Jak wybrać klamki do białych drzwi?

Wybór drzwi to proces wymagający dokładnego zastanowienia się. Najpierw trzeba wybrać wymiar, a następnie zdecydować się na kolor i styl wymarzonych drzwi.

Drzwi to element, który jest dopełnieniem estetyki mieszkania. W końcu to one zapraszają do konkretnych pomieszczeń. Białe drzwi są dość uniwersalnym wyborem. Dopasują się praktycznie do każdego wnętrza, a szczególnie świetnie będą wyglądać w nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni. Wybór drzwi to jednak nie wszystko. Potrzeba jeszcze zdecydować się na klamkę.

Ważne, aby była dopełnieniem drzwi i nie odstawała od ich stylu. W przypadku białych drzwi decyzja będzie nieco prostsza, bo pasują do nich wszystkie klamki. Chyba dla każdego oczywistą kwestią, ale wartą przypomnienia, jest to, aby wybrać ten sam rodzaj klamek do wszystkich drzwi. Pozwoli to uniknąć chaosu i po prostu braku elegancji.

Rodzaje i wzory klamek – jak dobrać klamkę do wystroju wnętrza?

Najpierw zdecyduj się na materiał

Klamkę tworzy uchwyt i szyld. Podczas wyboru klamki należy zdecydować się z jakiego tworzywa ma być zrobiona. Coraz większą popularność zyskują klamki z chromu i tytanu, ponieważ są bardzo trwałe. Ciekawym rozwiązaniem są też klamki z niklu, które delikatnie się błyszczą. Niestety mogą okazać się ryzykownym wyborem, ponieważ niektórzy są uczuleni na ten metal. Do wnętrz stylizowanych na dawne epoki świetnie sprawdzą się klamki z mosiądzu. Do najczęściej kupowanych należą klamki aluminiowe i ze stali nierdzewnej. Są one łatwo dostępne i wytrzymałe.

Szyld klamki to jej ważny element!

Jeżeli chodzi o szyld klamki – tu też wybór jest duży. Po pierwsze trzeba wybrać jego kształt – podłużny, kwadratowy lub okrągły. Po drugie należy się zastanowić, czy chcemy, aby miał wkładkę lub dziurkę na klucz. Dla fanów minimalistycznych wnętrz najlepiej sprawdzą się klamki z prostym uchwytem i szyldem w najprostszym kształcie – kwadratowym lub zaokrąglonym. Te same klamki będą też dobrze wyglądać w nowoczesnym wystroju. Można je jedynie urozmaicić o jakiś wyjątkowy uchwyt w oryginalnym kształcie czy stylu. Jeżeli mieszkanie czy dom urządzone jest w stylu retro, to warto kupić dekoracyjną klamkę z równie dekoracyjnym szyldem.

białe drzwi

Co z kolorem?

Niektórzy uważają, że do białych drzwi najbardziej pasuje klamka o tym samym kolorze. Taka decyzja zwłaszcza dobrze sprawdzi się w mieszkaniach o nowoczesnym lub minimalistycznym stylu. Spodoba się też tym, którzy chcą, aby klamka nie rzucała się w oczy. Inni natomiast lubią kontrasty i uważają, że to właśnie czarna klamka jest najlepszym wyborem, ponieważ nadaje ich wnętrzu charakteru. Czarna klamka i białe drzwi to dobry wybór dla stylu nowoczesnego lub loftowego.

Klamka może być profilowana, mieć zaokrąglone lub ostre krawędzie, być krótka lub długa i wygięta. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji kupującego. Ważne, aby klamka była wygodna w użytkowaniu, czyli dobrze leżała w dłoni.

Klamka i drzwi powinny być spójne

Do masywnych i zdobionych drzwi nie będzie pasować mała, delikatna i prosta klamka. To ważne, aby klamka i drzwi ze sobą współgrały i tworzyły całość. Nie tylko stylem, ale też rozmiarem. Dla tych, którzy nie boją się odważnych połączeń, może sprawdzić się łączenie faktur klamki – np. chromowanej z niklowaną.

Klamka na błysk?

Oprócz wyboru materiału, koloru i kształtu kupującego czeka kolejna decyzja. Klamki matowe czy z połyskiem? Błyszcząca się klamka nadaje drzwiom elegancji i rozświetla pomieszczenie. Świetnie wpasuje się w klimat glamour. Jej jedyną wadą jest to, że bardzo szybko widać na niej odciski palców. Klamki matowe natomiast dobrze wyglądają w nowoczesnych mieszkaniach i nie widać tak na nich zabrudzeń.

Najlepszej jakości klamki i drzwi białe we Wrocławiu znajdziesz w Drzwiwroc! W razie nieprzemyślanych lub błędnych decyzji czy też po prostu chęci na zmianę stylu mieszkania, klamki można w każdej chwili rozmontować i założyć nowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wybrania klamek idealnie pasujących do Twojego wnętrza.