Jak żyć z zaburzeniami lękowymi?

Zaburzenia lękowe to naturalny stan organizmu i odpowiedź na stresujące sytuacje. Trudny egzamin, ważne przemówienie czy niecodzienna sytuacja pojawiająca się na naszej drodze wywołuje reakcję lękową. Najczęściej ma ona jednak stałą formę w postaci małego paraliżu, nadmiernej potliwości czy trzęsienia rąk. W niektórych jednak przypadkach zwykły strach przeradza się w zaburzenia lękowe.
Współczesny tryb życia w żadnym wypadku nie ułatwia codziennego funkcjonowania. Nieustanny stres, który towarzyszy w pracy, przy opiece nad dziećmi czy chociażby podczas zwyczajnego spaceru znacznie wypływa na pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego. Dlatego wiele osób, które tkwią w nieustannym strachu, zaczynają odczuwać pierwsze objawy zaburzenia lękowego. Efektem tego jest znaczne pogorszenie się życia, co generuje poważne konsekwencje nie tylko zawodowe czy rodzinne, ale przede wszystkim – psychiczne.

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe kwalifikuje się do często występujących zaburzeń psychicznych, które są odpowiedzią na coraz szybsze tempo życia. Choroba ta pogłębia się wraz z rozwojem cywilizacji i staje się przyczyną cierpienia coraz większej ilości społeczeństwa. Objawy znacznie wpływają na funkcjonowanie każdego dnia, skutecznie ograniczając życie.
Wyróżniamy wiele zaburzeń lękowych, które są związane z konkretnymi sytuacjami życiowymi. Fobie społeczne, zaburzenie lękowe, objawiające się napadami leku czy uogólnione zaburzenia lękowe. Do jednych z najbardziej utrudniających codzienne funkcjonowanie zalicza się również zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Wszystkie z nich mogą doprowadzić do problemów w życiu zawodowym, rodzinnych czy w szkole.

zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe dotyczą każdego – bez względu na wiek, status społeczny czy miejsce pracy. Objawy pojawiają się nagle i bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów, szukających powodów ich występowania w różnych sytuacjach życiowych. Nierzadko zrzucają winę na przemęczenie czy nadmierny stres.
Warto przy tym pamiętać, że zaburzenia lękowe biorą się najczęściej z powodu problemów z równowagę związków chemicznych w mózgu. To najczęściej one są bezpośrednio odpowiedzialne za problemy, a sytuacje życia codziennego dodatkowo je potęgują.

Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

Wbrew pozorom objawy zaburzeń lękowych są dosyć popularne i bardzo często kwalifikowane przez określone grupy pacjentów jako charakterystyczne zachowanie w stresujących sytuacjach. W wielu przypadkach osiągają one jednak niewyobrażalne rozmiary, co znacznie wpływa na pogorszenie się jakości życia.

psychoterpia
W przypadku fobii społecznych i lęku uogólnionego może to być nieświadome unikanie miejsc i osób, które wywołują stres. Zimne poty w sytuacjach niekomfortowych, a nawet omdlenia przy nadmiernym stresie. Przy zaburzeniach lękowych pacjenci odczuwają także strach przed śmiercią albo chorobami, które na długo mogą wyłączyć ich z życia codziennego – na przykład nowotwory. Strach ten i lęk przekłada się też często na bliskie osoby.
Objawy zaburzeń lękowych bardzo często pojawiają się w sytuacjach stresowych w postaci ataków paniki. Pojawia się wtedy przyspieszone bicie serca, problemy z mówienie, zamroczenie. W wielu przypadkach dochodzi do duszności oraz nieznośnego bólu w klatce piersiowej. Takim osobom nieustannie towarzyszy niepokój, który nie ustępuje nawet w nocy.

Czy psychoterapia pomoże w walce z zaburzeniami lękowymi?

Zaburzenia lękowe kwalifikowane są jako choroba, którą można leczyć podczas indywidualnych lub grupowych sesji psychoterapeutycznych. Specjalista postara się podczas spotkań zrozumieć powód powstania zaburzeń, a także wcieli się w rolę pacjenta szukając dla niego najodpowiedniejszego rozwiązania. Często to wydarzenia z przeszłości stanowią źródło problemu i poprzez ich wyjaśnienie i zrozumienie, pacjent w dość krótkim czasie może powrócić do całkowitej równowagi psychicznej.

terapia grupowa
Dobry psychoterapeuta będzie szukał powodu powstania zaburzeń lękowych we wszystkich sferach życia, przez co pacjent podczas sesji będzie stopniowo przygotowywany do radzenia sobie z nowymi problemami, które staną mu na drodze. Dzięki temu nowe sytuacje, nie będą przeszkodą w późniejszym funkcjonowaniu.
Z zaburzeniami lękowymi można żyć, podobnie jak można całkowicie się z nich wyleczyć. Pacjent podczas psychoterapii uświadamia sobie wiele kwestii, a także zostaje wyposażony w narzędzia psychologiczne, które pozwolą mu poradzić sobie z nawracającymi objawami. Dlatego tak kluczowe jest podjęcie psychoterapii. Tylko dzięki niej bez problemu można powrócić do codziennych obowiązków bez lęku.