Jak ułatwić osobom niedowidzącym pracę przy komputerze?

Współczesne rozwiązania mogą sprawić, że dogodne korzystanie z komputera przestaje być problemem dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to także osób niedowidzących lub nawet osób całkowicie niewidomych.

Jak to możliwe? Poniżej przykłady kilku interesujących gadżetów oraz przydatnego oprogramowania, dzięki któremu korzystanie z komputera stanie się o wiele łatwiejsze!

Oprogramowanie NVDA – innowacyjna pomoc dla niepełnosprawnych

NVDA to skrót od Non-Visual Desktop Access, a mówiąc po polsku, chodzi o ogólnodostępny, darmowy czytnik ekranu dla niedowidzących. Program istnieje już od kilku lat, i nadal pewne rzeczy wymagają w nim dopracowania, lecz ogromnym jego plusem jest to, że jest on wyjątkowo łatwy do zainstalowania, a co więcej, łatwo go przenieść na inny komputer, szybko dostosowując nowe stanowisko pracy do swoich potrzeb. Oprogramowanie NVDA może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno podczas pracy we własnych czterech ścianach, jak i wspierać pracę osób niedowidzących w różnego rodzaju biurach. Warto wiedzieć o tym, że z programem na ogół radzą sobie zarówno użytkownicy początkujący, jak i ci bardziej zaawansowani, którzy dzięki otwarciu kodu źródłowego programu mogą wykorzystać go adekwatnie do swoich potrzeb. Minusem NVDA jest problem z odczytywaniem tekstów obcojęzycznych, lecz program rozwija się na tyle dynamicznie, że być może już niedługo zostawi daleko w tyle wiele innych, często płatnych aplikacji.

Syntezatory mowy dla niewidomych i niedowidzących

Od pewnego czasu na polskim rynku dostępne są syntezatory mowy, dzięki którym możliwe staje się stworzenie tekstu bez użycia klawiatury. Specjalny sprzęt przekłada słowa mówione na pojawiający się na ekranie tekst, a dzięki wbudowanym funkcjom dodatkowym możliwe jest również odczytanie dowolnego tekstu z komputera. Do niektórych syntezatorów mowy w pakiecie dołączany jest wspomniany już program NVDA, pełniący funkcję screenreadera. Syntezatory mowy są wyjątkowo przydatne przy codziennym korzystaniu z komputera nie tylko w celach zawodowych, ale i prywatnych. Możliwe staje się odsłuchiwanie zawartych na komputerze książek, odczytywanie dokumentów, a nawet tworzenie własnych audiobooków.

Naklejki na klawiaturę dla niedowidzących

mężczyzna przed komputeremNaklejki na klawiaturę z powiększonymi literami to doskonałe rozwiązanie dla osób ze słabszym wzrokiem. Nie mają one co prawda, wpływu na wielkość liter na ekranie, lecz samo tworzenie tekstu, patrząc na klawiaturę stanie się o wiele łatwiejsze. Do wyboru są zarówno naklejki czarne, jak i białe. Ogromną ich zaletą jest wysoka trwałość, są łatwe w zakładaniu, a przy tym zabezpieczone przed odklejaniem się. W poszukiwaniu dobrej jakości naklejek warto zajrzeć na stronę sklepu internetowego naklejkinaklawiature.pl, na której można znaleźć bogatą ofertę nie tylko naklejek dla osób niedowidzących, lecz również językowe naklejki na klawiaturę będące ogromną pomocą dla wszystkich tych, którzy w swojej pracy mają często do czynienia z tekstami obcojęzycznymi, np. francuskimi, niemieckimi, rosyjskimi, a nawet hebrajskimi.

Liczne rozwiązania, jakie oferuje współczesna technologia, zrewolucjonizowały świat i pomagają każdego dnia osobom dotkniętym niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu. Jest to świetna wiadomość, a jeszcze lepszą jest to, że ulegają one nieustannemu rozwojowi, by służyć jeszcze lepiej. Tak jest też z ofertą proponowanych przez nas naklejek na klawiaturę, dzięki którym tworzenie nowych tekstów i dokumentacji nie będzie sprawiało już więcej kłopotu.