędzać zużycie wody i tym samym zmniejszać koszta zabiegów.

Zabiegi z zakresu balneologii mają charakter długotrwały. Pacjenci muszą regularnie odbywać kąpiele solankowe. Takiej formie rehabilitacji mogą towarzyszyć inne, w zależnośco od stanu pacjenta i diagnozy lekarza.

Więcej o sprzęcie do balneoterapii możesz dowiedzieć się ze strony: https://www.x-reh.pl/wanny-balneologiczne.html

Naturalna metoda leczenia

Z racji tego, iż wodolecznictwo jest znane od setek lat, tę formę leczenia uznaje się za w pełni naturalną. W znacznej większości przypadków, pacjentom przepisywane są różne leki, preparaty zewnętrzne i wewnętrzne, w celu poprawienia stanu zdrowia i załagodzenia bólu. Balneologia jest zarejestrowaną i legalną dziedziną medycyny, jednak jej działanie opiera się wyłącznie na metodach naturalnych. Dzięki rozwojowi nauk i przeprowadzeniu wielu badań w tym zakresie, udowodnione jest, iż konkretna forma wodolecznictwa jest w stanie wyleczyć konretne typy chorób i schorzeń. Oprócz tego, leczenie wodą pozwala na uśmierzenie przewlekłego bólu, wywołanego chorobą lub powikłaniami po operacji czy wypadku.

Warto dodać, że balneologia – w porównaniu do długotrwałego przyjmowania leków i stosowania wielu różnych form leczenia – jest formą rehabilitacji, która generuje najmniejsze koszty.

Szerokie działanie wodolecznictwa

Balneologia ma długą listę chorób i objawów, które mogą uleczyć regularne kąpiele. Przede wszystkim, kąpiele zdrowotne pełnią funkcję profilaktyczną. Dzięki nim, można znacznie obniżyć poziom stresu, co z kolei przekłada się na ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz inne sfery naszego życia. Balneoterapia opóźnia procesy starzenia się, co pozwala dłużej zachować dobrą kondycję psychoruchową. Regularne kąpiele solankowe, borowinowe, chromowe i inne, umożliwiają w znacznym stopniu zahamowanie rozwoju powikłań pooperacyjnych lub występujących w związku z chorobami o różnym podłożu. Możliwość medycyny fizykalnej na tym się nie kończy. Szeroko pojęte wodolecznictwo może nawet zapobiec niektórym chorobom lub znacznie opóźnić pojawianie się jej pierwszych objawów.

Wszelkie rodzaje terapii z wykorzystywaniem dziedziny medycyny jaką jest balneologia, należy konsultować z lekarzem. Nie wolno na własną rękę decydować się na terapię wodoleczniczą, jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia lub ciężkie choroby.