Jak sprawdzić i zbadać płodność?

Niepłodność wśród polskich par i małżeństw jest problemem dramatycznym i niestety częstym. Statystyki wciąż rosną, a w ostatnich latach stwierdzono, że 1/5 par zmaga się z tym kłopotem. Należy pamiętać, że lekarze o niepłodności mówią dopiero po roku regularnego współżycia bez stosowanie antykoncepcji. Jeżeli zauważasz jakieś symptomy i objawy, masz wątpliwości lub po prostu chcesz przebadać się kontrolnie, to podpowiadamy kilka sposobów jak sprawdzić i zbadać swoją płodność.

Oceny płodności powinna dokonać każda para, która myśli o założeniu rodziny, a badania należy wykonać nawet już w wieku 20 lat. Zdolność kobiet do zajściom w ciąże maleje wraz z wiekiem, ponieważ liczba komórek jajowych zmniejsza się z każdym cyklem. – Joanna Reiman, www.kcmclinic.pl

Najczęściej decyzja o przebadaniu swojej płodności jest podejmowana dopiero, gdy pojawiają się niepokojące objawy, co zdecydowanie wpływa na powodzenie w leczeniu, bo jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto skorzystać z usług i osiągnięć medycyny, by zwiększyć swoją świadomość o prawidłowym rozwoju organizmu. Jest kilka możliwości, dzięki którym wraz z partnerem zyskacie odpowiedź, mającą bezpośredni wpływ na waszą przyszłość.chirurgia laparoskopowa

U kobiet:

  • Badanie USG – ten prosty w wykonaniu zabieg pozwoli ustalić jaką rezerwą jajników dysponuje kobieta oraz jaka jest ich wydolność. Za pomocą badania ultrasonograficznego sprawdzana jest ilość pęcherzyków antralnych oraz ogólny stan i budowę macicy.
  • Badania krwi – chcąc zbadać płodność, w pierwszej kolejności należy udać się na badanie hormonalne, czyli poddać próbkę swojej krwi specjalistycznym badaniom i ocenie. Szczegółowa analiza poziomu hormonów AMH oraz FSH może okazać się niezwykle pomocna w przypadku kobiet, które nie mogą zajść w ciąże mimo regularnych menstruacji.
  • Badania mutacji w genie SCRAB1 – problemy z zajściem w ciąże mogą być skutkiem tego, że kobieta jest nosicielem hormonu, który hamuje płodność. Ten rodzaj testu jest konieczny, jeżeli u kobiety nie występuje owulacja.

U mężczyzn:

  • Badanie nasienia – podstawowe badanie dla mężczyzn, dzięki któremu zostanie ustalona ogólna liczba plemników, szybkości ich poruszania się oraz konsystencja i kolor spermy.
  • Badanie mutacji CFTR – jest to badanie genetyczne, które ustala czy zachodzi mutacja w genie. Konieczność wykonania go jest kierowana głównie do osób cierpiących na mukowiscydozę, ponieważ wtedy nasieniowody mogą być zapchane, co skutkuje brakiem plemników w nasieniu.

Wymienione badania są podstawowymi działaniami, a zarazem najskuteczniejszymi. Dzięki nim lekarz będzie mógł wyciągnąć adekwatne wnioski i w razie konieczności dobrać technikę leczenia niepłodności. Jeżeli problem nie będzie dotyczył hormonów u obydwu partnerów, zaleca się wykonanie analizy kariotypu. Jest to badanie genetyczne, które ustala czy zestaw chromosomów prawidłowo funkcjonuje, a jego budowa nie daje oznak do niepokoju. Niestety, zdarzają się sytuacje gdzie jedno z pary, która stara się o dziecko jest nosicielem choroby genetycznej.