Jak stworzyć dobry reportaż ślubny?

Reportaże ślubne to usługa coraz częściej zastępująca tradycyjną fotografię ślubną i właściwie nic w tym dziwnego, bo w przeciwieństwie do pozowanych zdjęć i sesji ślubnych (które mają oczywiście w dalszym ciągu swoje miejsce w albumie), reportaż to opowiedziana w formie fotografii historia jednego z najpiękniejszych dni w życiu pary młodej. Dobry fotograf ślubny powinien dostrzegać momenty, których często nie dostrzega nikt – subtelne uśmiechy, szczerą radość na twarzach gości, piękno wydarzenia już od chwili rozpoczęcia przygotowań do uroczystości. Prawdziwy reportaż ślubny tworzą nie zdjęcia, a ujęte na nich momenty. Jak stworzyć taki, który urzeknie państwa młodych i stanie się pamiątką na całe życie?

Dobry reportaż ślubny – kiedy zacząć fotografowanie pary?

Fotograf tworzący reportaż ślubny nie powinien być kompletnie obcą, niezaangażowaną w wydarzenie osobą, bo to właśnie poznając dynamikę pary, jej gości i całego wydarzenia będzie on w stanie uchwycić momenty niedostrzegalne dla obcych gołym okiem. Z tego też powodu dobry fotograf pojawia się ze swoim sprzętem już na etapie przygotowań do najważniejszego dnia, towarzysząc parze młodej przy makijażu, ubieraniu się czy w ostatnich chwilach przed wyjazdem do kościoła. Sytuacje te są nasycone surowymi emocjami, które dobry fotograf jest w stanie ująć na jedynych w swoim rodzaju zdjęciach. To właśnie one najczęściej nadają ton całemu reportażowi i pozwalają fotografowi nawiązać właściwą więź z wydarzeniem, którego stają się częścią.

Cechy dobrego reportażu ślubnego

Właściwie każdy, kto posługuje się dobrym sprzętem fotograficznym może wykonać dziś zdjęcia na ślubie, jednak nawet 1000 pozowanych lub nieumiejętnie wykonanych zdjęć nie odda emocjonalności i charakteru wydarzenia, które opisuje. Dobry reportaż ślubny nie powinien polegać na wykonywaniu przypadkowych fotografii, ale umiejętnym dostrzeganiu sytuacji wartych uwiecznienia na fotografii. Reportaż to historia dnia ślubu opowiedziana od początku do końca – narracja wydarzeń z całego dnia, przedstawiająca nie tyle ogólny obraz sytuacji, co szczegóły, emocje i wrażenia odczuwane przez jej uczestników. Gustownie zrobione zdjęcie wiszącej sukni nie może poprzedzać grupowego zdjęcia pary młodej i gości przed kościołem – osoba, która będzie przeglądała album po 20 latach musi poczuć się tak, jakby sama uczestniczyła w wydarzeniu i za sprawą każdego pojedynczego zdjęcia przenosiła się do dnia ślubu! Nie każdy fotograf potrafi wyrazić tego typu emocje i dlatego uznaje się, że reportaż ślubny to sztuka znacznie trudniejsza niż tradycyjna fotografia.

Jak stworzyć dobry reportaż ślubny

Zarówno z punktu widzenia fotografa, jak i pary młodej, najważniejszym elementem decydującym o wykonaniu dobrego reportażu ślubnego będzie relacja pomiędzy fotografem, a uczestnikami wydarzenia. Warto już na początku znaleźć wspólny język odnośnie koncepcji reportażu, rodzaju zdjęć jakie mają być wykonane czy konkretnych wydarzeń, które mają zostać na zdjęciach uchwycone. Bardzo częstą praktyką fotografów jest dziś przedstawianie swoim klientom przykładowych wykonanych przez nich reportaży, tak by para mogła od początku wiedzieć, czego się spodziewać. Próba uchwycenia najważniejszych momentów i emocji wydarzenia nie może być nachalna czy zaburzać dynamiki wydarzenia – dobry reportaż ślubny pasuje do wydarzenia idealnie, zupełnie jakby fotograf był jedną z integralnych części najważniejszego dnia z życia pary młodej. Choć więc może być uzupełniony o zdjęcie wszystkich gości przed kościołem, to te najbardziej niespodziewane i naturalne zdjęcia stworzą klimat dla całego reportażu i sprawią, że album nie popadnie w zapomnienie po pierwszej rocznicy ślubu.