Jak skutecznie wyczyścić filtr DPF?

Od września 2017 roku wszystkie produkowane pojazdy silnikowe, oparte na systemie Diesla, są wyposażone w filtr cząstek stałych, popularnie zwany DPF. Filtr odpowiada za pracę całego systemu wydechowego samochodu, którego funkcjonowanie musi spełniać przyjęte w Europie normy poziomu emisji spalin. Efektywne i systematyczne czyszczenie DPF przekłada się na dłuższą eksploatację pojazdu, lepszą kondycję silnika, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na jakość powietrza i stan środowiska. W jaki sposób dbać o filtr DPF?

Najpopularniejsze metody czyszczenia filtra DPF

W Internecie można odnaleźć setki filmów i porad, jak samodzielnie wyczyścić DPF. Z pewnością będzie to zabieg dużo tańszy, ale też czasochłonny, dodatkowo obarczony większym ryzykiem uszkodzenia, jeśli nie posiada się fachowej wiedzy, jak z takimi filtrami należy się obchodzić. Do tego dochodzi potrzeba znajomości pracy komputera, który steruje pracą filtra podczas pracy samochodu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zlecić usługę czyszczenia DPF profesjonalnej firmie. Istnieje kilka metod czyszczenia filtra, które wahają się cenowo oraz posiadają swoje wady oraz zalety. Najdroższym sposobem jest obróbka cieplna, która skutecznie usuwa niemal wszystkie toksyczne cząstki, których średnica nie przekracza 10 qm. W fachowej terminologii taka mieszanina pyłów, odpowiedzialnych za powstawanie zanieczyszczeń atmosferycznych, które konsekwencji odpowiadają za powstawanie smogu, nazywa się PM10. Znacząca wadą tej metody jest narażenie filtra na uszkodzenie części podzespołów, wykonanych z metali szlachetnych, w wyniku szoku termicznego. Ponadto, cały filtr trzeba przeciąć a następnie zespawać, co też nie gwarantuje utrzymania wysokiej jakości pracy w dalszym jego użytkowaniu.

W firmie Pralnia DPF, zajmującej się czyszczeniem filtrów i katalizatorów, stosuje się technologię FCM, która efektywnie czyści filtr DPF.

Drugą, również dość kosztowną metodą, jest obróbka ultradźwiękowa. Atutem jest dogłębne czyszczenie komórek filtracyjnych, bez potrzeby ingerencji we wnętrze filtra. Niestety ten sposób pozostaje nieefektywny przy silnych zabrudzeniach olejem oraz istnieje ryzyko uszkodzenia DPF w wyniku stosowanych przez ultradźwięk wibracji i implozji. Obydwa sposoby są czasochłonnym procesem, trzeba się liczyć, że czyszczenie filtra DPF może potrwać nawet do 24 godzin. Najtańszą opcją, ale też najmniej skuteczną, jest czyszczenie filtra za pomocą środków chemicznych. Jest to bardzo łatwy i szybki sposób, który można wykonać również samodzielnie. Jednak zamiast usunąć PM10, środki mogą się połączyć z zalegającym pyłem, prowadząc do całkowitego zapchania i awarii filtra.

 Czyszczenie DPF za pomocą Flash Cleaner Machine

sprawdzanie stanu filtra dpfZamiast próbować na własną rękę, najlepiej poszukać firmy, która oferuje czyszczenie DPF za pomocą włoskiej technologii FCM. Niewątpliwą zaletą tej metody jest czyszczenie całkowicie przeprowadzone w jednej maszynie, które trwa maksymalnie godzinę w przypadku filtra samochodu osobowego. Flash Cleaner Machine zapewnia całkowite usunięcie osadów PM10 (ponad 98% potwierdzonej skuteczności), oleju oraz ceru we wszystkich typach filtrów, zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych. W przeciwieństwie do pozostałych metod, zachowuje elementy metali szlachetnych oraz pełną integralność DPF, a najważniejsze jest atrakcyjną cenowo usługą. Czyszczenie polega na wypłukaniu zanieczyszczeń z filtra za pomocą gorącej wody pod wysokim ciśnieniem, wpuszczanej do kanalików. Przed i po zabiegu wykonuje się test sprawności filtra, który polega na sprawdzeniu przepustowości i ciśnienia zwrotnego. Klient otrzymuje wydruki z przeprowadzonej diagnostyki, w celu zachowania przy ewentualnej kontroli pojazdu. W warszawskiej Pralni DPF dodatkowo filtr zostaje poddany malowaniu specjalną farbą ochronną, która jest odporna na wysokie temperatury oraz zabezpiecza układ wydechowy przed dalszymi uszkodzeniami.

Pełna regeneracja filtra DPF

Skorzystanie z usługi FCM zapewnia pełną regenerację każdego filtra DPF, co przekłada się na odzyskanie utraconej mocy silnika i przywrócenie sprawności całego układu wydechowego pojazdu., W ten sposób, dokonana naprawa PDF pozwala na ponowną długą eksploatację filtra oraz poprawne funkcjonowanie pojazdu.