Jak wybrać papier do drukarni?

Wybór odpowiedniego papieru do danego zadania może być trudny. Jednak nie musi to być w przypadku druku tak trudne. Niestety często jeżeli mamy wybrać odpowiedni papier posiadamy za dużo możliwości, co powoduje, że nie potrafimy wybrać tego właściwego. Oczywiście większość z nas interesuje tylko to, że papier musi być biały. Lecz patrząc od strony drukarki i technologii w nich zastosowanych, musimy zdać sobie sprawę z tego, że drukarki nie zawsze chętnie współpracują z papierem np. gdy jest za cienki lub za śliski.

Wyedukowani konsumenci wiedzą czego oczekują od druku i jak ważną rolę gra jakość papieru. Nie mają zazwyczaj problemu z wyborem odpowiedniego rodzaju. Określają jego jakość w kilku cechach i następnie go zamawiają.

Powierzchnia

Powierzchnia papieru wpływa na jego wygląd, czucie oraz drukowalność. Tłoczenie papieru opiera się na szeregu operacji. Przechodzi on przez dużą ilość wałków co w praktyce nazywa się kalendarzem. Gładkość papieru wzrasta oraz zwiększany jest połysk . Ważne również jest to, że wzrasta zdolność do zachowania atramentu, cienkość oraz zmniejsza się przezroczystość.

Kolor

Zarówno ważny jak powierzchnia jest kolor papieru, który oferować będzie nasze drukarnia. Cecha ta ma ogromne znaczenie w ocenie jakości papieru. Najbardziej popularny jest kolor biały i ogólnie ma zastosowanie w druku konwencjonalnym. Jednak nie każdy biały kolor jest tym samym. Papier w białym kolorze może mienić się odcieniami miękkimi lub poważnymi. Może mieć też bardziej zabytkowe odcienie. Fotograficzny biały kolor jest jednak najlepszy by najlepiej podkreślić kontrasty między jasnymi a ciemnymi odcieniami.

Wyraziście białe arkusze zdolne są produkować zdecydowanie mniej odblasków i najlepiej nadają się do publikacji, do zastosowania w powieściach czy instrukcjach technicznych, które wymagają długiej i nieprzerwanej uwagi od czytelników. Porównując kolor, zawsze warto badać papier w standardowych warunkach przeglądania i przy minimalnych zakłóceniach atmosferycznych (czyt. zmianach słonecznych).

Drukarka

Wybór papieru ma ogromne znaczenie gdy chcemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Inwestując w drukarnię musimy się z tym liczyć i ocenić, która firma jest w stanie dostarczyć nam najlepszej jakości papier, na którym będziemy oferowali usługi naszym klientom.