Jak wygląda obecnie sezon narciarski?

Sezon narciarski 2020/2021 zdecydowanie różni się od tego z lat poprzednich. Pandemia koronawirusa kładzie się cieniem na wiele sektorów gospodarki, w tym również na turystykę.

Według Światowej Organizacji Turystyki branża ta narażona jest na olbrzymie straty finansowe. W trudnej sytuacji znalazły się również inne sektory gospodarki, takie jak: kultura, rekreacja, gastronomia.

Branża turystyczna w dobie pandemii koronawirusa

Z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, wynikających z konieczności kontrolowania rozszerzania się zachorowań na Covid-19, aż 96% miejsc turystycznych, według światowej Organizacji Zdrowia, nie mogło świadczyć usług dla gości ze względu na restrykcje, wynikające z pandemii. Liczba podróży na świecie spadła o niemal 80%. Mniej sytuację tę odczuły miejscowości nadmorskie, które w sezonie letnim działały bez ograniczeń. Poza tym drastycznie obniżyło się zainteresowanie wyjazdami z powodu niestabilnej sytuacji na świecie.

Wiele osób przekłada plany wyjazdowe na przyszłość oczekując, że sytuacja w końcu zostanie opanowana i się ustabilizuje. Trudna sytuacja turystyki może przełożyć się na wzrost bezrobocia, ponieważ wiele osób zatrudnionych w tej branży jest zagrożonych jej utratą. Szacuje się, że miliony miejsc pracy może być zagrożonych z powodu pandemii.

Wielkość strat branży turystycznej jest uzależniona od tego, jak szybko ograniczenia w przemieszczaniu się zostaną zniesione, a w ośrodkach pojawią się turyści. Wszyscy spodziewają się, że poprawa sytuacji nastąpi w roku 2021 za sprawą masowych szczepień.

Gdzie obecnie można jeździć na nartach?

W Polsce obecnie wszystkie stacje narciarskie są zamknięte, podobnie restauracje i hotele. Natomiast za granicą, w Austrii otwarto jesienią kilka ośrodków, gdzie można było cieszyć się uprawianiem sportów zimowych, ale rząd wprowadził trzeci lockdown do 24 stycznia. Decyzje o uruchomieniu wyciągów podejmują obecnie władze każdego landu. Niestety baza noclegowa pozostaje zamknięta, podobnie restauracje, co oznacza, że ruchu turystycznego nie ma. Koleje linowe, decyzją każdego landu, mogą działać, ale wymaga się od korzystających z nich noszenia specjalnych maseczek.

urlop w wakacje alpy

Granica austriacka pozostaje otwarta, ale osoby przyjeżdżające z krajów europejskich muszą odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Jest możliwość zrobienia testu po pięciu dniach izolacji. Jeśli będzie ujemny, turysta zostanie z niej zwolniony. Obowiązuje dystans społeczny i noszenie maseczek w miejscach publicznych. Do 24 stycznia lokale gastronomiczne są zamknięte, ale posiłki można kupować na wynos.

W przypadku uruchomienia wyciągów przez władze landu obowiązują następujące zasady korzystania z nich:

  • Każdy wagonik kolejki gondolowej lub kabinowej może mieć 50% zajętych miejsc – podobnie sytuacja ma się przedstawiać w schroniskach górskich i barach oraz restauracjach.
  • W kolejce do wyciągu należy zachować dystans jednego metra, a obowiązek noszenia maski dotyczy także terenów wokół kolejek, gdzie gromadzą się turyści, oczekujący na wejście do niej.
  • Zajęcia mogą odbywać się tylko w małych grupach, a w szkółkach narciarskich muszą obejmować maksymalnie dziesięć osób. Jeśli w ich trakcie nie ma możliwości zachowania dystansu jednego metra, to obowiązuje zarówno ucznia jak i instruktora obowiązek zasłaniania ust i nosa.
  • Dla bezpieczeństwa kursantów instruktorzy jazdy na nartach pochodzący spoza Austrii mają obowiązek okazania ujemnego testu na Covid-19.

Zaplanowanie wyjazdu na narty na święta i wakacje

Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej warto zaplanować wyjazd na narty w czasie Świąt Wielkanocnych i w wakacje.

Biura turystyczne oferują rodzinom z dziećmi pobyt w tym czasie w Alpach. Polecają je osobom, które pragną aktywnie spędzić wiosenny tydzień w austriackich Alpach i urlop w czasie letnich wakacji.

Zaletą takich propozycji jest gwarancja śniegu, piękne alpejskie krajobrazy majestatycznych trzytysięczników, uroki tyrolskich miasteczek i przepyszna, regionalna kuchnia pełna niezwykłych smaków. Doskonała baza turystyczna zapewni każdej rodzinie wspaniały wypoczynek. Dzieci skorzystają ze szkółki narciarskiej na stoku, prowadzonej przez polskich instruktorów, a po południu z zabaw i konkursów organizowanych przez animatorów.

Warto zaplanować już teraz pobyt w alpejskim ośrodku. Wielkanoc lub wakacje będą doskonałym momentem do zrealizowania swoich zimowych planów pobytu w Austrii.