Jak wybrać szelki dla psa do auta i na spacer?

Szelki dla psów to produkt, który cieszy się ogromną popularnością ze strony właścicieli czworonogów. Są one znacznie częściej wykorzystywane jako akcesorium spacerowe dla psów niż klasyczne obroże. Jakie są zalety noszenia przez psy szelek na spacery oraz do auta i jak poprawnie je wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę i jak najlepiej zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojego psiaka w każdych warunkach: zarówno podczas codziennych spacerów, jak i w trakcie dalekich podróży samochodem.

Szelki na spacer i szelki do auta – czym powinny się różnić?

Wybór szelek spacerowych to duże wyzwanie. W ofertach sklepów z profesjonalnymi akcesoriami dla zwierząt dostępne są ich bardzo różne rodzaje. Szelki skandynawskie, typu guard i szelki bezuciskowe. Pozornie wszystkie te rodzaje są do siebie bardzo podobne, jednak każde z nich mają nieco inne zastosowanie i nadają do nieco innych psów. Przy ich wyborze ważna jest nie tylko budowa czworonoga i jego rozmiary, ale także to, jak zachowuje się on na spacerach. Inne szelki będą odpowiednie dla psiaków, które mocno szarpią się i ciągną na spacerach, a inne dla silnych psów sportowych o rozbudowanej klatce piersiowej.

Wygodne szelki dla średniego, dużego i małego psa

Szelki typu guard to idealne szelki dla psów, które mają mocno rozbudowane klatki piersiowe. Sprawdzą się więc przy bokserach, amstaffach czy buldogach. Zapewnią nie tylko stabilne utrzymanie psa, ale także jego wysoki komfort. W przypadku małych ras oraz szczeniaków, które dopiero uczą się wychodzenia na spacer, doskonale sprawdzą się szelki bezuciskowe. Są one także idealne dla czworonogów, które mocno szarpią się na spacerach nawet wtedy, gdy są już dorosłe. Kolejny model to szelki skandynawskie lub norweskie, które cieszą się ogromną popularnością. Są one idealne dla psów aktywnych w każdym wieku. Zapewniają stabilne utrzymanie psa oraz wysoki komfort nawet na długich trasach.

Osobna kategoria, o której koniecznie należy wspomnieć, to szelki samochodowe. Są one wyposażone w specjalną, krótką smycz, którą można wpiąć w zapięcie do pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu zwierzak jest stabilnie usadowiony na siedzeniu. Najczęściej są zbudowane tak, jak szelki bezuciskowe. Ważne jest jednak, aby były naprawdę dobrze dopasowane do rozmiarów psa oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów.

odpowiednie szelki dla psa

Bezpieczeństwo psa zawsze stawiaj na pierwszym miejscu

Jeszcze kilka lat temu na polskich ulicach królowały psy w obrożach. To na nich zaczepiano zawieszki z adresem w razie zaginięcia zwierzęcia oraz do nich przyczepiano smycz spacerową. Obecnie jednak trendy w tym zakresie znacznie się zmieniły i nie jest to tylko kwestia mody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa psa. Szelki zdecydowanie lepiej rozkładają siłę nawet wtedy, gdy pies bardzo mocno szarpie w trakcie spaceru. Jest mniejsze ryzyko, że pies w trakcie różnych manewrów zacznie się dusić. Ponadto szelki dają większą stabilność oraz pewność, że pies nie wyswobodzi się na przykład wtedy, gdy będzie miał nieprzyjemne spotkanie z innym czworonogiem, z którym niekoniecznie będzie potrafił się dogadać. Dlatego też nawet jeśli obroża sprawdzała się do tej pory nie najgorzej, to warto rozważyć przestawienie się na szelki dla własnej wygody oraz dla bezpieczeństwa i zdrowia psa.

Szelki samochodowe dla psa i na spacer – podstawa wyprawki dla czworonoga

Warto zamówić dla psiaka szelki na spacery oraz inny model do samochodu. Te drugie powinny być bardziej miękkie niż te pierwsze. Ważne jest, aby pies podczas jazdy samochodem czuł się naprawdę komfortowo. Nie musi on wtedy być również aż tak mocno zapięty, jak w przypadku spacerów zarówno po mieście, jak i po lesie. Pamiętaj, że wybierając zarówno szelki do auta dla psa i na co dzień, należy koniecznie dopasować je do zachowania pupila oraz do jego rozmiarów i budowy. Drobne psy potrzebują innego rodzaju szelek niż psy o mocno rozbudowanej klatce piersiowej czy duże psy sportowe, o naprawdę dużej sile w nogach. Dlatego dobrze się zastanów nad wyborem i postaw na sprawdzony model, dopasowany do rasy lub rozmiarów i upodobań pupila.