Jaka jest prędkość internetu DSL w Niemczech?
Internet stacjonarny od lat jest jednym z popularniejszych źródłem dostępu do sieci w Niemczech.
Wpływ na to może mieć szeroka oferta dystrybutorów, którzy prześcigają się w przyciągnięciu jak największej liczby klientów. Mnogość pakietów może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Poszukiwania tego najlepszego warto oprzeć na solidnej wiedzy, która pomoże w ostatecznym wyborze, a także ustrzeże przed pułapkami, jakie mogą być zapisane „drobnym drukiem”.
Stałe łącze w Niemczech
Od lat obserwujemy wyścig pomiędzy Internetem mobilnym a domowym, gdzie pomimo rosnącej popularności i rozwoju tego pierwszego, stałe łącze nadal ma swoich wiernych zwolenników. Spory wpływ na taką sytuację mogą mieć kolejne z czynników jak np. szeroka dostępność przy relatywnie niskiej cenie oraz w większości przypadków brak limitu danych.
Dostęp do Internetu poprzez łącze DSL
Rynek dostawców wyróżnia trzy rodzaje stałego łącza: domowy Internet mobilny, kablowy oraz DSL, gdzie ten ostatni jest najchętniej wybieranym przez gospodarstwa domowe w Niemczech. Powód jest prosty – w atrakcyjnej cenie otrzymujemy Internet w znakomitej jakości wraz z prędkością do 250 Mbit/s. Dostęp do sieci uzyskuje się wyłącznie poprzez podłączenie do gniazdka sieci telefonicznej, znajdującym się w mieszkaniu.
Monopolistą do niedawna był Deutche Telekom, który jako jedyny oferował łącze DSL. Aktualnie, po zmianach prawnych, stał się zarządcą, udostępniając innym niemieckim operatorom możliwość korzystania z Internetu z sieci telefonicznej.
Jeżeli jednak w danym gospodarstwie domowym żadna z osób nie korzysta ze stacjonarnego telefonu, ograniczając się wyłącznie do komórki, nie musi koniecznie zakładać nowego aparatu. Wystarczy, że podczas poszukiwania oferty i przy podpisaniu umowy usunie „Telefonflatkarte” (opłatę ryczałtową). Pomoże to uniknąć generowania niepotrzebnych kosztów, za coś z czego nikt nie będzie korzystał.
Przykładowe oferty oraz ich zakres
Najczęściej wybieranymi przez Klientów ofertami są te przedstawiane przez m.in. Vodafone, O2 i 1&1. Każda z nich wyróżnia się wyborem pomiędzy różnymi wielkościami pakietów, dodatkowymi usługami, a także cenami. Pozwala to tym samym na wybór najbardziej dopasowanej oferty.
Prędkość Internetu w ramach poszczególnych taryf powinna odpowiadać potrzebom domowników. Podstawowym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań w gąszczu ofert, jest odpowiedzenie sobie na pytanie – do czego będzie służył Wam Internet?
W przypadku, kiedy na co dzień ograniczacie się do czynności jak surfowanie po sieci, sprawdzanie skrzynki pocztowej i prowadzenie korespondencji, wystarczy prędkość 16 Mbit/s. Jeżeli jednak planujecie ściągać większe pliki oraz regularnie korzystać z platform streamingowych, należy wybrać szybsze łącze – przynajmniej 25 Mbit/s.
Wśród ofert Internetu domowego w Niemczech można wybierać spośród następujących wielkości: 16 Mbit/s, 50 Mbit/s, 100 Mbit/s i 250 Mbit/s. Większe taryfy mogą wydawać się kuszące, jednak nie zawsze będą one konieczne. Dlatego, aby uniknąć sporych kosztów trzeba zastanowić się czy na pewno potrzebuję tak dużego pakietu.
Czytaj uważnie umowy, czyli o ukrytych kosztach i usługach dodatkowych
Przed podpisaniem umowy należy uważnie zapoznać się z jej zapisami. Pomoże to uchronić się przed niespodziankami w postaci ukrytych kosztów. Operatorzy często zastrzegają sobie konieczność wniesienia opłat za wynajem routera WiFi oraz jego aktywację, a niekiedy także wysyłkę pod wskazany adres. Oszczędności można szukać, poprzez zakup sprzętu na własną rękę. Nadal jednak należy uiścić zapłatę za aktywację, która wynosi średnio od 49,55€ do 69,95€.
Oprócz tego, podczas podpisywania umowy, należy uważać na płatne pakiety bezpieczeństwa, nawet jeżeli ich nie potrzebujemy. Operatorzy wprowadzają szereg innych dodatkowych pakietów i usług, które nie są odpłatne, jednak aby się upewnić warto sprawdzić szczegóły umowy.
Równie ważne jest zwrócenie uwagi na minimalny czas trwania umowy stałego łącza (DSL-Anschluss). Zazwyczaj wynosi on 24 miesiące z możliwością wypowiedzenia umowy na 3 miesiące przed jej końcem. W przypadku, kiedy tego nie dopilnujemy, zostanie ona automatycznie przedłużona o 12 miesięcy. To czy warto należy rozważyć indywidualnie, gdyż każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem usług dostawców Internetu.