Jak wyczyścić obrus? Domowe sposoby na uciążliwe plamy

Obrus na stole wygląda elegancko, stylowo i pozwala ochronić drewno przed plamami, których nie da się usunąć. Jednocześnie jednak to obrus zbiera wszystkie plamy po obiedzie, kawie, winie czy przekąskach i wiele z tych plam trudno usunąć z pomocą chemii bez uszkodzenia obrusa lub pozostawienia śladowych plam. Jak wyczyścić obrus domowymi sposobami?

Usuwanie tłustych plam z obrusa

Tłuszcz, czy to w postaci kropelek oleju czy tłustych plam po obiedzie najłatwiej wywabić z obrusu zabierając się do pracy zaraz po powstaniu plamy. Jeśli ta jest jeszcze świeża, dobrym sposobem na pozbywanie się plam będzie klasyczny płyn do naczyń, który wylany na plamę i pozostawiony na ok. 5 minut powinien skutecznie poradzić sobie z rozpuszczeniem tłuszczu i po spłukaniu pozostawić jedynie czysty obrus. Jeśli plama jest nieco starsza i zaschnięta, najlepszym domowym sposobem na wywabienie tłuszczu z obrusa będzie mąka ziemniaczana wtarta w brudne miejsce i pozostawiona na ok. 30 minut bezpośrednio na plamie.

pralka

Ciemne plamy na obrusie

Biały obrus i ciemne plamy z barszczu, kawy, herbaty czy wina to widok dość częsty, szczególnie po świętach kiedy potrawy na bazie buraczków czy wina pojawiają się na stole dość często. Sposób wywabienia plam zależy tu w dużej mierze od rodzaju plamy – z buraczkami najłatwiej poradzić sobie solą, która powinna wyciągnąć plamę z obrusa. Wysypana na plamę sól będzie zmieniała kolor, wyciągając przebarwienie z materiału. Sól należy wymieniać do czasu, aż przestanie się odbarwiać a plama zniknie całkowicie. Obrus warto po całej procedurze wyprać, najlepiej w odplamiającym i wybielającym proszku niemieckim. Niemiecka chemia od zawsze uważana jest za skuteczniejszą i silniejszą niż ta dostępna na polskich półkach sklepowych i w przypadku usuwania trudnych plam, zdecydowanie warto postawić na sprawdzone detergenty.

Plamy z kawy i herbaty, równie ciemne jak plamy z buraczków, najłatwiej wywabić z materiału octem lub sodą oczyszczoną. Roztarte na całej powierzchni plamy i pozostawione na chwilę powinny wyciągnąć plamę, pozostawiając obrus czystym. Warto jednak uważać – ocet i soda mogą uszkodzić delikatne materiały.

obrus

Plamy po sokach i napojach

Słodkie plamy na obrusie są niemalże nieuniknione, dlatego warto mieć pod ręką domowe sposoby na ich usuwanie. Z plamami po sokach można poradzić sobie zsiadłym mlekiem, rozcieńczoną wodą utlenioną lub rozcieńczonym octem. Skutecznie radzi tu sobie także wybielający sok z cytryny, choć zarówno w przypadku octu, jak i cytryny warto uważać by nie uszkodzić materiału lub nie odbarwić obrusa, jeśli nie jest biały.

Plamy po wosku i świecach

Budowanie klimatu podczas świąt często obejmuje palenie zapachowych świec. Niestety, skapujący na obrus wosk nie pozostawia po sobie najłatwiejszych do usunięcia plam i nawet jeśli uda nam się zdrapać zaschnięte kawałki wosku z powierzchni, tłusta plama pozostanie na miejscu. Z woskiem można poradzić sobie odmrażając plamę – obrus wystarczy włożyć do zamrażarki. Dobrym pomysłem na odklejenie wosku od obrusa będzie tez jego podgrzanie. Połóż obrus na desce do prasowania, po obydwu stronach plamy ułóż bawełniane ściereczki, a następnie przygrzej plamę żelazkiem. Wosk powinien odłączyć się od obrusa i przyczepić do szmatki lub stopić się, dzięki czemu ściągniesz go ręcznie bez większego problemu.