Jak zorganizować transport fortepianu?

Transport fortepianu to bardzo często problem znacznie większy, niż transport mebli, czy wielkogabarytowych sprzętów AGD. Tak potężny instrument muzyczny wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalnych zabezpieczeń, by jego dotarcie na miejsce docelowe było pewne i stuprocentowo bezpieczne. Wiele firm oferujących usługi transportowe i przeprowadzkowe nie podejmuje się wyzwania przewozu fortepianów. Jak zatem zorganizować przewóz tego typu instrumentów? Konieczna będzie interwencja wyspecjalizowanej firmy oraz spora dawka przygotowań ze strony właściciela fortepianu. O czym należy pamiętać?

Pomiar fortepianu

Pianina i fortepiany są trudne w transporcie nie tylko ze względu na swój rozmiar i wagę, ale przede wszystkim nietypowy, nieregularny kształt. Po pierwsze jednak, pianina i fortepiany to instrumenty bardzo ciężkie. Z wagą niejednokrotnie przekraczającą 200 kilogramów nie ma mowy, by fortepian przewiozła niedoświadczona firma – do jego transportu potrzeba przecież osób zdolnych załadować i rozładować sprzęt bez uszkodzenia go! Jeśli chodzi o rozmiar, pod uwagę należy wziąć rozmiar instrumentu zestawiony z rozmiarem drzwi i ewentualną trasę, którą będzie przenoszony fortepian. Dopiero to pozwoli na ocenę najlepszej metody pozycji i metody wnoszenia transportu do zadanego pomieszczenia.

Kolejną sprawą problematyczną podczas transportu fortepianu jest oczywiście nierównomiernie rozłożony ciężar instrumentu. Tylna część z klapą i całym zapleczem umożliwiającym działanie instrumentu jest zwykle znacznie cięższa, niż część klawiszowa. Podczas transportu fakt ten może stanowić duży problem wymagający odpowiednich zabezpieczeń ze strony firmy transportowej. Nie każda ma jednak takie możliwości w swojej ofercie. Ryzyko uszkodzenia sprzętu to jeden z wielu powodów, dla których firmy transportowe nie chcą podejmować się przewozu instrumentów wielkogabarytowych.

Fortepian to instrument wielki, jednak w dalszym ciągu bardzo delikatny, złożony z wielu połączonych ze sobą części i elementów. Jeden fałszywy ruch, i cały instrument może zostać zniszczony tuż przed ważnym koncertem. Warto bowiem pamiętać, że transport fortepianów to nie tylko kwestia przewozu ze sklepu do klienta, czy też podczas przeprowadzek, ale i przemieszczanie instrumentu pomiędzy miejscami kolejnych koncertów. Delikatny fortepian  należy więc zabezpieczyć tak, by żaden z elementów nie odpadł oraz nie uszkodził się.

Profesjonaliści to najlepsze rozwiązanie

Transport przedmiotu o tak nietypowych wymiarach i wymaganiach to konieczność posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia ze strony pracowników firmy transportowej. Dlatego też warto postawić na tę, która miała już do czynienia z przewozem fortepianów lub firmę, która specjalizuje się wyłącznie w tego typu usługach. Ci drudzy dysponują rzetelną i sprawdzoną na wielu przykładach wiedzą, która może okazać się bezcenna podczas transportu wrażliwych i wielkogabarytowych instrumentów. Znajomość specyfiki i historii fortepianów to dodatkowy atut, którym może pochwalić się wiele firm specjalizujących się w transporcie instrumentów. Z wiedzą tą transport jest już właściwie stuprocentowo bezpieczny.