Jak udekorować swoje mieszkanie?

Dom jest miejscem, w którym chcemy czuć się dobrze, powinien być przytulny, funkcjonalny i odpowiadać naszym gustom. Dekoracje w aranżacji wnętrz pełnią kluczową rolę, zagospodarowują przestrzeń, nadają jej specyficznego, indywidualnego charakteru. Powodują, że chcemy spędzać czas w pięknym wnętrzu dostosowanym do naszych upodobań i preferencji. Dekorację mogą zupełnie zmienić przestrzeń mieszkania, wyczarować niepowtarzalny klimat, spowodować, że czujemy się w pomieszczeniu dobrze. Praktycznie każdy przedmiot może pełnić rolę dekoracyjną. Nie musimy rujnować budżetu domowego, aby przeprowadzić lifting wnętrza. Czasami wystarczy zmienić kolor ścian, zastosować kamień na ścianę, zmienić oświetlenie, kupić poduchy, odpowiednio rozmieścić kwiaty, a wnętrze nabierze nowego charakteru. Takie detale decydują o atmosferze mieszkania, często o stylu aranżacji. Wystarczą czasami niewielkie zmiany, aby zmienić wygląd pomieszczenia.

Rośliny nie tylko jako dekoracja

Najlepszymi dekoracjami domu są rośliny. To najpiękniejszy dodatek do wnętrza. Pełnią one w domu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale leczniczą, na przykład oczyszczają i jonizują ujemnie powietrze, stwarzając przyjazną dla człowieka atmosferę, pochłaniają szkodliwe substancje, poprawiają wilgotność powietrza, dobrze wpływają na nasze samopoczucie, a co najważniejsze sprawiają, że czujemy się zrelaksowani. O leczniczych właściwościach roślin pisać by można bardzo dużo, dlatego warto pokusić się o zakup odpowiednich roślin i zadbanie o nie. Zielone rośliny stosunkowo szybko odmienią charakter wnętrza, należy je odpowiednio zaaranżować. Mogą one oddzielać od siebie pomieszczenia, zakrywać jego mankamenty.

rośliny we wnętrzu

Rośliny mogą znajdować się w każdym pomieszczeniu domu, także na tarasie, balkonie, parapetach. Duża roślina wyeksponowana w donicy może stanowić główny obok mebli element dekoracyjny salonu, jak również dzielić przestrzeń, czy zakrywać jego mniej atrakcyjne miejsca. Popularne rośliny doniczkowe to, na przykład sukulenty, które doskonale sobie radzą z przechowywaniem wody, kaktusy, palmy, monstery, aromatyczne zioła. Rośliny doniczkowe pożądane w domu to oczyszczająca powietrze zielistka Sternberga, eliminuje ona z powietrza styren, formaldehyd, czad i inne toksyny, nawet z powierzchni 200 metrów kwadratowych. Piękna ozdobą salonu może być anturium, storczyk. Parapet nie jest dobrym miejscem dla paproci, filodendronów, bluszczów, ponieważ wolą one bardziej zacienione miejsca. Bliżej okna umieszczamy rośliny kwitnące, potrzebujące więcej światła.

Ważne jest odpowiednie wyeksponowanie rośliny w pomieszczeniu. Do tego możemy wykorzystać stojące kwietniki, regały, półki kuchenne, wiszące sznurkowe makramy, szklane kule, czy zwykłe ścienne kwietniki, od których blisko do ogrodów wertykalnych, czyli żywych, zielonych ścian z miejscem na wiele roślin zawieszonych na specjalnie wykonanych stelażach. Można skorzystać również ze znajdujących się na rynku szklarni i terrariów.

Kamień jako dodatek lub motyw przewodni

Kamień jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz, tworzy on nowoczesny design. Jeśli nudzą was tradycyjne ściany, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie na dużą powierzchnię kamienia. Zwykle ten materiał dekoracyjny stosowany jest w nowoczesnych lub rustykalnych wnętrzach, ale dobrze komponuje się  również z wnętrzami klasycznymi, eleganckimi, bądź eklektycznymi.

salon

Kamień służy również odnowieniu powierzchni, a jego założenie nie wymaga długiego czasu. Przy wyborze kamienia należy zwrócić uwagę na widoczność, bądź nie fugi. Kamień z widoczna fugą sprawdzi się w stylu rustykalnym, industrialnym, eklektycznym, wiejskim, natomiast kamienie z niewidocznymi fugami są idealne do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Każdy kamień ma ciekawą fakturę, dzięki czemu wnętrze będzie zyskiwało na oryginalności.

Kamień to oryginalny i wyjątkowy materiał dekoracyjny, dzięki niemu wnętrza zyskują duszę. Wyjątkowego charakteru nadają pomieszczeniu ozdoby z kamienia. Wazony, podstawki, świeczniki, napisy, mogą stanowić ciekawe rozwiązanie w aranżacji mieszkania.

dekoracje wnętrz
O roli dekoracji wnętrz przeczytasz na blogu Polystone

Tekstylia są dekoracjami, za pomocą których bardzo szybko można sprawić, że nasze mieszkanie przejdzie błyskawiczną metamorfozę. Narzuty, poduszki, zasłony uczynią przestrzeń wnętrza przytulną, nadadzą indywidualnego charakteru. Umiejętne dobranie kolorystyki dodatków sprawi, że pomieszczenie stanie się spójną całością.

W aranżacji wnętrz warto łamać konwenanse, ponieważ użycie kontrastowych ze sobą elementów może dać całkiem oryginalny i zachwycający efekt. Wystarczy odrobina kreatywności, a nasze mieszkania staną się wyjątkowymi miejscami do życia.